آینده مذاکرات آذربایجان و ارمنستان در مورد مناقشه قره باغ کوهستانی چه خواهد بود؟!

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، بر اساس گزارش سایت های آذری روسای جمهور آذربایجان و ارمنستان با میانجی گری روسیه قرار است در اواخر ماه جاری میلادی در سن پطرزبورگ با همدیگر دیدار و در مورد ادامه روند حل و فصل صلح آمیز مناقشه قره باغ کوهستانی مذاکره نمایند.

این دیدار در ادامه مذاکرات روسای جمهور آذربایجان و ارمنستان در وین صورت خواهد گرفت که در آن روسیه از طرح جدید خویش جهت حل و فصل مناقشه قره باغ کوهستانی پرده برداشت. روسیه به طرفین مناقشه قره باغ کوهستانی پیشنهاد داده است که در ابتدا نیروهای نظامی ارمنستان از پنج بخش از هفت بخش اشغالی آذربایجان خارج شوند و نیروهای نظامی روسیه در قالب نیروهای صلح بانی در دو بخش باقی مانده و جمهوری خودخوانده قره باغ کوهستانی مستقر شوند تا بعدا تعیین تکلیف شوند.

پیشنهاد روسیه با مخالفت آذربایجان و ارمنستان روبرو شد و ارمنستان نمی خواهد که اراضی اشغالی را پس دهد و آذربایجان هراس دارد که این پیشنهاد تله ای از طرف روسیه جهت تجزیه کامل قره باغ کوهستانی از آذربایجان باشد .پیشنهاد جدید روسیه زمانی صورت گرفت که جنگ شدیدی در قره باغ کوهستانی صورت گرفت و ارتش آذربایجان موفق شد بخش هایی از اراضی اشغالی را آزاد نماید.

روسیه به عنوان متحد استراتژیک ارمنستان از ارائه این پشنهاد در آن برهه زمانی چند هدف را دنبال می کرد.اول اینکه آذربایجان که به سوی غرب متمایل شده بود را به سوی خویش بکشاند و ثانیا مانع سقوط دولت سرژ سرکسیان رئیس جمهور روس گرای ارمنستان به دلیل شکست در جنگ با آذربایجان و ایجاد دولت غربگرا در ارمنستان شود ولی سرکسیان با طرح جدید روسیه مخالفت کرده است.

به نظر نویسنده طرح های میانجی گرایانه روسیه که بدون مشارکت آمریکا و فرانسه دیگر اعضای گروه مینسک سازمان همکاری و امنیت اروپا صورت می گیرد به نتیجه ای نخواهد رسید، چرا که علاوه بر مخالفت دولت های درگیر قدرتهای فرامنطقه ای نیز که حضور خویش در منطقه قفقاز جنوبی را در ادامه بحران می بینند تلاش خواهند کرد مانع موفقیت تلاش های روسیه شوند.

نویسنده معتقد است که در آینده شاهد ادامه درگیری های خونین دیگری در منطقه خواهیم بود چرا که دولت الهام علی یف از طرف آذریها تحت فشار است تا اراضی اشغالی را آزاد نماید. مردم آذربایجان به مسکوت ماندن مناقشه قره باغ کوهستانی رضایت نخواهند داد.

سناریو این است که در صورت تشدید درگیریها نیروهای نظامی روسیه به کمک ارتش ارمنستان خواهند آمد آن موقع ترکیه که در جهت کاهش نفوذ روسیه از منطقه قفقاز جنوبی تلاش می کند احتمالا به کمک ارتش آذربایجان خواهد آمد.دلیل وقوع احتمالی این سناریو را می توان در مذاکرات باکو و آنکارا در ایجاد پایگاههای نظامی ترکیه در آذربایجان یافت.

 

نگارنده: علی حیدری منور

انتهای پیام/

 

همچنین ببینید

تنها سلاح مقابله با موانع نفوذ و فتنه، بصیرت است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمد بیرامی با اشاره به حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *