تأکید دولت آمریکا بر محدودیت‌های تحریمی کمک به زلزله‌زدگان ایرانی

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، وزارت خزانه‌داری آمریکا تحت فشار افکار عمومی و در پی درخواست گروه‌های حقوق بشری برای تسهیل ارسال کمک‌های بشردوستانه به زلزله‌زدگان ایرانی دستورالعملی به‌شرح زیر صادر کرد که البته در آن بر لزوم پایبندی به تحریم‌های آمریکا علیه ایران تأکید شده است.

“دستورالعمل مربوط به کمک‌های بشردوستانه به زلزله ۲۱ نوامبر ۲۰۱۷ در ایران

سؤال) با توجه به زلزله اخیر در ایران، من چگونه می‌توانم در عین حالی که نسبت به تبعیت از تحریم‌های آمریکا اطمینان حاصل می‌کنم به مردم ایران کمک کنم؟

در پرتو زلزله غمبار در ایران، اداره کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا تمایل دارد به برخی از روش‌هایی که شهروندان آمریکایی می‌توانند کمک‌های بشردوستانه‌شان را مطابق با تحریم‌های ایران به مردم این کشور ارسال کنند اشاره نماید.

بر اساس مجوز عمومی‌ای، که اوفک در سال ۲۰۱۳ مطابق با قانون تراکنش‌ها و تحریم‌های ایران صادر نموده، به سازمان‌های غیردولتی اجازه داده می‌شود که در حمایت از فعالیت‌های مرتبط با پروژه‌های بشردوستانه جهت تأمین نیازهای اساسی انسانی به ایران خدمات صادر کنند. این خدمات شامل ارائه خدمات امداد مرتبط با بلایای طبیعی، ارائه خدمات درمانی اهدایی، و توزیع اقلام اهدایی (نظیر غذا، لباس و دارو) با هدف استفاده جهت کاهش آلام افراد زیاندیده در ایران است. به‌علاوه، سازمان‌های غیردولتی اجازه دارند تا سقف ۵۰۰ هزار دلار در سال تحت شرایط خاصی از جمله گزارش‌دهی نیازها برای حمایت از این فعالیت‌ها انتقال دهند.

اشخاص آمریکایی می‌توانند به‌موجب مجوز کلی‌ای که در حمایت از خدمات امدادی ارائه شده توسط سازمان‌های غیردولتی در خارج از ایران اقدام به جمع‌آوری کمک‌های مالی نمایند و در حمایت از فعالیت‌های مجاز به این سازمان‌های غیردولتی کمک‌های مالی نمایند. اما مجوز کلی به اتباع آمریکایی اجازه نمی‌دهد که کمک‌های مالی خود را به‌صورت مستقیم به ایران یا سازمان‌های غیردولتی مستقر در ایران پرداخت نمایند یا خدمات امدادی‌ای نظیر خدمات اطفاء حریق، نجات و خدمات درمانی را در ایران سازماندهی نمایند. اشخاص آمریکایی علاقمند به انجام این فعالیت‌ها باید از طریق یک سازمان غیردولتی اقدام نمایند.

به‌علاوه، کمک‌های غیرنقدی نظیر غذا، لباس و دارو برای استفاده جهت امداد به افراد آسیب‌دیده از تحریم‌ها در زمینه ممنوعیت تجارت میان ایران و آمریکا معاف هستند، تا زمانی که این کمک‌ها به دولت ایران یا هر شخص حقیقی یا حقوقی ایرانی که نامشان در لیست اتباع و اشخاص تحت تحریم دولت آمریکا قرار دارد ارسال نشود.

نهایتاً اینکه، مؤسسات مالی آمریکایی مجاز به انجام فرآیند انتقال پول‌های غیرتجاری و شخصی به ایران هستند، که می‌تواند شامل یک انتقال پول شخصی از آمریکا به ایران برای کمک به یک دوست یا عضوی از خانواده باشد، به‌شرطی که این انتقال وجه از الزامات بخش‌های ۵۱۶٫۵۶۰ و ۵۵۰٫۵۶۰ قانون تراکنش‌ها و تحریم‌های ایران تبعیت نموده باشد”.

همچنین ببینید

تراکتور دوباره به تقسیم امتیازات رضایت داد/ نه به آن شوری شور، نه به این بی‌نمکی!

تیم فوتبال تراکتور امشب در دومین بازی خود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مقابل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *