انتظار تجدید عهد با امام در لحظه لحظه های سخت غیبت

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، با فرارسیدن ایام پربرکت ماه شعبان المعظم که در روایات از آن به ماه پیامبر تعبیر شده و ماه سرور و شادی اهل‌بیت(ع) می‌باشد حال و هوای خاصی در فضای کشورمان ایجادشده و عطر انتظار و عشق و دلدادگی به امام منتظردر فضای جامعه می پیچد چرا که این ماه یکی از عزیز ترین ماه های اسلامی و یادآور خاطره های بزرگ است که از همه مهمتر، خاطره میلاد مبارک سالار شهیدان ابا عبد الله الحسین(ع) و میلاد فرخنده حضرت بقیه الله مهدی منتظراست که فضای این ماه را به بوی ولایت عطرآگین ساخته است.

ازجمله برکات این شب عزیزاین است که ولادت باسعادت منجی عالم بشریت وامیدمستضعفان وعصاره انبیاءواولیاءدرسحرگاه اینشب اتفاق افتاده و برشرافت آن افزوده است.

نیمه شعبان بهترین فرصت برای ابراز شوق و علاقه به امام زمان(ع) و بهترین زمان برای بیعت سالانه با یوسف زهرا(س) است چرا که بنا بر فرمایش امام باقر(ع) این شب مبارک، بعد از شب قدر بافضیلت ترین شب سالاست و بر شیفتگان و عاشقان و منتظران حضرت واجب است که به یاد حضرتش در این شب احیا داشته و سرود عاشقی و دلدادگی سر داده و با حضور در مساجد و تکایا و مخصوصا اماکن منسوب به حضرت مانند مسجد سهله و کوفه و جمکران، در غیبت امام زمانشان اشک فراق ریخته و ندبه انتظار سر دهند.

آیا تا به حال با خود اندیشیده ایم که ما در قبال امام غائب و مظلوممان چه وظیفه ای داریم؟ آیا صرف برگزاری مراسم جشن و سرور در نیمه شعبان در تعجیل ظهور امام زمان کفایت می کند؟ من به عنوان شیعه و محب امام زمان چقدر در تعجیل فرج امام زمان و زمینه سازی برای ظهور می توانم ایفای نقش نمایم؟ اینها سوالاتی هستند که ممکن هست ذهن هر شیعه و محبی را به خود مشغول نمایند.

در جواب به این پرسشها به سراغ کتاب شریف مکیال المکارم نوشته آیه الله محمد تقی موسوی اصفهانی می رویم که ایشاندر مقدمه کتاب اشاره می نماید شوق او به دیدار امام زمانش(عج) او را بدانجا رساند که در خواب به زیارت و دیدار آن حضرت شرفیاب شد و به امر و دستور آن جناب اقدام به تالیف این کتاب کرد و حتی اسم آن را هم خود آن حضرت نهاد.

این کتاب در هشت بخش به مقدار درهای بهشت برین(جنَه الماوی) تنظیم شده که بخش هشتم آن اختصاص به تکالیف بندگان نسبت به امام زمانشان دارد و مرحوم مولف حدود هشتاد وظیفه و تکلیف را برای شیعیان و دوست داران و منتظران بر شمرده است که ما در این نوشتار به صورت فهرست وار به تعدادی از مهمترین تکالیف اشاره می نماییم باشد که ما هم بتوانیم به گوشه ای از وظایف خود در قبال امام غائبمان عامل و عارف باشیم.

 1. تحصیل شناخت صفات و آداب و ویژگیهای آن جناب.
 2. رعایت ادب نسبت به یاد او و محبت او به طور خاص و ویژه
 3. محبوب نمودن او در میان مردم و اظهار اشتیاق دیدار آن بزرگوار.
 4. انتظار فرج و ظهور آن حضرت و اندوهگین بودن مومن در فراق آن حضرت.
 5. حضور در مجالس فضایل و مناقب آن حضرت و تشکیل مجالس ذکر مناقب و فضایل ایشان.
 6. تداوم درخواست معرفت به آن حضرت و مداومت در خواندن دعای غریق.
 7. دعا در زمان غیبت آن حضرت.
 8. صدقه دادن به نیابت از حضرتش و صدقه دادن برای سلامتی وجود شریف ایشان.
 9. حج رفتن به نیابت از آن حضرت و فرستادن نایب که از طرف آن جناب حج کند.
 10. زیارت مشاهد رسول خدا و ائمه اطهار(ع) به نیابت از مولایمان.
 11. اهتمام ورزیدن به یاری آن جناب  و تصمیم قلبی بر یاری کردن آن جناب در زمان حضور و ظهور
 12. تجدید بیعت با حضرت بعد از فرائض همه روزه و هر جمعه و هر سال (در شب نیمه شعبان)
 13. صله آن حضرت و شیعیان صالحش به وسیله مال.
 14. تهذیب نفس.
 15. درود فرستادن به آن جناب و هدیه کردن ثواب نماز به ایشان.
 16. اهداء قرائت قرآن به آن حضرت.
 17. توسل و طلب شفاعت از خداوند دادخواهی و توجه نمودن و عرض حاجت به آن حضرت.
 18. مقدم داشتن خواسته آن حضرت بر خواسته خود.
 19. احترام به منسوبین و نزدیکان به آن حضرت.
 20. رعایت حقوق آن حضرت و مواظبت بر ادای آن ها و رعایت وظایف نسبت به آن بزرگوار.
 21. اتفاق و اجتماع بر نصرت آن حضرت.                                                                                            

 

 علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین دانستن سایر تکالیف حتما به این کتاب شریف مراجعه نموده و از مطالعه آن لذت ببرند به امید روزی که همه ما در عمل به تکالیفمان نسبت به امام زمان عارف و عامل بوده و جزو اعوان و انصار ایشان قرار بگیریم و به امید روزی که صدای دلنشین «انا بقیه الله فی ارضه» ایشان را از کنار کعبه بشنویم و جمال دلربای ایشان را از نزدیک زیارت نماییم.

 

نگارنده: حجت الله رجبی

انتهای پیام/

 

 

 

همچنین ببینید

تنها سلاح مقابله با موانع نفوذ و فتنه، بصیرت است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمد بیرامی با اشاره به حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *