ماجرای تصویر واقعی امام حسین(ع) در شهر میانه چقدر واقعی است!؟ + عکس

اقدم طی یادداشتی در پایگاه اطلاع رسانی میانا نوشت: جمعیتی بیرون ایستاده اند و مردم به تناسب تجمع وارد و خارج می شوند. من هم داخل رفتم و تصویر را دیدم و آمدم. اما تنها یک سوال؛ یک سوال با دو وجه متفاوت:

با فرض اینکه این تصویر واقعی و مستند و اثبات شده می باشد، چرا بازتاب و نمودی کشوری و حتی جهانی ندارد؟ چرا وارثان این عکس بسیار مهم و ارزشمند آن را در گنجینه ای خانگی نگه داشته اند و فقط روز عاشورا اجازه بازدید می دهند؟ چرا مسلمانان سایر شهرها و کشورها از این فرصت و افتخار عظیم بی نصیب مانده اند؟ این سند ارزشمند چرا مخفی نگه داشته می شود؟ چنین سندهای تاریخی و مقدسی نباید شخصی و خانوادگی شمرده شود. این بی احترامی به ارزش و قداست سند است. امام حسین(ع) و هرچیزی که به نام ائمه ارتباط داشته باشد، یک اثر مردمی و همگانی است و نباید شخصی و خانوادگی شود. وارثان این اثر چه پاسخی برای این فرصت سوزی و شخصی سازی دارند؟

تصویر خبر مربوط به مطلب درج شده در یکی از وب سایت های محلی میانه:

تصویر واقعی امام حسین


شبهه به فرض بالا این است که این نقاشی منتسب به امام حسین(ع) است و ادعا می شود تصویر واقعی از سر مبارک حضرت است. سوال اینجاست که چه مستندات متقن و تخصصی وجود دارد که این ادعا را ثابت می کند؟ کدام کارشناس هنری و مذهبی و علمی سندیت این ادعا را تصدیق نموده است؟ آیا کارشناس موزه آثار هنری و مذهبی این اثر را دیده و نظر داده اند؟ چه نظری؟  نظر نهادهایی نظیر اداره ارشاد و اطلاعات و فرمانداری و دفتر امام جمعه محترم و تبلیغات اسلامی و . . . در این باب چیست؟ اگر نظرها مثبت و تأیدکننده است، پس چرا اقدامات تبلیغی و رسانه ای انجام نمی شود؟ و اگر نظرها منفی و تکذیب است، پس چرا برخوردی با این سوءاستفاده ابزاری نمی شود و اطلاع رسانی صحیح نمی شود؟ نباید گذاشت چنین رخداد مهم و حساسی همینطور خنثی رها شود؟


حاشیه: صبح عاشورای ۹۴ است و به شوق دیدن تصویری منتسب به امام حسین(ع) رفته ام. فضا حس و حال عاشورا و امام حسین(ع) ندارد! دقیقاً روز عاشورا است اما فضای حسینی ندارد! میکروفون و بلندگوها فریاد تبلیغات برای یک نفر خاص را دارد! مردم برای عاشورای حسینی آمده اند نه گندم ری!! دلم یک سیاست عاشورایی می خواهد نه یک عاشورای سیاسی!

 

انتهای پیام/
 

همچنین ببینید

تراکتور دوباره به تقسیم امتیازات رضایت داد/ نه به آن شوری شور، نه به این بی‌نمکی!

تیم فوتبال تراکتور امشب در دومین بازی خود از مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا مقابل …

7 نظر

 1. چه سندی بالاتر از خود شیخ عالی مقام و شهیر و عارف شهرمان حاج اقا کتانی که خود شاگرد علامه طباطبایی بودند……

  این مراسم همه ساله از سالیان دور برگزار میشد و امسال هم عزاداری مناسبی صورت گرفت ولی دلیل نمیشود اصل و کل جریان رو به خاطر خودشیرنی یک فرد، زیر سوال برد واقعا جای تاسف داره …

  کاملا مشخصه که نگارنده مطلب خود دنبال غرایض سیاسی بوده که اصلا موجه نیست 

   

 2. همشهری گرامی؛ گویا قسمتی از متن را خوانده و نظر داده اید!!! متن بنده دارای دو وجه است: اگر این عکس سندیت دارد پس چرا اقدامی در اثبات آن نمی شود و در اختیار و دسترسی تمام شیعیان قرار نمی گیرد تا تبرک جویند؟؟ اگر ندارد، چرا شبهه سازی می شود؟؟ اینکه من تقاضای بررسی کارشناسی موضوع را دارم انتظار نابجایی است؟ اگر ادعای موصوف صحت دارد و سندیت عکس مورد تأیید کارشناسان امر است، سر تعظیم و ارادت خم می کنیم. اما اگر درست نباشد، آیا بازی با احساسات و اعتقاد مردم نیست؟ قمه زنی هم سالهاست که انجام می شود. آیا دلیل موجه بودن آن است؟ 

  ضمناً ملاک و قضاوت خود در مورد اغراض سیاسی بنده را از کجا کشف نموده اید؟! مطمئن هستین منصفانه و با شناخت به کسی اتهام زده اید؟؟؟؟ ادعا کرده اید:"خودشیرینی" اگر منظورتان خودشیرینی برای کشف حقیقت و روشنگری برای مردم است، بعله به این مدل افتخار می کنم.

  بی تردید نگرانی و دغدغه شما تصویر منتسب به امام حسین(ع) و عزاداری نیست، دغدغه شما اعتراض مردم به تبلیغات انتخاباتی تابلو و افراطی در جوار مراسم موصوف است. فقط یک سوال: (به فرض سندیت واقعی تصویر موصوف) آیا تبلیغ آشکار یک کاندیدای انتخابات مجلی آنهم برای اسفندماه ۹۴ در جوار و به بهانه عزاداری حسین و در صبح عاشورا علیرغم صراحت و نص منع قانونی آن اشکالی ندارد؟؟ رابطه امام حسین(ع) و تبلیغات انتخاباتی مجلس چیست؟ در فرض سوال تبلیغات انتخاباتی برای هر فرد و هر نامی مدنظر است. چه آقای م باشد چه آقای ح و چه آقای ش یا هر فرد دیگر . . . 

 3. دوست عزیز اولا لازم است یاد بگیریم چگونگی مطرح کردن شبهه را ثانیا اقداماتی که خود برای رفع ان انجام داده ایم را و چرایی به نتیجه نرسیدن را مورد بررسی قرار دهیم بعدا دست به قلم ببریم همانا متنی که شما نوشته اید هر فرد مبتدی هم میتوانست بنویسد وحالا چند سوال …

  اولا نوشته اید ( من هم داخل رفتم و تصویر را دیدم و آمدم) که خود جای سوال دارد که چرا سوالاتی که در ذهن داشتید را همانجا از متوالی و میزبان که فرزند اقای کتانی هستند و انصافا همیشه پاسخگو هم هستند را مطرح نکردید و بدون کمترین تحقیق و مطالعه ای دست به قلم بردید ؟؟؟ کدامین سوال بی پاسخ از متولیان وبرگزار کنندگان مراسم ذهن شما را مشغول کرده ؟؟ اصلا ایا دنبال اصل جریان را گرفته اید که اظهار فضل فرموده اید ؟؟

  ایا واقعا فکر میکنید قبل از شما این سوال به ذهن کسی نرسیده که بپرسد ؟؟؟ و شاید هم پرسیده و جواب گرفته ؟؟ این که شما از قافله عقب هستید و با تحقیق کلا بیگانه هستید میتوانید دلیل بر ارایه شبهه باشد ؟؟؟

  صرفا یادمان باشد مطرح کردن شبهه کاری است بسیار راحت ، مهم تحقیق و مستند بودن ان است که شما  اصلا اقدامی در این زمینه نکردید … و ناراحتی بنده بابت همین مورد است که بدون آگاهی فقط مینویسیم و این نه از لحاظ علمی و نه از لحاظ شرعی واخلاقی قابل توجیه نیست 

  اما در مورد خود شیرینی …

  من در مورد ان داخل پرانتز توضیحی دادم که مدیریت سایت صلاح ندونستن انتشار بدن منظور فرد دیگری بود که باعث به وجود امدن جریان نامطلوب در ان لحظه گردید …

  من شخصا انجا حضور داشتم و سه تن از کاندیداهای احتمالی رو همان جا دیدم ولی وقتی هیتی مخصوص با تریبونی مخصوص تر  کاندیدی را مخاطب قرار داد خود دیدم که کاندید مورد نظر علارغم انکه شناختی هم از ایشون نداشتم معترض شدن که اینجا جای مطرح کردن این امور نیست و شخصا از رفتار ان کاندید مسرور و امیدوار شدم که این خود جای تقدیر دارد حتی اگر جنبه تبلیغاتی داشته باشد اما نگرانی ها از این است اولا کل جریان تبلیغاتی حاکم بر مراسم کاملا محکوم و قابل تایید نیست ثانیا با توجه به وظیفه اخلاقی و این که خودم شاهد ماجرا بودم انصاف نیست تخریب نابه جا و مغرضانه … وگرنه بنده کاندید خود را انتخاب کردم وخوشبختانه در ان مراسم هم حضور نداشتند 

  به طبع این متن در این موقع این احتمال را برای من بوجود میاورد که رفتار شمارو (چون انجا بودید ) سیاسی و در جهت تخریب ببینم نه مساله دیگر 

  در اخر بازهم تاکیید میکنم کاملا با رفتار تبلیغاتی از این مراسم مخالفم ولی چون شاهد جریان بودم وظیفه اخلاقی خود را ادا کنم 

  و در اخر من الله توفیق 

  باشد روزی که یاد بگیریم ندانسته اظهار فضل نفرماییم 

 4. نظری زیبا از دکتر امیر حسین بهداد از تبریز :

  با سلام و التماس دعا، بنظر بنده هیچ کسی نمیتواند در مورد چیزی که از آن آگاهی کامل ندارد نظر قطعی بدهد. مخصوصا مساله ای که با مقدسات آمیخته باشد. لکن چیزی که بصورت عقلی و استدلال منطقی میتوانم بگویم اینست که با توجه اینکه:
  ۱- قدمت هزار و سیصد ساله اصل نقاشی که در موزه لوور پاریس قرار دارد، توسط کارشناسان ذیربط تایید شده است.
  ۲- باتوجه به نبود وسایل پیشرفته عکاسی، نقاشان آن زمان در کار خود چیره دست بودند و آثار نقاشی بجا مانده از آن دورانها با واقعیت تطابق بسیار زیادی داشت.
  ۳- با دقت در عکس کاملا صورت فردی که روح از بدن خارج شده ، ثانیا خون زیادی از آن رفته و حتی چشمها به گودی رفته، مشهود است. و این امر با توجه به واقعیت های تلخ تاریخی روایت شده تطابق دارد.
  ۴- در نظرها خواندم که گفته شده که چهره امام حسین ع در این عکس با آنچه که تصورات ذهنی مان بوده تطابق ندارد ولی باید به این نکته توجه کرد که این نقاشی عکس سر بریده حضرت میباشد که چند روز بالای نیزه بوده است. اگر همیت تصویر را را در ذهن خود طوری تصور کنیم که روح از بدن خارج نشده و خون از آن نرفته است متوجه خواهیم شد که حضرت چقدر زیبا بوده اند.
  نکته مهمتر اینکه در قرآن در مورد حضرت پیامبر اکرم ص آمده است که ( من هم بشری مثل شما هستم و نباید چنین تصور نمود که انبیا یا ائمه اطهار ع چهره ای متفاوت از افراد عادی داشته اند. مثلا شبیه فرشته ها یا افراد فوق بشری از نظر چهره و صورت بوده اند بلکه چیزی که آنها را متمایز از دیگران نموده است سیرت و درون زیبای ایشان بوده است. در کنار این امر چنان که گفته شد با تصور زنده بودن همین عکس متوجه میشویم ایشان چهره ای زیبا و دلنشین داشته اند.
  ۵- با همه این اوصاف در یک جمع بندی بنظر بنده این عکس به واقعیت بسیار نزدیک بنظر میرسد.
  ۶- موارد فوق ( به جز استنادات قرآنی) نظر شخصی بنده میباشد و هرگونه اشتباه دور از احتمال نیست

 5. ابوالضل

  سلام ُ
  آیا تبلیغ آشکار یک کاندیدای انتخابات مجلی آنهم برای اسفندماه ۹۴ در جوار و به بهانه عزاداری حسین و در صبح عاشورا جایز است ؟؟
  خیلی واجب و ضروریست ؟؟؟

 6. منم از این عکس چند تا از کربلا گرفتم اگه کسی خواست همینجا اعلام کنه تا بهش تقدیم کنم

 7. میشه واسه من بفرستی با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *