۰
 
کد مطلب: 93913 |
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۵
بیمه تکمیلی هنرمندان و خبرنگاران در دستور کار وزارت ارشاد است
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: بیمه تکمیلی هنرمندان و خبرنگاران عضو صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران نیز در دستور کار وزارت ارشاد قرار دارد.

به گزارش میانا به نقل از تسنیم،  سیدعباس صالحی در نشست با هنرمندان و اصحاب فرهنگ ، هنر و رسانه‌های آذربایجان شرقی، با تاکید بر نقش آذربایجان در استحکام بخشی ایران زمین در طول تاریخ، اظهار داشت: ایران همواره وامدار آذربایجان و استقلال ایرانیان مرهون مردم این خطه است که همچون دژ مستحکم در برابر هر گونه تجاوز به ایران ایستادگی کرده‌اند و امروز ما مدیون پایداری، همت و رادمردی مردم آذربایجان و تبریز هستیم.

وی افزود: آشنایی ایرانیان با دنیای غرب و فناوری‌های روز دنیا مدیون آذربایجان است که در کنار آن نقش این نقطه از ایران اسلامی در گسترش، توسعه و ماندگاری فرهنگ دینی و تشیع در ایران و حتی خارج از مرزها بی بدیل بوده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، رابطه ایران و آذربایجان را همچون رابطه سر و پیکر توصیف کرد که از یکدیگر جدایی ناپذیرند و آذربایجان شرقی سرشار از فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیار متنوع و مهم در حوزه‌های فرهنگ و هنر است

صالحی خاطر نشان کرد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای تقویت زبان و فرهنگ ترکی آذربایجانی تلاش خود را انجام می‌دهد و  اگر در خصوص اکران و نمایش‌هایی به زبان ترکی در استان‌های مختلف از جمله آذربایجان شرقی تقاضایی وجود داشته باشد، این وزارت خانه نهایت همکاری برای صدور مجوزهای لازم را انجام می‌دهد.

وی، توجه به فرهنگ، هنر و ادبیات قومیت‌های مختلف از جمله مردم آذربایجان را یکی از رویکردهای مهم دولت و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست و گفت: بر همین مبنا از طرح‌ها و ایده‌هایی که منجر به تقویت فرهنگ و هنر آذربایجان بشود به طور کامل حمایت می‌شود و در همین راستا کتابی تحت عنوان ‘چگونه ترکی آذربایجانی را درست بنویسیم’ که توسط بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان تألیف شده است که  با حضور رییس جمهوری رونمایی خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، توسعه فضاها و زیرساخت‌های فرهنگی و هنری را از جمله رویکردهای مهم این وزارتخانه بیان کرد و گفت: ما به این رویکرد مهم به شدت نیاز داریم که در این زمینه توسعه سالن‌های سینما را از پارسال در دستور کار قرار دادیم و تعداد ١سالن طی سال گذشته افتتاح شد تا مجموع سینماهای فعال کشور به عدد ۵ برسد.

صالحی یادآور شد: همین رویکرد در سال جاری نیز با قدرت تداوم می‌یابد و تلاش می‌کنیم ١ سالن سینما نیز طی امسال به بهره برداری برسد، چون این اقدامات بهترین فرصت برای تولید و فروش صنعت سینمای کشور است.

وی با ارائه آماری از وضعیت سینمای ایران طی فروردین ماه امسال، گفت: در این مدت میزان فروش فیلم‌های سینمایی بیش از ۴۵ میلیارد ریال بود که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال ۵٢ درصد رشد داشته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: به لحاظ تعداد تماشاگران نیز سینمای ایران در همین مدت با چهار میلیون و ۶٨۴ هزار نفر شاهد رشد ۴۶ درصدی نسبت به مدت مشابه پارسال بوده است که این آمارها نشان دهنده نتیجه بخش بودن رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد در توجه به توسعه فضاهای فرهنگی است.

وی، ایجاد خیابان‌های فرهنگ و هنر را از دیگر اقدامات مهم در این حوزه برشمرد که نخستین گام آن در شهر یزد با همکاری شهرداری این شهر به انجام رسید و تلاش می‌شود همین روند در سایر شهرها نیز ادامه یابد تا محلی برای برگزاری فستیوال‌های مختلف با حضور شهروندان باشد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حمایت از فعالان فرهنگی و هنری را از دیگر رویکردهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان و اظهار کرد: در این زمینه نیز گام‌های خوبی طی دو سال اخیر برداشته شده است که افزایش فعالان فرهنگی و هنری بیمه شده از ١٨ هزار و ٢ نفر به بیش از ٢٩ هزار نفر از آن جمله است.

وی ادامه داد: بیمه تکمیلی هنرمندان و خبرنگاران عضو صندوق حمایت از هنرمندان، نویسندگان و خبرنگاران نیز در دستور کار قرار دارد و اعلام می‌کنم این نوع بیمه را با سرعت انجام داده و تقاضاهای واصل شده ظرف حداکثر دو ماه رسیدگی و تکمیل می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، عدالت استانی در توزیع بودجه‌های فرهنگی و هنری را از دیگر رویکردهای مهم این مجموعه بیان کرد و با اشاره به اینکه ایران فقط تهران نیست، افزود: ما تلاش می‌کنیم امکانات به کل کشور تسری یابد و در این راستا از پارسال طرح امضای تفاهم نامه با استان‌های مختلف برای اجرای طرح‌های فرهنگی و هنری را در دستور کار قرار داده‌ایم.

صالحی در پایان گفت: به همین منظور با تفاهم نامه‌ای که با آذربایجان شرقی منعقد شده است، اعتباری افزون بر ٢٨میلیارد ریال برای ساخت و تجهیز تالار مرکزی تبریز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اختصاص می‌یابد که دو سالن ١١ و ٩ نفری برای موسیقی و تئاتر در آن ساخته شود.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب