۰
 
کد مطلب: 94177 |
 
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۵
آغاز انتخابات پارلمانی لبنان
 
 
مردم لبنان برای انتخاب نمایندگان پارلمان خود در دوره جدید از صبح امروز به پای صندوق‌های رای رفتند .

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، لحظاتی پیش صندوق‌های رای گیری، بر روی رای دهندگان لبنانی بازگشایی شد.

پارلمان لبنان ۱۲۸ کرسی دارد و فراکسیون اکثریت پارلمانی نیازمند دست کم ۶۵ کرسی است تا بتواند تصمیمات مورد نظر خود را در امور داخلی این کشور عملی کند.

۵۹۷ نفر برای تصدی کرسی‌های پارلمانی با هم رقابت می کنند که ۸۶ نفر از آنها زن هستند که نسبت به انتخابات های گذشته در لبنان یک رقم بی‌سابقه است. تعداد نمایندگان زن در پارلمان کنونی لبنان ۴ نفر است.

تعداد افراد واجد شرایط رأی دادن ۳٫۷ میلیون نفر است. سن رأی‌گیری در این کشور ۲۱ سال است.

مجلس کنونی لبنان که از سال ۲۰۰۹ کار خود را آغاز کرده، در نتیجه فضای ملتهب سیاسی دو بار و آنهم به مدت تقریبا یک دوره کامل، خود را تمدید کرده بود تا بعد از مدت‌ها شاهد برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور باشیم.

انتخابات امروز برای اولین بار بر اساس قانون نسبیت برگزار می‌شود که کشور را به ۱۵ حوزه انتخاباتی تقسیم کرده تا از این میان ۱۲۸ نماینده که نیمی از آنها مسلمان و نیم دیگر مسیحی هستند، به پارلمان راه پیدا کنند. تعداد کرسی های مسلمانان ۶۴ کرسی است که ۲۷ کرسی به اهل تسنن و ۲۷ کرسی به شیعیان اختصاص داده شده و ۸ کرسی نیز متعلق به دروزی ها و ۲ کرسی تحت اختیار علوی ها است. در سهمیه مسیحی ها نیز ۳۴ کرسی به مارونی ها اختصاص دارد و ۱۴ کرسی در اختیار مسیحیان ارتودوکس است. ۸ کرسی نیز به مسیحیان کاتولیک و ۶ کرسی به ارمنی ها و یک کرسی به انجیلی ها و یک کرسی دیگر به سایر اقلیت های مسیحی اختصاص داده شده است.

در حال حاضر و در نتیجه انتخابات برگزاری شده در سال ۲۰۰۹ فراکسیون المستقبل به رهبری سعد حریری ۲۶ کرسی، فراکسیون جنبش آزاد ملی به رهبری جبران باسیل ۱۹ کرسی، فراکسیون جنبش امل به رهبری نبیه بری ۱۳ کرسی، فراکسیون حزب الله لبنان ۱۲ کرسی، فراکسیون حزب نیروهای لبنانی ۸ کرسی و فراکسیون حزب سوسیالیست ترقی خواه لبنان نیز ۷ کرسی را در اختیار دارند.

مخاطبان گرامی می‌توانند برای دنبال کردن انتخابات لبنان مطالب زیر را دنبال کنند:

تصاویر اختصاصی تسنیم| حال و هوای لبنان پیش از انتخابات

مردم لبنان برای انتخاب نمایندگان پارلمان خود در دوره جدید از صبح امروز به پای صندوق‌های رای رفتند.

حضور گسترده مردم لبنان در برخی مراکز انتخاباتی

حضور مردم لبنان در همین ساعات اولیه در برخی مراکز انتخابات گسترده توصیف شده است. فضای امنیتی شدیدی در مراکز انتخابات حاکم است.

همه چیز درباره انتخابات سرنوشت ساز لبنان

مراکز انتخاباتی لبنان امروز برای مشخص شدن ۱۲۸ کرسی نشین پارلمان در شرایطی آغاز شده است که سن رأی‌گیری در این کشور ۲۱ سال است.

شیخ قاووق: حضور در انتخابات توطئه‌ها علیه مقاومت را خنثی می‌کند

عضو شورای مرکزی در حزب‌الله لبنان، شرکت در انتخابات را اقدامی از سوی مقاومت برای مواجهه با توطئه‌ها علیه دستاوردهای ملی خواند.

لبنان در انتظار انتخابات سرنوشت ساز؛ تأکید عون بر تشکیل سریع دولت

رئیس‌جمهوری لبنان طی سخنانی در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور، از قانون «نسبیت» انتخابات ابراز خرسندی کرد و گفت که دولت بعدی در سریع‌ترین زمان تشکیل شود.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب