اعلام نتایج رسیدگی به سانحه سانچی

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، ۲۴ دیماه سال گذشته نفتکش ایرانی سانچی در آبهای دریای شرقی چین و در مسیر حرکت به سمت کره‌جنوبی با کشتی کریستال هنگ‌کنگی برخورد کرد. در این سانحه ۳۲ خدمه ایرانی و خارجی نفتکش سانچی جان خود را از دست دادند. مطابق گزارش حدود سه هفته بعد مرکز پژوهش های مجلس حدود ۱۱۰ میلیون دلار خسارت بر جای گذاشت.

این مرکز با استناد به برخی اطلاعات میدانی اختلال در سیستم ناوبری و راداری دو شناور  یا یکی از شناورها و از کار افتادن سیستم AIS و عدم واکنش درست از طرف دو  یا یکی از شناورها را دو سناریو اصلی سانحه سانچی اعلام کرد.

در بخشی از این گزارش آمده است؛ « کشتی سی.اف کریستال با قسمت جلوی خود که مستحکم ترین بخش آن به حساب می آید و دیواره های عمودی که بالاترین مقاومت را در تصادمات دارد، با نفتکش سانچی برخورد کرده است. این وضعیت حکایت از آن دارد که احتمالا تلاش کرده با جلوی کشتی به نفتکش برخورد کند تا میزان آسیب وارده به خود را به حداقل برساند. در صورتیکه اگرهر دو کشتی تلاش می کردند تا با کمترین زاویه به هم برخورد کنند، هرگز این اتفاق رخ نمی داد و نهایتاً دیوارهای دو کشتی فرو می‌رفت.  با توجه به اینکه نفتکش‌ها دو جداره هستند و بعد از دیواره اولیه، لایه‌های محافظتی وجود دارد و بعد از آن محفظه اصلی است؛ در این حادثه، شدت ضربه وارد شده بسیار بالا بوده، تا جاییکه لایه های  محافظتی را از بین برده و به محفظه اصلی بار که حاوی ۱۳۶ هزار تن میعانات گازی بوده برخورد کرد و گاز قابل اشتعال بلافاصله نشت کرده است. یکی از احتمالاتی که میتواند دلیل عدم واکنش به موقع باشد، دیده نشدن کشتی توسط یکی یا هر دو کشتی باشد. با توجه به اینکه دریای چین شرقی مملو از ترافیک کشتی‌ها بالاخص کشتی‌های ماهیگیری است، دریانوردی در این منطقه مشکل است. حال اینکه کشتی های ماهیگیری برای دیده شدن توسط کشتی‌های بزرگ از چراغ‌های پرنور و بزرگ استفاده کرده و کشتی‌های بزرگ مطابق قانون از چراغ‌های در جلو و پشت و چراغه‌ای سبز و قرمز در دو طرف چپ و راست استفاده می‌کنند که از ۳ تا ۶ مایلی در صورتیکه وضعیت دید مناسب باشد، قابل رویت است. این احتمال وجود دارد که در حادثه سانچی چراغ‌های کشتی در بین چراغ‌های بزرگ کشتی‌های ماهیگیری توسط یکی یا هر دو کشتی رؤیت نشده و واکنشی به موقعی برای جلوگیری از تصادم انجام نگرفته باشد.»

۲۹ فروردین امسال معاون وزیر راه و شهرسازی درباره ساحه سانچی گفته بود: «اول اردیبهشت امسال کمیته‌ کشورهای ذی‌نفع در شانگهای چین جلسه سوم برگزار می‌کنند و در نهایت تا اواخر اردیبهشت ماه گزارش نهایی علل و عوامل بروز این سانحه اعلام می‌شود.»

قرار است تا ساعاتی دیگر مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی حدود ۱۵ روز زودتر نتایج رسیدگی به سانحه نفتکش سانچی و کشتی فله بر کریستال را تشریح کند.  با توجه به گزارش سه ماه پیش مرکز پژوهش‌های مجلس و مد نطر قرار دادن این مسئله که  کشتی ها حدود یک ساعت قبل از برخورد از تصادم مطلع می شوند، احتمالا مقصر بودن دو کشتی در سانحه تصادم مرگبار از سوی محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام خواهد شد.

همچنین ببینید

تراکتور دوباره به تقسیم امتیازات رضایت داد/ نه به آن شوری شور، نه به این بی‌نمکی!

تیم فوتبال تراکتور امشب در دومین بازی خود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مقابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *