استفاده روسیه از مخالفان داخلی دولت ترکیه برای تضعیف اردوغان

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، بعد از سقوط این جنگنده ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اعلام داشت که این اقدام عواقب سنگینی برای آنکارا خواهد داشت. وی گفت جنگنده سوخو-۲۴ روسیه که توسط موشک هوا به هوای جنگنده اف-۱۶ ترکیه ساقط شده است در حریم هوایی سوریه در حال ماموریت بوده و به هیچ عنوان حریم هوایی ترکیه را نقض نکرده بود.

پوتین گفت که جنگنده ما چهار کیلومتر با مرزهای ترکیه فاصله داشته و در حریم هوایی سوریه ساقط شده است.پوتین تاکید کرد که این قضیه مطمئنا بر روابط دو جانبه مسکو-آنکارا تاثیر خواهد داشت.

پوتین اعلام کرد که مدعیان مبارزه با داعش از پشت به ما خنجر زدند.از سوی دیگر مقامات آنکارا در واکنش به سرنگونی هواپیمای جنگی روسیه توسط جنگنده اف-۱۶ ترکیه‌ تاکید کردند که هواپیمای جنگی روسیه بدلیل نقض حریم هوایی ترکیه و بی توجهی به اخطارهای جنگنده های ترکیه  مورد هدف قرار گرفته است.

رجب طیب اردوغان و احمد داوود اوغلو رئیس جمهور و نخست وزیر ترکیه در واکنش به اظهارات پوتین تاکید کردند که ترکیه حق دارد بر علیه هر کسی که مرزهایش را علیرغم هشدارهای مکرر نقض می کند،دست به اقدام بزند.

  اقدام نظامی ترکیه بر علیه مسکو نه تنها خللی در ادامه حملات روسیه بر علیه تروریست ها در سوریه وارد نساخت،بلکه روسها را برای ادامه حملات مصمم تر کرد و روسها تلاش دارند تا مسیر ارتباطی تروریست ها با ترکیه را ببندند.

از سوی دیگر مسکو بدون وارد شدن به جنگی تمام عیار با ترکیه،دست به اقدامات سیاسی و اقتصادی بر علیه ترکیه زد که تجدید نظر در موافقتنامه های دو جانبه بویژه در حوزه نظامی در این راستا ارزیابی می شود. از طرفی صنعت توریسم اصلی ترین منبع درآمدی ترکیه است که روسها بدنبال اقدام آنکارا سفر توریست های این کشور به ترکیه را لغو نمودند.

 روس ها که حتی با عذرخواهی مقامات ترکیه راضی به ترمیم روابط خویش با آنکارا بودند،با عدم عذرخواهی دولتمردان ترکیه به اقدام جدیدی بر علیه آنکارا دست زدند و آن دعوت از صلاح الدین دمیرتاش رئیس حزب دموکراتیک خلق های ترکیه برای سفر به مسکو بود.

سفر صلاح الدین دمیرتاش به مسکو بازتاب زیادی در رسانه های منطقه داشت. دمیرتاش در دیدار با سرگئی لاور اف وزیر امور خارجه روسیه بر اشتباه بودن اقدام دولت ترکیه در ساقط کردن هواپیمای جنگنده روسی در سوریه تاکید نموده و گفت که سیاست های غلط حزب عدالت و توسعه باعث ایجاد تنش در روابط دو کشور شده است.در واکنش به اظهارات دمیرتاش در مسکو احمد داوود اوغلو نخست وزیر ترکیه وی را خیانت کار توصیف نمود.

دولت روسیه با نزدیکی به حزب دموکراتیک خلق های ترکیه که در انتخابات پارلمانی اخیر ۱۳ درصد از آراء ماخوذه و ۵۶ کرسی پارلمانی را بدست آورده و با حمایت از کردها و اقلیت های قومی تنها حزب مخالف حقیقی در ترکیه به شمار می رود،قصد دارد تا دست روی نقطه ضعف دولت ترکیه که همان کردها هستند بگذارد.

دولت ترکیه بعد از انتخابات مجلس ملی حملات نظامی بر علیه پ.ک.ک و سرکوب خیابانی کردها را شروع کرده است و نزدیکی روسیه با حزب دموکراتیک خلق ها که دولت آنکارا این حزب را بازوی سیاسی پ.ک.ک می خواند باعث نگرانی مقامات آنکارا شده است.

روس ها که به فکر قطع کردن دست ترکیه در سوریه هستند با نزدیکی به مخالفان سرسخت داخلی اردوغان در صدد درگیر ساختن دولت آنکارا در عرصه سیاست های داخلی و گرفتن توانایی های بازی آن در خارج از ترکیه هستند.

دولت ترکیه از این می ترسد که ارتباط روسیه با حزب دموکراتیک خلق ها به ارتباط مسکو با پ.ک.ک بیانجامد.باید منتظر نشست و تحولات بعدی ترکیه را به نظاره نشست که آیا روسیه در راستای تضعیف اردوغان علاوه بر ایجاد روابط دوستانه با حزب دموکراتیک خلق ها که بر اتخاذ راه حل های مسالمت آمیز برای کردها تاکید داشته و بدنبال خون ریزی نیست،با پ.ک.ک هم ارتباط برقرار کرده و از آن حمایت های تسلیحاتی خواهد نمود یا نه؟که در صورت ارتباط روسیه با پ.ک.ک وضعیت اردوغان دشوارتر هم خواهد شد.

 

نگارنده: علی حیدری منور

انتهای پیام/

 

 

 

 

همچنین ببینید

تنها سلاح مقابله با موانع نفوذ و فتنه، بصیرت است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمد بیرامی با اشاره به حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *