۰
 
کد مطلب: 92199 |
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴
لزوم سرعت بخشی به پروژه انتقال آب سد گرمی چای/ کیفیت آب شرب میانه همچنان زیر سوال!
 
 
کیفیت آب شرب میانه سالیان دراز است در مقایسه با دیگر شهرها قابل مقایسه نبود و سنگینی آن موجب ایجاد نارضایتی در بین شهروندان شده است، که این موضوع بیش از پیش بر ضرورت اتمام طرح آب رسانی به شهر میانه از سد گرمی چای می افزاید.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میانا، برخوردار بودن از آب سالم، بهداشتی و باکیفیت حق شهروندان است، موضوعی که شاید عکس آن را در وسیع ترین شهرستان استان آذربایجان شرقی پیدا کرد.

شهر میانه با بیش از ۱۱۴ هزار نفر جمعیت شهری و ۶۷ هزار نفر جمعیت روستایی جزو مناطقی است که همواره با مشکل تامین آب شرب و کیفیت آن مواجه بوده است، مسئله ای که در درجه اول متوجه دولتمردان به منظور فراهم ساختن شرایط مطلوب برای زندگی و سلامتی شهروندان است.

 

شهرستان با دارا بودن ۴۲ سد، بیشترین میزان سدهای آبی استان را به خود اختصاص داده است اما با این وجود به علت عدم توجه کافی و ضعف برخی مدیران اجرایی و مهم تر از همه این‌ها عدم تحقق وعده‌های نمایندگان وقت در خصوص انتقال آب سد گرمی چای جهت تأمین آب شرب سالم برای میانه، از موضوعاتی است که سلامتی ساکنین میانه را با خطراتی مواجه کرده است.

 

در دور ششم نمایندگان میانه در مجلس شورای اسلامی مجوز احداث دو سد آیدوغموش و گرمی به منظور تامین آب شرب مناطق مختلف میانه اخذ کردند که به دلیل نامناسب بودن و هزینه بالای انتقال آب از سد آیدوغموش مقرر شد تا آب شرب مصرفی مردم میانه از سد گرمی تامین شود.

مردم میانه بطور میانگین در هر ساعت حدود ۱۸۰۰ متر مکعب آب مصرف می کنند که هم اکنون بسیاری از این حجم از چاه تأمین می شود. مردم این منطقه سالهاست که از نبود آب شرب با کیفیت در تنگنا قرار گرفته به طوری که یک روز در میان جاده های خطرناک و پر پیچ و خم را برای جمع آوری آب چشمه از سمت تبریز و تهران طی می کنند.

روند اجرایی احداث سد گرمی چای که کمتر از ۵۰ میلیون متر مکعب آب را ذخیره می کند و سطح سیراب کرده اش نیز ۱۶۰۰ هکتار است، از خرداد ماه سال ۹۱ متوقف شد و بعد از آن پروژه با قریب به ۷۰ درصد در حال پیگیری مسئولین و فعال سازی مجدد است. درحالیکه در آخرین رایزنی ها و طبق وعده شرکت پیمانکار قرار بود آبگیری سد گرمی چای بر اساس پیش بینی های انجام گرفته قرار بود تا آخر سال  ۹۵ به اتمام برسد.

 

سد گرمی چای تامین به منظور تامین آب شرب میانه، بهرمندی ۷۰ روستا از آب شرب این سد و همچنین بهره مندی ۲۲ روستا در تامین آب کشاورزی سالیان دراز است به علت کم توجهی و تخصیص نشدن اعتبارات حال تبدیل به یکی از مطالبات اصلی مردم شده است.

 

سد گرمی چای آب شرب میانه

 

 

آبگیری سد گرمی چای میانه تا ۲ سال دیگر

 

غلامرضا هاشمی، مرداد ماه سال جاری در نشستی با فرماندار میانه در زمینه تامین آب این شهرستان با اشاره به اینکه به خاطر محدودیت های منابع مالی، پروژه های مرتبط با این طرح تکمیل نشده است، اعلام کرد: پس از اینکه از نظر کمی و کیفی سد گرمی چای به اتمام برسد، آب ذخیره شده آن پس از گذشت مسیری به طول ۴۰ کیلومتر به میانه انتقال می یابد.

 

وی اضافه کرد: در اواسط مسیر انتقال این خط تصفیه خانه ای در حال احداث است که باید این مجموعه ها به اتمام برسد تا بتوان مشکل آب شرب شهر را بطور اساسی حل کرد.

 

وی گفت: در حال حاضر سد گرمی چای ۶۵ درصد پیشرفت داشته و به بیش از یکهزار و ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد تا به اتمام برسد.

 

وی ادامه داد: به لحاظ محدودیت منابع مالی، تصمیمی گرفته شده که با هزینه کردن ۳۰۰ میلیارد ریال، به میزان نیاز آبی شهرستان آب در پشت سد آبگیری شود.

 

هاشمی خاطرنشان کرد: ظرفیت پیش بینی شده سد گرمی چای بیشتر از نیاز کنونی شهرستان میانه و برای پاسحگویی به نیاز این شهرستان در افق ۱۴۲۵ است.

 

وی اضافه کرد: تکمیل خط انتقال آب به میانه که ۲۰ کیلومتر از آن باقی مانده، در چارچوب قرادادهای بین المللی B.O.T انجام خواهد شد و اساس قرارداد بدین صورت است که سرمایه گذار با انجام این پروژه، با فروش آب به مدت ۱۸ سال از آن کسب درآمد کند که این قرارداد قطعی و نهایی شده و طی یک ماه آتی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.

 

هاشمی با بیان اینکه تصفیه خانه پروژه آب شرب میانه بالای ۹۰ درصد پیشرفت داشته و فقط نصب تجهیزات آن مانده است، افزود: دلیل تعویق در نصب تجهیزات به خاطر اتمام نیافتن پروژه سد است تا موجب استهلاک تجهیزات نشود زیرا نصب تجهیزات زمانبر نیست.

 

طرح ارتقاء و بهبود کیفیت آب شرب میانه با برآورد ۴۰ میلیارد ریال

 

فرماندار ویژه شهرستان میانه گفت: طرح ارتقاء و بهبود کیفیت آب شرب میانه با برآورد اولیه۴۰ میلیارد ریال از طریق احداث تصفیه خانه به روش کریستال سازی آغاز خواهد شد.

 

حمید شکری بهمن ماه سال جاری در جلسه هماهنگی برای بهبود و ارتقای کیفیت آب شرب میانه که دارای سختی می باشد با حضور مدیران شرکت آب و فاضلاب استان و اساتید دانشگاه شهید مدنی تبریز افزود: سابقه اجرای این طرح از طریق دانشگاه شهید مدنی در شهرستان بجنورد و فولاد مبارکه اصفهان انجام گرفته و در بازدیدی که از این طرح ها صورت گرفته این طرح مفید تشخیص داده شد.

 

حمید شکری هدف از تشکیل این جلسه را اجرای طرح مطالعاتی، ارتقاء و بهبود کیفیت آب شرب میانه از طریق احداث تصفیه خانه به روش کریستال سازی عنوان نمود.

 

وی افزود: مطالعات این پروژه بعنوان طرح پژوهشی و دانش بنیان از سوی دانشگاه شهید مدنی با کارفرمایی شرکت آب و فاضلاب استان آذربایجان شرقی آغاز خواهد شد.

 

سد گرمی چای آب شرب میانه

 

مردم میانه برای تهیه آب شرب سالم یک روز در میان جاده‌های پرپیچ و خم سمت تهران و تبریز را طی می‌کنند و شهر آچاچی و سرچشمه های طبیعی رشته کوه های قافلانکوه یکی از مناطقی  است که شهروندان میانه ای که حاضر نیستند سلامتی خود را هر چند در طول بلند مدت با مبتلا شدن به امراضی چون سنگ کلیه و بیماری های پوستی به خطر اندازند، برای تهیه آب شرب مناسب به آن مراجعه می‌کنند.

یکی از این شهروندان میانه ای با بیان اینکه از ساعت ۸ صبح برای بردن آب شرب از میانه به آچاچی و دامنه های کوه های قافلانکوه آمده‌ایم افزود: از وقتی ازدواج کرده‌ام حدود ۱۰ سال است که خانواده‌ام سرگردان شده‌اند چرا که یک روز در میان برای تهیه آب مناسب به آچاچی مراجعه می‌کنیم.

وی از مسئولین خواستار رسیدگی به وضعیت آب شرب میانه شد و گفت: مسئولین چند سال است که فقط وعده می‌دهند ولی به آن عمل نمی‌کنند لذا انتظار داریم مسئولین پاسخگوی مشکلات ما باشند.

دیگر همشهری میانه ای با اشاره به اینکه آب شرب میانه دارای مواد معدنی و رسوب زیادی است تاکید کرد: آب شرب میانه کیفیت نامناسبی دارد وباعث ایجاد سنگ کلیه و سنگ مثانه می‌شود.

وی افزود: در سایه این مشکلات، ما آب شرب خود را در میان جاده های پرپیچ و خم میانه به سمت تهران و تبریز تامین می کنیم و از مسئولین امر خواهشمندیم به وضعیت آب شرب میانه رسیدگی کنند .

حال وضعیت آب شرب میانه و رفت و آمد های مکرر شهروندان آن بهمن ماه سال جاری موجب بروز یک حادثه تلخ شد، اتفاقی که می تواند هر لحظه برای سایرین هم بروز دهد.  داود مسلمی دبیر آموزش و پرورش بهمن ماه سال جاری بر اثر سانحه تصادف جان خود را در راه تهیه آب شرب در محور جاده قافلانکوه از دست داد.

فوت شهروند میانه ای که روزهای اول حادثه به تصادف جاده ربط داده می شد با روشن شدن قضیه از سوی خانواده مرحوم و مصاحبه با خبرنگار میانا ابعاد تازه ای به خود گرفت. برادر مرحوم مسلمی در این رابطه می گوید: برادرم به منظور تهیه آب شرب سالم به سمت چشمه قافلانکوه حرکت کرده بود که دچار این حادثه تلخ شد.

 

وی افزود: داود که خودش ۴۰ سال داشت،  دارای دو فرزند ۶ و ۱۳ ساله بود  که قربانی راهی شد که شاید سر منشا آن  را بتوان در عدم اجرا شدن بسیاری از طرح های عمرانی از جمله انتقال آب شرب و رسیدگی به وضعیت جاده های ناهمواره و خطرناک میانه جست.

داستان کیفیت نامطلوب آب شرب میانه از سالیان دراز است که نقل صحبت مردم کوچه و بازار  بوده و اگر در گذشته تنها دلیل این موضوع، کلر زنی به آب بود، اما اکنون مردم به دلیل کمبود منابع تامین آب شرب مورد نیاز و خشکسالی، ورود آب چاه به شبکه آب شرب میانه را دلیل بی کیفیتی آب شرب می دانند.  موضوعی که نمایندگان ادوار مختلف  مردم  میانه در مجلس شورای اسلامی نیز بر آن اذعان و به صراحت بر بی کیفیتی آب شرب میانه اذعان داشته اند.

بی تفاوتی به این امر پس از گذشت چند سال و نادیده گرفتن حقوق مردم این منطقه از سوی مسئولین استانی و کشوری موضوعی است که سلامت مردم را به خطر انداخته و رنج می دهد. این در حالیست که  اتمام طرح آبرسانی میانه از سد گرمی چای در سند تدبیر و توسعه شهرستان میانه از سوی دولت حسن روحانی سال ۹۵ عنوان شده بود، که طبق اظهار نظر کارشناسان امر با این میزان اعتبارات، اتمام این طرح سالیان دراز به طول خواهد انجامید.

 

 

 

خبرنگار: امید کوهی

انتهای پیام/

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب