۳
 
کد مطلب: 16491 |
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۱۴
آشنایی با روستای ممان شهرستان میانه + تصاویر قدیمی
 
 
روستای ممان یکی از مهمترین و حاصل خیزترین نواحی و روستاهای شهرستان میانه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، روستای ممان یکی از روستاهای قدیمی ،با سابقه تاریخی،پرمحصول و سرسبز در سال های گذشته بوده که بیشتر به خاطر حاصل خیز بودن شالیزارها و باغات وسیع و چشمه ها و قناتهای پر آب و داشتن چشمه های آب گرم و جاری بودن رود قزل اوزن در کنار این روستای زیبا ،ازنگاه اهالی منطقه به عنوان زیباترین روستا نام ممان را به خود گرفته  است .

این روستا از زمان های قدیم مهد کشاورزی و دامداری با مردمان ساده زیست و مهمان نواز و علم دوست و همچنین باداشتن دو محصول برنج ممان و معدن نمک ممان جاذبه های طبیعی و دو آبگرم خود ،شناخته شده است.

موقعیت جغرافیایی:

روستای ممان از لحاظ جغرافیایی در جنوب غربی شهرستان خلخال و جنوب استان اردبیل و شمال شرقی شهرستان میانه و شمال غربی استان زنجان می باشد.

داد و ستددر روستا :

روستای ممان از جهاتی بویژه بازار داد و ستد کالاها و اجناس شهرهای مجاور در زمانهای قدیم بسیار با اهمیت بوده است. شهرستان میانه اولین شهری میباشد که در مسیر ارتباطی تهران به آذربایجان قرار گرفته و به لحاظ سوق الجیشی یکی از بازارهای غربی کشور را در سنوات گذشته به نام خود به ثبت رسانده است ،که روستای ممان به دلیل قدمت و سابقه و همینطور تعداد جمعیت بالا یکی از قطبهای اقتصادی شهرستان میانه برای فروش محصولات کشاورزی خود و خرید مایحتاج زندگی بوده است.

دلیل نام گذاری :

روستای ممان به دلیل سرسبزی بیش از اندازه و داشتن باغات و مزارع کشاورزی و همینطور به علت رفت و آمد چاپار سواران نامه رسان و اطراق آنها در این روستا و باز به علت قرار گرفتن در میان شهرها و استانهای اطراف از نظر اهالی منظقه نام زیبای ممان را به خود گرفته است.

نشانه های تاریخی:

 روستای ممان به دلیل با صفا و سرسبز بودن بنا به گفته هایی که نسل به نسل و زبان به زبان گشته  محل گذر نوادگان امامان نیز بوده است که نشانه هایی که از اطراف این روستا پیدا شده بیانگر این مطلب است.

قدمت روستای ممان :

روستای ممان به لحاظ قدمت و سابقه تشکیل  طبق شواهد باقی مانده  در اطراف روستا برمیگردد به حدود ۱۴۰۰ سال یا بیشتر از آن که یک نمونه از این شواهد تاریخی که بازگو کننده تشکیل روستا می باشد نشانی از محل پاگذاری یا به تعبیر اهالی روستا (امام ردی ) می باشد که در نزدیکی روستای زیبای ممان موجود است.

زلزله در ممان:

روستای ممان از زمان تشکیل که باز اطلاعات دقیقی در دست نیست ،به گفته قدیمیهای این روستا تا کنون دو بار دچار زلزله های شدید شده که باعث دگرگونی کامل این روستا شده ،اما باز به همت پدران و مادران و نیاکان ما دوباره بنا شده همچنان استوار ایستاده است.

مکانهای تاریخی روستا:

روستای ممان در زمانهای بسیار قدیم یکی از مدرنترین برج و باروهای زمان خود را داشته است.محلی به نام قلعه خانها وجود داشته که در زمانهای قدیم به عنوان محل دیده بانی و نگهبانی از روستا به دلیل تهاجم افراد بیگانه ساخته شده بود ،که الان نیز به همان اسم ( قلعه ) در میان اهالی معروف میباشد.

آب و هوای روستای ممان:

روستای ممان به دلیل قرار گرفتن در میان کوههای اطراف خود از آب و هوای معتدل و نسبتا کوهستانی برخوردار است. رودخانه قزل اوزن نیز که قدیم به علت کثرت آب محل ماهیگیری و آبیاری زمینهای کشاورزی اهالی بوده است. همینطور روستای ممان دارای چشمه های آب طبیعی متعددی با نامهای قدیمی و شناخته شده می باشد که به عنوان مثال می توان از شیرین بلاغ و بی آغاجی نام برد.

شیوه اداره کردن روستای ممان:

روستای ممان در زمانهای قدیم بصورت حکومت خانی اداره می شده که با بوجود آمدن اصلاحات ارضی در دهه ۴۰ هجری شمسی توسط رضاخان و تقسیم شهرها به نواحی های مختلف ،روستاها نیز از این اصلاحات بی بهره نمانده و خانها تبدیل به کدخدایان معتمد و ریش سفیدان روستا شدند ، که روستای ممان نیز از این امر مستثنی نبوده و کدخدایان متعددی به خود دیده است .

دفاع از اسلام و انقلاب :

روستای ممان از نظر مبارزات اوایل انقلاب و همینطور هشت سال دفاع از آن همواره در صف مقدم جبهه ها بوده و فداکارانه شهدای عزیزی را تقدیم این انقلاب نموده است که تعداد آنها نیز ۶ شهید عزیز میباشد. 

این عکسهای تاریخی به گفته گیرنده اونها در سال ۱۳۴۵ هجری شمسی می باشد ، و شاید جزء اولین و قدیمی ترین عکس ها از روستای زیبای ممان  و اهالی اون باشد .این عکس بیانگر فرهنگ غنی و آبادانی و سر سبزی روستا می باشد.

 

آشنایی با روستای ممان شهرستان میانه

Capture

Capture3

Capture4

Capture5

Capture6

 

 

 

 
 
 
 
  1. ابراهیم شفقتی ممان گفت:

    باسلام لطفا درباره اینده روستای ممان بنویسید .

  2. علی هژبری گفت:

    فکر می کنم که اگه اهالی ممان که در شهر های مختلف پراکنده شدن مبلغی را جمع اوری کرده و برای بازسازی شهر قشنگ روستامون فراهم کنند این شهر دوباره به اوج سرسبزی و و صدای رودخانه ها با تلاش اهالی ممان خواهد رسید.

  3. اکبر فلاح گفت:

    روستای توپقره یا توپقرک

نظر شما در مورد این مطلب