مراسم شال باغلاماق در ایلخچی برگزار شد

یکی از رسوم و سنت های حسنه ای که در ماه محرم در بخش ایلخچی و توسط مردم ولایتمدار و مومن برگزارمی شود، مراسم پخت و پخش احسان تحت عنوان شال باغلاماق می باشد که سالیان سال به طرز با شکوهی در این شهر برگزار می شود .

به گزارش میانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی فرهنگ اسکو ،  یکی از رسوم و سنت های حسنه ای که در ماه محرم در بخش ایلخچی و توسط مردم ولایتمدار و مومن برگزارمی شود، مراسم پخت و پخش احسان تحت عنوان شال باغلاماق می باشد که سالیان سال به طرز با شکوهی در این شهر برگزار می شود .
پخت نان مراسم احسان آنهم به صورت کاملا سنتی با آرد نذری توسط افراد خیر، اهداء نذر و هدایا جهت برگزاری مراسم ، حضور گسترده و گروهی مردم در برگزاری مراسم از مشخصه های بارز و ارزشی این مراسم سنتی است که بدور از هر گونه تجملات و تشریفات متعارف اجرا می شود .

احمدی رئیس شورای اسلامی شهر ایلخچی به عنوان یکی از خادمین برگزاری این مراسم قدمت برگزاری مراسم پخش احسان شال باغلاماق را متعلق سال های قدیم عنوان می کند و می گوید این مراسم بخاطر اینکه از قدیم الایام نان ها در سفره های پارچه ای پیچیده شده و موقع شام گسترده می شوند به نام شال باغلاماق نام گرفته است .
بابازاده یکی دیگر از خادمین این مراسم می گوید : این مراسم در سه تا از مساجد جامع و بزرگ شهر ایلخچی به صورت همزمان برگزار شده و هر روز بیش از هزار نفر در آن سفره دعوت شده و از یک غذای واحد استفاده می کنند .
شایان ذکر است :  کسانی که مریض الاحوال بوده و یا به هر دلیلی نتوانسته اند در مراسم احسان در مسجد حضور یابند ، توسط خادمین مساجد احسان به درب منزل ان ها تحویل داده می شود تا آنها هم از این احسان بی نصیب نمانند.
اطعام ایتام ، حذف فاصله طبقات اجتماعی ، مشارکت گسترده مردم ، اتحاد و یکپارچگی میان امت مسلمان و دستگیری از نیازمندان همه و همه از سفارشات دین مقدس اسلام است که در این مراسم به طرز باشکوهی به چشم می خورد .
حجت الاسلام اسماعیلی کارشناس مذهبی و امام جماعت ایلخچی هم یکی از حسنات این مراسم را اجرای مراسم شستن دست ها بعد از صرف احسان برمی شمرد . وی می گوید : شستن دست ها طبق احادیث اسلامی جزو مستحبات بوده و این سفارش در این مراسم به مرحله اجرا در می آید .
جمله آخر اینکه این مراسم از اول محرم به مدت 14 روز همه روزه در مساجد و تکایای شهر ایلخچی به صورت مرتب برگزار شده و تا شب سوم شهادت حضرت امام حسین ( ع ) ادامه می یابد.
انتهای پیام/ص

همچنین ببینید

تنها سلاح مقابله با موانع نفوذ و فتنه، بصیرت است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمد بیرامی با اشاره به حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *