۰
 
کد مطلب: 90102 |
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۱
چین: در پی غرق شدن نفتکش ایرانی، یک لکه نفتی ۱۵ کیلومتری در منطقه ایجاد شده است
 
 
تلویزیون دولتی چین اعلام کرد در پی غرق شدن نفتکش ایرانی در آب‌های این کشور، یک لکه بزرگ نفتی ایجاد شده است که خطری برای اکوسیستم دریایی منطقه محسوب می‌شود.

به گزارش میانا، باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رویترز، رسانه‌های چینی روز دوشنبه اعلام کردند در پی سانحه برخورد و آتش‌سوزی در کشتی نفتکش ایرانی و غرق شدن آن در دریای چین شرقی در عصر روز یکشنبه، یک لکه بزرگ نفتی به طول ده مایل (پانزده کیلومتر) در منطقه ایجاد شده است.

تلویزیون دولتی سی‌سی‌تی‌وی امروز اعلام کرد پیشتر ابعاد این لکه نفتی یک تا چهار مایل دریایی برآورد می‌شد ولی از روز یکشنبه تاکنون وسعت آن چندین برابر افزایش یافته است و این به نوبه خود نگرانی‌های فزاینده‌ای درباره خسارات وارده به اکوسیستم دریایی منطقه که غنی از حیات ماهیان و پرندگان محسوب می‌شود، به وجود آورده است.

تلویزیون دولتی چین اعلام کرد این لکه در بخش شرقی محل غرق کشتی نفتکش ایرانی شناسایی شده است.  تلویزیون چین همچنین اعلام کرد عملیات پاکسازی این لکه نفتی از سطح دریا آغاز شده و از تیم‌های امداد و نجات خواسته شده است عملیات وسیع جستجو برای بازماندگان احتمالی را متوقف سازند وسطح عملیات را به سطح عادی بازگردانند.

اداره دولتی اقیانوس‌شناسی چین دیروز اعلام کرده بود به علت وقوع انفجار‌های متعدد بدنه کشتی نفتکش ایرانی سوراخ شده و حجم وسیعی از میعانات نفتی فوق سبک در آب‌های اطراف کشتی آتش گرفته و در حال سوختن است.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که در پی برخورد هفته گذشته یک نفتکش ایرانی با یک کشتی باری چینی، روز گذشته خبر جان‌باختن ۳۲ خدمه نفتکش سانچی، تایید شد و این کشتی پس از انفجار در دریا غرق شد.

 غرق شدن نفتکش سانچی بزرگترین فاجعه نفتی از سال ۱۹۹۱ تاکنون و پس از فاجعه نشت حدود ۲۶۰ هزار تن نفت در سواحل آنگولا به شمار می‌رود.

دریای چین شرقی اگرچه از قبل سابقه آلودگی داشته است، منطقه‌ای غنی از اکوسیسم دریایی شامل انواع ماهیان، نهنگ‌ها، خوک‌های دریایی و پرندگان دریایی محسوب می‌شود.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب