۱
 
کد مطلب: 72842 |
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۳۱
سرنوشت نامعلوم پروژه نیم قرنی احیای بافت های فرسوده در میانه/ از چشم شورای شهر و شهردار بدور؛ اینجا منطقه جنگی نیست! +تصاویر
 
 
بیش از ۵۰ سال است که پروژه احیای بافت فرسوده اطراف حرم امام زاده اسماعیل (ع) در شهر میانه بلاتکلیف مانده و مسئولین و متولیان امر از جمله شهرداری و شورای شهر در حل آن عاجز مانده اند، حال خانه هایی فرسوده که هر لحظه احتمال فروریختن آنها می رود علی رغم بخشیدن چهره زشت به شهر تبدیل به معضل لاینحل مدیریت شهری شده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، جای بسی تعجب دارد که در حدود  نیم قرن از آغاز برنامه  احیای بافت فرسوده اطراف حرم امام زاده اسماعیل(ع) می گذرد، اما متأسفانه هنوز اتفاق خاص و مشهود و ملموسی نیافتاده است و همین تأخیر سبب شده که از اعتماد مردم کاسته و قشر عظیم جامعه از عدم تحقق وعده های داده شده بشدّت آزرده خاطر گردند.

با وجود کارهای عملیاتی اجرای این پروژه بزرگ در زمان شواری اسلامی دور چهارم کلید خورد و تا عقد قرار داد با شرکت کوثر آذربایجان بسته شده که بنا به دلایلی این قرار داد نیز با دخالت یکی از مسئولین اجرایی برکنار شده شهرستان فسخ شد.

جلیل خرده فروش در روز نهم اردیبهشت ۱۳۹۴مصادف با روز شوراها نیز در گفتگو با خبرنگار میانا از تقدیم طرح نهایی و اجرایی شدن احیای بافت فرسوده اطراف حرم امام زاده اسماعیل(ع) تا ۱۵ اردیبهشت ماه ۹۴ به اعضای شورا خبر داده، که متاسفانه بازهم با خلف وعده مسئولین ذی ربط این پروژه بزرگ همچنان تبدیل به آرزویی دست نیافتنی برای ساکنین محلی و مردم میانه شده است.

طبق بررسی های صورت گرفته از سوی پایگاه خبری میانا با عنایت به اینکه اجرای پیشنهاد شهرداری میانه در طی ماه های گذشته با تاخیر چند ماهه همراه بوده است، پروژه بهسازی اطراف حرم امامزاده اسماعیل (ع) نیازمند اعتبار مالی بوده که در بودجه مصوب سال ۹۴ لحاظ نشده و پیش بینی های شهرداری در خصوص تامین اعتبار مالی این پروژه در این وقت از سال واقع بینانه نمی باشد و این مسئله باعث شد تا پروژه نیم قرنی معروف شهر میانه همانند بسیاری از پروژه های شهرداری از جمله مدیریت پس آب شهری، ایجاد فرهنگ سرا، احداث کمربندی و سالیان سال در حد حرف باقی مانده و هیچ گونه اقدام عملی ملموس در این حوزه ها انجام نگیرد.

 

 

سرنوشت نامعلوم پروژه نیم قرنی احیای بافت های فرسوده در میانه/ از چشم شورای شهر و شهردار بدور؛ اینجا منطقه جنگی نیست! +تصاویر

طرح بهسازی بافت فرسوده اطراف حرم مطهر امامزاده اسماعیل(ع) شهر میانه شامل رهاسازی و توسعه و ساماندهی بافت فرسوده اطراف بقعه امامزاده و مسجد جامع شهر میانه به مساحت بیش از ۹ هکتار است که پروژه‌هایی همچون طراحی، تملک عرصه و اعیانی‌های محدوده طرح، تعریض، توسعه و اصلاح معابر اطراف حرم، احداث مجموعه‌های تجاری – رفاهی و مسکونی، احداث پارکینگ و فضای سبز را در خود دارد.

اینک دوره چهارساله شورای دور چهارم میانه نیز رو به اتمام است، اما آن چیزی که این روزها توجه همگان را به خود جذب کرده انتقادات کم‌کاری‌های اعضای شورای شهر و شهردار میانه و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و استیضاح آن هم در پایان سال و نزدیک انتخابات است.

ناگفته‌های زیادی وجود دارد و دوره چهارساله رو به پایان است، صبر تا کی؟ شورا نیستید، قبول، شهروند هم نیستید؟ مرد حسابی! این وضع شهر است؟ خجالت می‌کشیم وقتی مهمانی وارد شهر می‌شود!

این جملات، حامدی امام جمعه سابق میانه به مناسبت فرارسیدن روز شورا بود که عملکرد بسیار ضعیف و غیرقابل‌قبول شورای اسلامی شهر میانه در اجرای وعده‌های انتخاباتی، موجب شد تا وی بجای تبریک این روزبه اعضای شورای شهر از تریبون نماز جمعه به بیان این انتقادات بپردازد تا مردم بیش از پیش از اوضاع با خبر شوند.

وی از عدم اجرای طرح ساماندهی بافت فرسوده اطراف امامزاده اسماعیل (ع) و ناقص ماندن پروژه ساخت سرویس بهداشتی محوطه حرم امامزاده به عنوان مشتی نمونه خروار برشمرده، افزود: سال هاست که مردم و همسایگان حرم بلاتکلیف و چشم انتظار انجام این پروژه هستند و مدام در مورد این موضوع از بنده سوال می پرسند.

انگیزه تحرکت و خدمت در اعضای شورای اسلامی شهر میانه به قدری پایین آمده که در پایان دوره هنوز حرکت قابل توجهی از ایشان در راستای عمران و آبادانی شهر مخصوصا انجام پروژه هایی مانند بافت فرسوده اطراف امامزاده صورت نگرفته و این اعضا حتی به شعارهایی که دادند و مردم هم به اعتبار آن به ایشان رای دادند، عمل نکرده اند.

 

سرنوشت نامعلوم پروژه نیم قرنی احیای بافت های فرسوده در میانه/ از چشم شورای شهر و شهردار بدور؛ اینجا منطقه جنگی نیست! +تصاویر

 

 

اما موج انتقادات مسئولین شهرستان به امام جمعه ختم نمی شود و حمید شکری فرماندار میانه نیز طی سال جاری و در روز سه شنبه ۷ اردیبهشت ماه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری و ساماندهی اطراف حرم امامزاده اسماعیل (ع) میانه با بیان اینکه در ۴ نقطه از شهر میانه ساخت و ساز غیر مجاز شده که با اصول شهرسازی مغایرت داشته و طرح تفصیلی شهر از جمله معابر، خیابان ها و فضاهای عمومی در آن رعایت نشده است، افزود: تمامی طرح ها باید در قالب طرح بازآفرینی شهری پایدار ایجاد شود.

وی با بیان اینکه هدف از طرح بازآفرینی، تامین کمبودها و انجام اموری است که از طریق آن بتوان به ساماندهی وضعیت شهر کمک کرد، افزود: شهرداری موظف است با همکاری نیروی انتظامی پلیس ساختمان را تشکیل داده و با ساخت و سازهای غیرمجاز به طور جدی مقابله کند.

شکری عدم صدور پروانه از سوی شهرداری به زمین های قولنامه ای را معضل بزرگ شهرستان عنوان کرد و افزود: این امر سبب افزایش ساخت و سازهای غیرمجاز شده است.

وی در مورد ساماندهی اطراف حرم امامزاده اسماعیل (ع) با اشاره به اینکه از ۱۰ سال پیش طرح ساماندهی اطراف امامزاده اسماعیل (ع) مورد بازبینی و اصلاح قرار گرفته و مصوب شده است، افزود: در این خصوص طی قراردادی فرمانداری ویژه میانه در حدود ۶۲ هکتار از زمین های خود را به سازمان عمران و بهسازی شهری وابسته به وزارت راه و شهرسازی برای اجرای این طرح اختصاص داده است اما تا به حال اقدامی صورت نگرفته است.

 

سرنوشت نامعلوم پروژه نیم قرنی احیای بافت های فرسوده در میانه/ از چشم شورای شهر و شهردار بدور؛ اینجا منطقه جنگی نیست! +تصاویر

 

شکری از فرصت یک ماهه شهرستان به سازمان عمران و بهسازی شهری در راستای اجرای مصوبه خبرداد و افزود: در غیر این صورت سازمان باید سند زمین های تحویلی را برگردانده و تحویل شهرستان دهد تا با هماهنگی شهرداری و به صحنه کشاندن مردم به اجرای طرح بپردازیم.

علاوه بر موارد مورد انتقاد و انتظار مسئولین بایستی گفت با ارتقای درجه شهرداری میانه از ۸ به ۹ انتظار می رفت تا مقدمات ساخت فرهنگسرا و یا حداقل ایجاد معاونت فرهنگی انجام می شد، اما تا کنون هیچ گونه اقدامی در این راستا انجام نگرفته است.

 اجرایی نشدن بسیاری از وعده اعم از جذب سرمایه گذاران وساخت مجتمع های تجاری و رفاهی و پارکینگ طبقاتی در سطح شهر و همچنین نبود خلاقیت در اجرای پروژ ها و طرح ها و همچنین کیفیت نامناسب برخی از طرح های عمرانی و خدماتی و نارضایتی بسیاری همشهریان از جمله دیگر مواردی است که میتوان بصورت موردی مواردی زیادی را برای آنان مثال زد.

انتهای پیام/

 
 
 
 
  1. ناشناس گفت:

    متاسفانه این طرح پنجاه ساله (بازگشایی اطراف حرم ) نوعی بدبینی در بین مردم میانه به مسولان ایجاد کرده است

نظر شما در مورد این مطلب