۰
 
کد مطلب: 89677 |
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۰۱
زندگی جالب یک امام جمعه
 
 
ساده زیستی و حضور در میان مردم از جمله ویژگی های امام جمعه شهر تبریز است که در این گزارش آن را مرور می کنیم.

به گزارش میانا به نقل از باشگاه خبرنگاران، پس از پیروزی انقلاب اسلامی توجه و رسیدگی به طبقات محروم جامعه، تلاش برای کاهش فقر و شنیدن بی واسطه درد و دل مردم، یکی از اساسی ترین اهداف انقلاب به شمار می رود، هدفی که از ابتدای پیروزی نهضت اسلامی در ایران مورد تاکید امام بزرگوار بوده؛ به گونه ای که ایشان خیر دنیا و آخرت برای مسئولان نظام را در رسیدگی به محرومان جامعه عنوان کرده اند. در این گزارش با یکی از مسئولانی که ساده زیستی و با مردم بودن را در متن برنامه های خود قرار داده آشنا می‌شویم؛ اصولی که بر اساس آرمان های انقلاب اسلامی، همه مسئولان نظام باید به آن پایبند باشند.

“دولت ما یک دولت کاخ‌نشین نیست. آن روزی که دولت ما توجه به کاخ پیدا کرد، آن روز است که باید ما فاتحه دولت و ملت را بخوانیم. آن روزی که رئیس جمهور ما خدای نخواسته، از آن خوی کوخ‌نشینی بیرون برود و به کاخ‌نشینی توجه بکند، آن روز است که انحطاط برای خود و برای کسانی که با او تماس دارند پیدا می‌شود. آن روزی که مجلسیان خوی کاخ‌نشینی پیدا کنند خدای نخواسته، و از این خوی ارزنده کوخ‌نشینی بیرون بروند، آن روز است که ما برای این کشور باید فاتحه بخوانیم.”

بیانات فوق، سخنرانی امام خمینی (ره) در اول فروردین ماه سال ۶۲ در جمع مسئولان نظام درباره لزوم توجه مسئولان به ساده زیستی است، بیاناتی که با اتکا به آن می‌توان گفت اگر در طبقات گوناگون یک جامعه، فاصله معیشتی و اقتصادی وجود داشته باشد، مسئولان با «سادگی و ساده زیستی» می‌توانند همچون مرهمی، از درد و رنج های گروههای کم درآمد جامعه بکاهند.

زیرا که این موضوع، یکی از مهمترین ویژگی‌های حاکمیت اسلامی شناخته می‌شود و به عنوان ارزش هم برای تمام افراد جامعه قابل توجه است در عین حال این شاخص، برای مسئولان و مدیران جامعه، یک ضرورت به شمار می‌آید چراکه عمل به این موارد، ساده زیستی و با مردم بودن، از دستورات شرع مقدس برای تمامی مسئولان و حاکمان نظام اسلامی به شمار می رود.

یکی دیگر از آثار مثبت ساده‌زیستی کارگزاران نظام، حضور آنان در میان مردم است، تاثیر این موضوع تا اندازه‌ای جلوه‌گر بوده که قلوب مردم را به سوی خود جلب و آرامش روحی را در کشور حاکم می‌کند، البته تقویت عزت و اقتدار جامعه هم حاصل توجه به این مولفه مهم و اساسی است، به همین دلیل هر کارگزاری که در گذشته‌‌های دور در سادگی و هم‌صحبتی با مردم روزگار می‌گذراند مورد عنایت و محبت مردم قرار داشت.

زندگی جالب یک امام جمعه

لزوم توجه به سادگی و ساده‌زیستی که همواره از تاکیدات امام راحل و مقام معظم رهبری بوده، در زندگی سیاسی و اجتماعی برخی مسئولان نظام از جمله حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی فقیه در تبریز و امام جمعه این شهر، کاملا خودنمایی می‌کند.

وی که فرزند آیت‌الله سید محمدتقی آل‌هاشم از روحانیون برجسته تبریز است، در سال ۱۳۴۱ دیده به جهان گشود و تحصیلات مقدماتی را تا مقطع دبیرستان در تبریز سپری کرد سپس برای ادامه تحصیل در زمینه علوم دینی راهی قم شد. در نهایت همت بلند و تلاش بی‌وقفه حجت الاسلام باعث شد وی به دریافت مدرک تحصیلی سطح ۴ حوزه (دکتری) نائل شود. در عین حال وی با حضور در مناطق عملیاتی و جبهه‌های دفاع مقدس برگ زرین دیگری در کارنامه خود ثبت کرد البته علاوه بر این سوابق، مکتب درس “خارج فقه” استاد انقلاب، مقام معظم رهبری هم ۱۴ سال شاهد تلمذ و حضور حجت‌الاسلام آل هاشم بود.

او که در طول دوره‌های مختلف، مسئولیت ستاد نماز جمعه تبریز، مسئول عقیدتی سیاسی مرکز آموزش پشتیبانی نیروهای زمینی ارتش، رئیس عقیدتی سیاسی لشکر ۲۱ حمزه آذربایجان، رئیس اداره عقیدتی سیاسی منطقه‌ای آذربایجان، معاون روابط عمومی سازمان عقیدتی سیاسی منطقه‌ای آذربایجان، جانشین اداره عقیدتی سیاسی نیروی دریایی ارتش، جانشین اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش، معاون هماهنگ کننده سازمان عقیدتی سیاسی ارتش، جانشین سازمان عقیدتی سیاسی ارتش با تصویب فرماندهی معظم کل قوا، رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی زمینی ارتش با تصویب فرماندهی معظم کل قوا را برعهده داشته است با حکم مقام معظم رهبری در سال ۸۸، به عنوان رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش کل کشور منصوب شد و اکنون نیز به استناد حکمی دیگر از سوی رهبر انقلاب، این روحانی نامدار ششمین نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی است.

 زندگی جالب یک امام جمعه

سیره زندگی این روحانی برجسته از آن جهت قابل توجه و احترام است که برخلاف برخی مسئولان، بدون محافظ و راننده شخصی در شهر حضور پیدا می‌کند و به جای استفاده از خودرو شخصی، با وسایل حمل و نقل عمومی در سطح شهر رفت‌وآمد دارد.

گفتنی است که وی ضمن هم نشینی با مردم عادی، با آنان هم سفره هم می شود، عملی که ما پس از پیروزی انقلاب تنها آن را در زندگی مسئولان معدودی از نظام دیده ایم.  البته گاهی هم در برنامه‌هایش، بازدید از محلات محروم تبریز را می‌گنجاند و از نزدیک مشکلات آنها را بررسی می‌کند؛ هر چند این موضوع واکنش افراد مختلف را به دنبال دارد اما نشانه واقعی ساده‌زیستی مسئول نظام اسلامی همین حضور بدون تشریفات با مردم عادی است، ضرورتی که در جامعه امروز به شدت نیازمند آن هستیم.

ساده زیستی مسئولان به عنوان یکی از ارزش‌های مهم اخلاقی و البته ضروری برای همگرایی با مردم و بهترین مسیر برای آشنایی با معضلات و رسیدگی به مشکلات جامعه است، چراکه مسئولان و کارگزاران نظام با به کارگیری چنین رویکردی، همواره به مردم فرصت می‌دهند تا مطالبات خود را در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و غیره با وجود محدودیت منابع، مطرح کنند؛ بنابراین حتی اگر امکان برآورده کردن مطالبات مردمی هم وجود نداشته باشد، مسئولان را از چگونگی مشکلات طبقات مختلف جامعه آگاه می کند و زمینه برنامه ریزی مناسب برای حل مشکلات را فراهم خواهد کرد و بدین ترتیب رضایتمندی قشرهای مختلف جامعه از مسئولان کشور فراهم می‌شود.

رضایت مردم از عملکرد مسئولان و خدمت رسانی به محرومان کشور، همان مقوله ای است که امام راحل آن را بالاترین عبادت برای کارگزاران نظام اسلامی عنوان می کنند.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب