تبدیل مهمانسراهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه به هتل

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میانا، علی سلیمی شاملو اظهار کرد: در راستای برنامه پایتخت گردشگری جهان اسلام با عنوان تبریز ۲۰۱۸ و با توجه به گنجانده شدن محور میانه – تبریز در این طرح، این واحد دانشگاهی با همکاری و هماهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اقدامات بسیار مؤثری انجام داده است.

 

 

وی به معرفی شهرستان میانه پرداخت و گفت: شهرستان میانه در منتهی الیه جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی، حدود ۳/۱۲% مساحت کل استان را به خود اختصاص داده و وسیع ترین شهرستان استان می باشد که بر سر راه تهران – تبریز واقع شده که از قدیم الایام جاده ابریشم و بعد از آن جاده ترانزیت ایران اروپا از مرکز این شهرستان می گذرد.

 

 

سلیمی افزود: این شهرستان دارای منابع طبیعی غنی و دامنه های بزقوش و قافلانکوه و وجود رودخانه های پرآب از قبیل قزل اوزن، گرمی چای، قرانقو و سدهای آیدوغموش، شهریار و .. و همچنین چشمه کوچک و بزرگ بخشی از آب مورد نیاز شهرستان را تامین می کنند و مردم این منطقه دارای فرهنگ غنی آذربایجانی با آداب و رسوم خاصی که برانگیخته از فرهنگ منطقه ای هستند.

 

 

رئیس واحد میانه وجود روهای پرآب را برای بخش کشورزی این شهرستان بسیار مناسب دانست و اضافه کرد:  محصولات عمده کشاورزی این منطقه را گندم، جو و برنج تشکیل می‌دهد که شالیزارهای برنج، زیبایی خاصی به منابع طبیعی و کشاورزی بخشیده است.

 

 

این مسئول با بیان اینکه بیشترین آثار تاریخی ثبت شده استان آذربایجان شرقی متعلق به شهرستان میانه است اذعان کرد: از مهمترین آثار تاریخی و دیدنی میانه می توان به قلعه دختر، تپه خاکی قلعه نجفقلی خان، پل دختر، مسجد سنگی ترک در بخش کندوان، پل پردلیس، شهر سوخته کاغذکنان، کاروان سرای جمال آباد،بقعه امامزاده اسماعیل(ع)، قبر امامزاده محمد کندوان  و… اشاره کرد.

 

 

وی خاطر نشان کرد: ساج بالیغی (طبخ ماهی به روش ساجی) یکی از غذاهای سنتی و مخصوص مردم میانه بوده که در آینده نزدیک ثبت ملی خواهد شد.

 

 

رئیس واحد میانه راه آهن شهرستان میانه یکی از قطب های بسیار مهم در سراسر کشور توصیف کرد و گفت: چرا که متصل کننده شرق و جنوب ایران به غرب و همچنین غرب ایران به شرق و جنوب بوده که می توان گفت راه آهن این شهر جزو ایستگاه های مادر کشور ایران بوده و قطار سریع السیر تهران – میانه بیانگر این موضوع است.

 

 

رئیس واحد میانه اضافه کرد: در اولین معرفی سازمان کنفرانس اسلامی، شهر قدس فلسطین در سال ۲۰۱۵ و در دومین معرفی شهر قونیه ترکیه در سال ۲۰۱۶ به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی شدند. برای سال ۲۰۱۷ نیز شهر مدینه عربستان به این عنوان انتخاب و در نهایت شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

 

 

 

سلیمی ابراز امیدواری کرد: خوشبختانه تکاپوی شدید و مثبتی در تبریز ودیگر شهرهای استان از جمله شهرستان میانه به همین جهت بوجود آمده و مهمترین فاکتور رضایت و خرسندی توریست‌ها در نحوه برخورد مناسب مردم با آنهاست. خوشبختانه خونگرمی و مهمان نوازی ایرانیان برای هر گردشگری مایه تعجب و تحسین است.

 

 

 

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی میانه در مورد اقدامات انجام یافته این واحد دانشگاهی در برنامه تبریز ۲۰۱۸ بیان کرد: در این راستا، دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه، همایش ملی باستان شناسی و تاریخ هنر آذربایجان، به خاطر اینکه بیشترین آثار باستانی ثبت شده استان در در شهرستان میانه (بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی) وجود دارد برگزار می کند و مجوز این همایش از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اخذ گردیده است.

 

 

 

سلیمی گفت: تبدیل مهمانسرای این واحد دانشگاهی به هتل، مراحل نهایی خود را سپری می کند و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان، ضمن بازدید از این محل، مورد تایید آنها قرار گرفت و بعد از رفع نواقصات جزئی،  این امر عملی خواهد شد.

 

 

 

رئیس واحد میانه در بخش دیگری از سخنان خود، تشکیل کارگروه ویژه راهنمای گردشگران توسط گروه های آموزشی زبان های خارجی و تعیین مترجمان زبان انگلیسی و عربی را از دیگر برنامه های انجام یافته این واحد دانشگاهی عنوان کرد و افزود: وب سایت انگلیسی معرفی شهرستان میانه و آثار باستانی آن با آدرس های www.miyaneh-tour.com و www.miyaneh-tour.ir به همین منظور طراحی شده است و در هم اکنون در سایت دانشگاه موجود است.

 

 

 

 

وی همکاری تنگاتنگ همه ادارات، نهادها، ارگان ها و شرکت های ذیربط و ارائه برنامه های نوین و سازنده برای اجرای هرچه بهتر این طرح را خواستار شد.

 

 

 

 

انتهای پیام/

همچنین ببینید

تنها سلاح مقابله با موانع نفوذ و فتنه، بصیرت است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمد بیرامی با اشاره به حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *