۰
 
برای شرکت در پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ

ظریف وارد مونیخ شد

کد مطلب: 91800 |
 
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۵
ظریف وارد مونیخ شد
 
 
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ ساعتی پیش وارد این شهر شد.

به گزارش میانا به نقل از فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به منظور شرکت در پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ ساعتی پیش وارد این شهر شد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه روز (شنبه) با اعلام خبر حضور ظریف در این کنفرانس افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده روز یکشنبه در کنفرانس امنیتی مونیخ در خصوص مهمترین مسائل مربوط به امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی سخنرانی و دیدگاه‌های کشورمان را تشریح خواهد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه افزود: وزیر امور خارجه کشورمان علاوه بر سخنرانی در این کنفرانس با برخی مقامات کشورهای خارجی شرکت کننده در این کنفرانس نیز دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.

پنجاه و چهارمین کنفرانس امنیتی مونیخ از روز جمعه ۲۷ بهمن ماه به مدت سه روز (۱۶ تا ۱۸ فوریه) در مونیخ مرکز ایالت بایرن آلمان در حال برگزاری است.

نقش آینده اتحادیه اروپا به عنوان بازیگر جهانی و روابطش با روسیه و آمریکا، گسترش تهدید علیه نظم جهانی، کشمکش‌ها در خاورمیانه به خصوص روابط متشنج بین کشورهای حاشیه خلیج فارس و تحولات سیاسی در آفریقا از جمله موضوعاتی است که این کنفرانس قرار است به آن بپردازد. کنترل تسلیحات و به ویژه برنامه هسته‌ای کره شمالی نیز در دستورکار این کنفرانس سه روزه قرار دارد.

کنفرانس امنیتی مونیخ مهمترین مجمع برای تبادل‌نظر درباره مسائل امنیتی در سطح جهان محسوب می‌شود و هر ساله سیاستمداران برای پیگیری مسائل موجود و یا آغاز پرداختن به مسئله‌ای جدید در این نشست شرکت می‌کنند.در کنفرانس امسال ۶۰۰ مهمان از سراسر جهان حضور دارند و مسائل مربوط به امنیت جهانی مانند جنگ، تروریسم و بحران پناهجویان در دستور کار بررسی شرکت‌کنندگان قرار خواهد داشت.

کنفرانس مزبور نخستین بار در سال ۱۹۶۳ آغاز به کار کرد و فردی به نام «اوالد هاینریش فون کلایست اشمنسین» این کنفرانس را بنیان نهاد وی تا سال ۱۹۹۷ ریاست کنفرانس را بر عهده داشت پس از او «هورست تلتشیک» تا سال ۲۰۰۸ این مقام بر عهده گرفت و از آن سال تاکنون هم ایشینگر مسئول برگزاری کنفرانس مونیخ است.

به غیر از سال ۱۹۹۱ که سال جنگ خلیج‌فارس بود و سال ۱۹۹۷ که ریاست کنفرانس تعویض شد، همه ساله کنفرانس مونیخ برگزار می‌شود. سی و نهمین دوره برگزاری کنفرانس که در سال ۲۰۰۳ برگزار شد، به یادماندنی‌ترین دوره برگزاری این کنفرانس بود. در آن سال «یوشکا فیشر» وزیر خارجه وقت آلمان گفت: «من را ببخشید. من متقاعد نشده‌ام.» اشاره وی به تصمیم دولت وقت آمریکا برای حمله به عراق بود.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ نیز در سفر به آلمان در پنجاه و سومین اجلاس کنفرانس امنیتی مونیخ حضور یافت و ضمن ایراد سخنرانی در حاشیه این نشست رایزنی‌هایی را با برخی مقامات شرکت کننده داشت.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب