۰
 
کد مطلب: 89864 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴
رواج خرافات، قمه‌زنی و استفاده از طبل و سنج به نهضت امام‌حسین(ع) ضربه می‌زند/ به هیئت‌های عزاداری ساختارشکن تذکر داده شده‌است
 
 
حجت الاسلام والمسلمین حسینی گفت: رواج خرافات از جمله قمه زنی، انواع موسیقی، طبل و سنج در عزاداری‌ها و ... از جمله پیرایه‌ها و آسیب هایی می‌باشد که به نهضت امام حسین (ع) ضربه وارد می‌کند و مورد رضایت حضرت ولی عصر(عج) و مقام معظم رهبری نیست.

به گزارش میانا به نقل از آناج، حجت الاسلام والمسلمین سید شهاب الدین حسینی صبح امروز در همایش استانی اعضای ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبتهای مذهبی، اظهار داشت: در پی مشاهده آسیب‌ها و پیرایه‌هایی که به عزاداری‌های سید و سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) در طی سالهای اخیر اضافه شده‌است در جهت زدودن این پیرایه‌ها از چهره عزاداری‌ها، طرح آسیب شناسی فرهنگ عزاداری در سال ۷۹ از سوی اداره کل تشکل‌های دینی تدوین و در  سال ۸۰ اجرایی گردید.

وی ادامه داد: در این راستا ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی تاسیس شد تا در ماه‌های محرم و صفر نقاط قوت مراسم‌های مذهبی تقویت شده و آسیب‌های وارد شده درعزاداری‌ها ساماندهی و جهت‌دهی شود .

مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه نباید به هر بهانه‌ای مناسبت‌های حاشیه‌ای قرار دهیم به طوری که مناسبت‌های اصلی تحت الشعاع آنها قرار گیرد، عنوان کرد: رواج خرافات از جمله قمه زنی، رواج شدن انواع موسیقی، طبل و سنج در عزاداری‌ها و … را از جمله پیرایه‌ها و آسیبهایی می‌باشد که به نهضت امام حسین (ع) ضربه وارد می‌کند و مورد رضایت حضرت ولی عصر و مقام معظم رهبری نیست.

وی با اشاره به عملکرد سازمان تبلیغات اسلامی در ماه محرم سال جاری افزود: اوج فعالیت‌های ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی در ماه محرم سال جاری بود که در این راستا ۲۵ جلسه با موضوع محرم برگزار گردید .

حسینی با اشاره به حضور هیئت‌های حسینی در دهه آخر ماه صفر در مشهد مقدس خاطرنشان کرد: در دهه آخر ماه صفر نزدیک به هزار هیئت در مشهد مقدس حضور می‌یابند و اعضای این ستاد در ماه صفر امسال نیز به مشهد مقدس رفته و هیئت به هیئت سرکشی صورت‌گرفته است.

مدیر کل تبلیغات اسلامی آذربایجان شرقی تاکید کرد: برخی از هیئت‌ها وقتی به هم می‌رسند موجب اختلاف می‌شوند که این یکی از آسیب‌های بسیار مهم می‌باشد، مگر می‌شود که هیئت‌های حسینی که پرچم امام حسین (ع) را برداشته و با نام حضرت اباعبدالله سینه می‌زنند موجب اختلاف شوند.

وی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد گفت: ۱۸ جلسه با عنوان طلایه‌داران تبلیغ ، ۲۵ جلسه با مسئولان هیئت‌ها و ۷۵ اکیپ بررسی و نظارت تشکیل شده و به خوبی اقدامات هیئت‌ها رصد گردیده است.

حسینی تهیه و تنظیم منشور ستاد ساماندهی شئونات فرهنگی در مناسبت‌های مذهبی به تعداد ۵ هزار نسخه و توزیع آن در بین هیئت‌های مذهبی،برگزاری اجتماعات پرشور در ۲۳ شهرستان استان آذربایجان‌شرقی را از دیگر اقدامات سازمان تبلیغات اسلامی در این راستا دانست.

وی در پایان اذعان داشت: همچنین هیئت‌هایی که دچار آسیب بوده و ساختارشکن هستند و در فعالیت‌های خود به عید ولایت و موضوع غدیر بی‌توجه بودند تذکر داده شده است؛ زیرا بی توجهی به غدیر موجب به وجود آمدن حادثه کربلا گردید، همچنین در کنار آن از ۲۰۰ هیئت شاه‌حسین‌گویان با اهدای لوح تقدیر قدردانی شده‌است.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب