۰
 
کد مطلب: 91612 |
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۵۵
امسال پیک نوروزی نداریم/ دانش آموزان به جای مشق عید، کتاب بخوانند
 
 
حکیم زاده گفت: با توجه به چالش اساسی پیک نوروزی، امسال در مدارس هیچ استانی پیک نوروری پخش نخواهد شد.

به گزارش میانا به نقل از باشگاه خبرنگاران، رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی در خصوص بحث حذف تکالیف نوروزی اظهار کرد: مهمترین دغدغه هر جامعه کودکان هستند و در خصوص استفاده بهینه از کودکی و آشتی دادن کودکان با کتاب داستان، داستان خوانی، داستان گویی و داستان نویسی جایگزین پیک‌های نوروزی می‌شوند.

 حکیم زاده با توجه به شرایط کودکان و بحث تعطیلات نوروزی گفت:  بحث‌هایی مطرح شد که کودکان در ایام طولانی نوروز از یادگیری فاصله گرفتند اما این تعطیلات فرصت مناسبی است برای تقویت مهارت که در طول سال تحصیلی کمتر مورد توجه قرار گرفته است.

 وی افزود: در سال گذشته با فرض اینکه دانش آموز در ایام نوروز از درس خواندن فاصله می‌گیرد و این امر باعث ایجاد اختلال در امر آموزش می‌شود، پیک نوروزی و پیک شادی تهیه شد و در اختیار خانواده‌ها قرار گرفت.

 حکیم زاده در ادامه افزود: در بررسی‌ها مشخص شد که پیک نوروزی نقش چندانی در تعلیم و یادگیری دانش آموزان ندارد و حتی فرآیند چالشی و فرسایشی دارد و کودکان و خانواده‌ها در تمام عید نوروز، درگیر چگونگی انجام پیک هستند.

 وی افزود: با توجه به این شرایط برای رفع مشکل، دستورالعمل جدیدی در زمینه یادگیری در محیطی شاد و متنوع در دستور کار قرار می‌گیرد که در حاشیه ن به بحث  توانمند سازی معلمان نیز توجه شده است تا معلمان بتوانند فعالیت مناسبی داشته باشند.

وی گفت: با توجه به اهمیت فعالیت داستانی در پرورش قوه خلاقیت کودکان، می‌توان بستر مناسبی ایجاد کرد که دانش آموز با داستان خوانی، داستان گویی و داستان نویسی آشتی کند.

 حکیم زاده گفت:  قرآن پر از حقایق هستی و آموزش اخلاق در قالب داستان است که این نکته به اهمیت داستان خوانی اشاره دارد اما متاسفانه امروزه کودکان به واسطه پیشرفت فناوری و سرگرمی‌های ناشی از آن فرصتی برای داستان خوانی، داستان نویسی و داستان گویی ندارند و بیشتر وقت خود را با تلویزیون، موبایل، تبلت و بازی‌های کامپیوتری می‌گذرانند.

پرورش  ۷ میلیون و ۵۰۰ علاقمند به داستان با حذف پیک نوروزی

وی افزود: هدف از حذف پیک نوروزی این است که داستان خوانی، داستان نویسی و داستان گویی جایگزین پیک نوروزی شود تا ۷ میلیون و ۵۰۰ داستان نویس، داستان خوان و داستان گو رشد کنند.

 معاون آموزش ابتدایی در خصوص ترویج داستان گویی، شنیداری و گفتاری دانش آموزان عنوان کرد: هدف پرورش خلاقیت و قوه تخیل دانش آموزان که در این راستا هدایت و رهبری معلم نیز تاثیرگذار است.

 حکیم زاده با اشاره به اینکه باید به آداب و رسوم و فرهنگ توجه خاص شود، افزود: در برنامه‌های دانش آموزان در روزهای تعطیلات نوروزی باید بازی، تفریح و دید و بازدید جای گیرد زیرا هدف از این کار آشتی دادن آنها با دوران کودکی و لذت بردن از آن است.

 وی با بیان اینکه خواندن کتاب داستان، دانش آموز را داستان خوان و خلاصه گر می‌کند، گفت: دانش آموز می‌تواند با توجه به علاقه خود در حوزه مناسب فعالیت کند و داستانی که می‌خواهد را روایت کند.

 معاون آموزش ابتدایی با اشاره به اینکه خیرین فرهنگی آمادگی پخش کتاب‌های مفید در مناطق محروم را دارند، عنوان کرد: هدف از این طرح کل دانش آموزان است و ایجاد رقابت بین آنان نیست و ما از هر انتشاراتی که به صورت رایگان کمک کند استقبال می‌کنیم.

 حکیم زاده با بیان اینکه رسانه‌ها در بازخورد هدف نقش مهمی دارند، گفت: در این راستا نمایشگاه دانش آموزی پیشنهاد شده است و نقش اولیاء برای حمایت از فرزندان به صورت مستقیم بسیار مهم است.

 وی گفت: تولید پیک دستخوش برخی آسیب‌ها شده است و در مواردی گزارش‌های نگران کننده‌ای داشته‌ایم.

 معاون آموزش ابتدایی با بیان اینکه صدا و سیما در کنار آموزش و پرورش قرار خواهد گرفت، تصریح کرد: با این فعالیت گام بزرگی در راستای پررنگ کردن اهمیت داستان برداشته می‌شود و معلمان نقش اساسی در این موضوع دارند.

 وی با اشاره به تعطیلات طولانی مدت در سال به دلیل آلودگی و برف، یادآور شد: معلمان هدایت جریان یادگیری را بر عهده دارند، اما خاصیت تعطیلات نوروزی فرق دارد و این عقب ماندن درس را باید در طول سال تحصیلی جبران کرد.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب