۰
 
کد مطلب: 88951 |
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۰
استعفایم از شهرداری شایعه است/ زمان وقوع زلزله در تهران بودم
 
 
شهردار تهران گفت: من از نظر سلامتی هیچ مشکلی ندارم و استعفایم‌ از شهرداری شایعه‌ای بود

به گزارش میانا به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمدعلی نجفی‌ شهردار تهران در حاشیه سومین کنفرانس ملی شهر سایبری‌ صبح امروز در دانشگاه تهران برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر برای اجرای شهر هوشمند هیچ محدودیتی نداریم ولی چالش مدیریت یکپارچه شهری‌ وجود دارد‌ که باید به این سمت حرکت کنیم‌.

وی بیان کرد: اهداف ایجاد شهر هوشمند محقق نمی‌شود مگر آن که ما به سمت مدیریت یکپارچه شهری برسیم و خوشبختانه این امر با کمک دولت و مجلس در حال انجام است.

محدودیت مالی بزرگترین مانع ایجاد شهر هوشمند

 نجفی با بیان اینکه محدودیت منابع مالی یکی از مسائل جدی محسوب می‌شود، افزود: ما باید مشارکت شهروندان را به عنوان سلول اصلی شهر هوشمند بیشتر کنیم و شهروندان  باید در این خصوص با توجه به علاقه‌هایی که نسبت به شهر سایبری‌ دارند، آموزش ببینند.

 شهردار تهران با اشاره به برنامه سال ۹۷ اظهار کرد: شهرداری تهران در حال تدوین برنامه سال ۹۷ است که در صورت تصویب شورای شهر پیش‌بینی می‌شود که در خصوص اجرای شهر هوشمند بودجه خوبی برای این پروژه در نظر گرفته شود.

 نجفی عنوان کرد: امروزه شهرداری با کمک دانشگاه، مراکز تحقیقاتی و به خصوص استارت‌ آپ‌های دانشگاهی می‌تواند  تحولی را در شهر تهران ایجاد کند و در همین راستا پروژه‌های مختلفی در دست بررسی است که اولویت‌بندی آن به وسیله دبیرخانه هنوز مدنظر‌ قرار نگرفته است.

حمل و نقل و ترافیک مهمترین مسائل در ایجاد شهر هوشمند

 وی با اشاره به اینکه بودجه‌ شهر هوشمند با تصویب  و بررسی شورای شهر در آینده برای سال ۹۷ مشخص می‌شود، عنوان کرد: در شهر هوشمند حمل و نقل و ترافیک‌ یکی از مسائل مهم محسوب می‌شود که حمل و نقل هوشمند نیازمند آموزش‌های شهروندی است که باید مسائل ترافیک به صورت هوشمند و با مشارکت مردم انجام شود.

حل معضل ترافیک با ایجاد طرح شهر سایبری

 نجفی با بیان اینکه باید آموزش‌های شهروندان در خصوص شهر سایبری‌ انجام شود، اظهار کرد: امروزه مسئله پارکینگ‌ در تهران و پارک ماشین‌ در دو طرف خیابان مهم است زیرا همیشه در طرف راست و چپ خیابان یک خط به وسیله ماشین‌های پارک شده اشغال می‌شود و همین مسئله سبب بروز ترافیک می‌شود که ما می‌توانیم با ایجاد پارکینگ‌های هوشمند و اجرای طرح شهر هوشمند معضل‌ ترافیک را حل کنیم.

 وی با بیان اینکه ۲۵ برنامه و پروژه جهت انجام کار به دبیرخانه شهر هوشمند ارسال شده است، ادامه داد: بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها می‌تواند در انجام این طرح‌ها شهرداری را کمک کند اما مسئله مهم یکپارچگی در شهر و مدیریت هماهنگی شهری است و در این پروژه‌ها شهرداری به عنوان محور قرار گرفته است.

 نجفی با اشاره به مذاکرات خوب شهرداری با وزارت نیرو و سازمان آب و فاضلاب، گفت: به نظرم باید توزیع برق بر عهده شهرداری قرار بگیرد و جلسات خوبی برای ایجاد هماهنگی‌های بیشتر انجام شده و من امیدوارم ظرف ۶ ماه آینده به نتیجه دقیقی‌ دست پیدا کنیم که البته پس از رسیدن به نظر نهایی طرح باید به وسیله دولت به تصویب برسد.

ممنوعیت فروش اجناس خارجی باید در همه فروشگاه‌ها اعمال شود

 وی در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه اجناس خارجی در فروشگاه‌های شهروند، گفت: من از تولیدات داخلی حمایت می‌کنم اما اگر قرار است اجناس خارجی در فروشگاه‌های شهروند ارائه نشود این کار باید در همه فروشگاه‌ها و مراکز سطح کشور انجام شود زیرا امروزه رقابت مسئله مهمی است؛ اگر فردی در فروشگاهی ۵ جنس مورد نیاز خود از لیست  ۱۵ جنسی خود را پیدا نکند به طور حتم به مرکزی می‌رود که همه اجناس را داشته باشد.

 شهردار تهران با اشاره به اینکه برخی از افراد در فضای مجازی شایعه‌ کرده بودند که در زمان وقوع زلزله‌ در هتلی‌ در شهر کیش بودم، ادامه داد: اصو‌لاً افراد شایعه‌ساز به ارزش‌ها توجهی ندارند و من همینجا می‌گویم که در این مدت تنها سفر خارج از تهرانم‌ به شهر مشهد مقدس برای حضور در اجلاس‌ کلانشهرها‌ بود.

 نجفی ادامه داد: خوشبختانه از نظر سلامتی با مشکلی رو به رو نیستم و هیچ دلیلی برای استعفا از شهرداری ندارم، عارضه‌ کمر‌دردم‌ که در برخی از رسانه‌ها  دیسک‌ کمر عنوان شده بود‌ تنها یک اسپاسم‌ بود زیرا در آن روز من ۸ ساعت به طور مداوم به خاطر جلسات فشرده بر روی صندلی نشسته بودم و همین مسئله از نظر پزشکی‌ ضرر دارد.

 وی یادآور شد: من به خاطر اسپاسم‌ کمرم نتوانستم در مراسم اربعین‌ در کنار مردم باشم که این توفیق‌ از من گرفته شد.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب