کاهش ٢٥ درصدی قیمت دارو در کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا به نقل از فرهنگ ؛ دکتر سید حسن هاشمی در همایش معاونین غذا و دارو دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، تحولات صورت گرفته در حوزه سلامت طی چند ماه اخیر را کم نظیر بیان کرد و گفت: در مرحله سوم طرح تحول سلامت، می توانیم از مردم و مشارکت های اجتماعی به نحو احسن در جهت بهتر اجرایی شدن این گام استفاده کنیم.

وزیر بهداشت بر ضرورت عدم تقاضای القایی در مصرف دارو در بیمارستان ها و مراکز درمانی تاکید کرد و افزود: کمیته های نظارتی در بیمارستان ها و در سطح دانشگاههای علوم پزشکی باید در مصرف دارو و تجهیزات، نظارت های سختگیرانه خود را دنبال کنند تا جلوی مصرف بیش از حد دارو و تجهیزات گرفته شود.

وی در ادامه بر لزوم اطلاع رسانی برای استفاده از مکمل‌ها تاکید کرد و گفت: سازمان غذا و دارو و برخی از دستگاه‌های دولتی و مردم نهاد باید جلوی ورود مکمل‌های بی کیفیت و آسیب رسان را بگیرند.

هاشمی همچنین با اشاره به این که در حال حاضر قیمت دارو به میزان 25 درصد کاهش یافته است، اظهار امیدواری کرد که کاهش قیمت دارو در سالهای آینده ادامه داشته باشد.

وی در ادامه، راه اندازی پورتال دارویی را راهی برای نظارت بهتر در امر واردات، توزیع و زمان ساخت داروعنوان کرد و با تاکید بر ارتقای کیفیت داروهای ایرانی، افزود: در حال حاضر کاستی هایی در تولید دارو وجود دارد که باید اصلاح شود.

وی در ادامه با تاکید بر نظارت هر چه بیشتر در استفاده از مواد اولیه در تولید دارو، گفت: تولیدکنندگان داروهای داخلی می‌توانند با هدف ارتقای کیفیت دارو و با رعایت استاندارد جهانی وارد بازار بین المللی دارو شوند و حفظ کیفیت در دارو نیز باید استمرار داشته باشد.

هاشمی با اشاره به این که بسیاری از داروهای خارجی هم ممکن است از کیفیت نامناسبی برخوردار باشند، افزود: نباید دارویی برای بیمار تجویز شود که اثر بخش نباشد.

وزیر بهداشت همچنین بر تشکیل جلسات و فعالیت های مناسب صورت گرفته در شورای عالی سلامت و امنیت غذا اشاره کرد و گفت: در مورد روغن پالم و محصولات لبنی اقدامات خوب و ارزنده‌ای صورت گرفت و مردم متوجه نظارت‌های جدی و مناسب از سوی وزارت بهداشت شدند.

وی همچنین از توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی برای کنترل سموم و میزان مصرفی سموم تشکر و قدردانی کرد.

هاشمی در ادامه بر اصلاح زیر ساخت ها تاکید کرد و گفت: مدیریت ها در حوزه سلامت نیاز به بازنگری دارد و باید در تعاریف مدیریتی خود نیز تغییراتی ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت همچنین، کاهش مالکیت و نیروی انسانی و هیات امنایی شدن دانشگاه های علوم پزشکی را فرصتی مناسب برای بازنگری در مدیریت دانست و اظهار امیدواری کرد که با کاهش تصدی گری و وابستگی‌ها، زمینه برای انجام خصوصی سازی ایجاد شود و بتوانیم از مشارکت‌های مردمی در بخش نظارتی استفاده کنیم.

همچنین ببینید

تنها سلاح مقابله با موانع نفوذ و فتنه، بصیرت است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری بسیج از آذربایجان شرقی، محمد بیرامی با اشاره به حوادث و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *