پیکر ۵۰۸ شهید آذربایجان شرقی هنوز به وطن بازنگشته و جاویدالاثرند ‌

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، قاسم صمدیان صبح امروز در نشست خبری به مناسبت سالروز ورود آزادگان به کشور، با اشاره به ویژه برنامه‌های تجلیل از مقام آزادگان در آذربایجان شرقی، از برگزاری همایش بزرگ آزادگان اردوگاه «موصل۲» خبر داد و اظهار کرد: این همایش چهارمین همایش بزرگ «خیبری‌ها» است که بعد از مشهد، اهواز و اصفهان در تبریز برگزار می‌شود.

وی ثبت و ضبط خاطرات آزادگان به عنوان تاریخ شفاهی دفاع مقدس را ضروری دانست و افزود: باید برای ماندگاری این گنجینه تاریخی، از شیوه‌های مدرن و به روز جهت ثبت خاطرات و داشته‌ها استفاده کنیم.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه ۱۹۰۵ نفر از ایثارگران استان به افتخار آزادگی نائل شده اند گفت: ۸ نفر از این آزادگان هم در اردوگاه‌های دشمن به شهادت رسیده‌اند و ممکن است بر اساس آمار غیررسمی تا ۳۱ نفر از افرادی که اسامی خود را در صلیب سرخ نکرده بودند، شهید شده‌ باشند.

وی اضافه کرد: بیش از ۱۰۰ نفر از آزادگان هم در اثر شکنجه‌های رژیم بعثی در اردگاه های دشمن به فیض جانبازی نائل شده‌اند.

صمدیان در ادامه با اشاره به اینکه سرجمع پرونده‌های شهدا و ایثارگران تحت پوشش بنیاد شهید، ۳۵ هزار نفر هستند گفت: در سرکشی از خانواده‌های شهدا و ایثارگران علی رغم تعداد بالای خانواده‌های تحت پوشش، تلاش کردیم با اغلب خانواده‌ها دیدار کنیم که در این موضوع رتبه اول کشور را در ارزیابی‌ها کسب کردیم.

وی با بیان اینکه آذربایجان شرقی در ساماندهی گلزار شهدا‌ها از استان‌های بر‌تر کشور است ابراز داشت: در تبریز هم در چندین فاز ساماندهی اجرا شده و در تفاهم با شهرداری این روند ادامه دارد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران آذربایجان شرقی در پاسخ به تسنیم در زمینه مظلومیت شهدای گمنام وادی رحمت تبریز و نبود مقبره و اِلِمان مناسب برای ادای احترام در مراسمات رسمی، با بیان اینکه در مسقف سازی مزار شهدا، مزار شهدای گمنام هم در این طرح، برنامه ریزی شده است، خاطر نشان کرد: ۵ درصد از ۹۸۷۵ هزار شهید آذربایجان شرقی به تعداد ۵۰۸ نفر هنوز پیکر‌هایشان نیامده است که در وادی رحمت در حال طراحی مکانی با نام و نشان افراد جاویدالاثر برای این خانواده‌ها هستیم.

وی افزود: تا امروز ۱۹۲ شهید گمنام در استان تدفین شده‌اند که با احداث المان مناسب به زیارتگاه عمومی مردمی تبدیل شده‌اند که در اغلب شهرهای استان حضور دارند.

همچنین ببینید

تنها سلاح مقابله با موانع نفوذ و فتنه، بصیرت است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمد بیرامی با اشاره به حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *