۰
 
کد مطلب: 89803 |
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۶
دولت محدودیتی برای تأمین اعتبار جهت احیای دریاچه ارومیه قائل نیست!
 
 
معاون اول رئیس جمهور نشستی مشترک با استاندار و نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی داشت که در آن دغدغه های این استان مطرح شد.

به گزارش میانا به نقل از  ائل، اسحاق جهانگیری  شامگاه سه شنبه در نشستی با مجمع نمایندگان آذربایجان شرقی، این استان  را استانی مهم و پرظرفیت توصیف و اظهار کرد: این استان و مرکز آن تبریز از جهات گوناگون تمدنی، آثار تاریخی و موقعیت جغرافیایی برای ایران دارای اهمیت است و هیچ مقطع سرنوشت سازی در کشور وجود ندارد که تبریز لنگرگاه آن نبوده باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین استان آذربایجان شرقی را استان صنعتی دانست و افزود: آذربایجان شرقی از ظرفیت گسترده‌ای در بخش‌های مختلف و از جمله بخش صنعت برخوردار است و بخش خصوصی نیز در این استان در بخش صنعت فعالیت خوبی دارد.

درخواست جهانگیری از دستگاه‌های اجرایی کشور برای ورود به رویداد تبریز ۲۰۱۸

وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای برگزاری مراسم تبریز ۲۰۱۸ به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام، این‌رویداد را رویدادی بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: همه دستگاه‌های اجرایی کشور تمام توان خود را بکار گیرند تا این مراسم به ویژه به دلیل رقابت میان کشورهای اسلامی، به بهترین شکل ممکن برگزار شود.

لازمه تبدیل بنیاد فرهنگ و ادب به فرهنگستان زبان ترکی آذری طرح در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی 

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به مطالبه نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی مبنی بر آموزش زبان آذری در مدارس این استان و تبدیل بنیاد فرهنگ و ادب آذری به فرهنگستان زبان ترکی آذری، لازمه این اتفاق را طرح موضوع در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و افزود: البته موضوع آموزش زبان ترکی آذری در مدارس این استان باید از طریق مذاکره با وزیر آموزش و پرورش و برنامه‌ریزی برای این مطالبه پیگیری گردد که امیدواریم بتوانیم این درخواست را عملی کنیم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه معدن مس سونگون در شهرستان ورزقان که می‌تواند به توسعه این منطقه و محرومیت‌زدایی کمک کند باید تا مرحله کاتد نهایی شود، از توجه ویژه دولت برای توسعه معادن و بخصوص معدن سونگون خبر داد و بر لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت‌های این معدن و راه‌اندازی صنایع پایین‌دستی آن تأکید کرد.

دولت محدودیتی برای تأمین اعتبار جهت احیای دریاچه ارومیه قائل نیست

وی در ادامه این جلسه با اشاره به اهمیت دریاچه ارومیه و حساسیت کل کشور نسبت به احیا و حفظ این دریاچه، تصریح کرد: اگر مسائل این دریاچه جدی شود، آثار مخرب آن می تواند گریبانگیر همه مناطق شمال غرب کشور و حتی مناطق مرکزی شود از این‌رو باید با همه توان به دنبال حل و فصل مسائل دریاچه ارومیه باشیم و دولت نیز محدودیتی برای تأمین اعتبار در این زمینه قائل نیست.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین از تسهیلات اشتغال روستایی به‌عنوان فرصتی برای اشتغال‌زایی و توسعه مناطق روستایی استان آذربایجان شرقی و سایر استان‌های کشور یاد کرد و افزود: البته باید ساز و کاری برای نظارت بر اجرای این برنامه وجود داشته باشد تا این اعتبارات حتماً در روستاها هزینه شود.

درخواست استاندار آذربایجان شرقی برای تکمیل پروژه راه‌آهن میانه- تبریز / ارائه دغدغه کلان استان توسط نمایندگان مجلس

در این جلسه استاندار آذربایجان شرقی نیز گزارشی از وضعیت استان در بخش‌های مختلف ارائه کرد و ضمن تشریح مهم‌ترین مسائل و اصلی‌ترین چالش‌های استان، خواستار کمک دولت برای تکمیل طرح‌های در دست اقدام و به ویژه پروژه راه‌آهن میانه- تبریز شد.

نمایندگان مردم استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست هرکدام در سخنانی دغدغه‌های کلان استان و مسائل حوزه‌های انتخابیه خود را مطرح کردند و پیشنهاداتی برای توسعه و پیشرفت استان ارائه دادند.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب