۰
 
کد مطلب: 88392 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۶
چرا سلمان بن عبدالعزیز در نشست سازمان همکاری اسلامی درباره قدس شرکت نکرد؟
 
 
رأی الیوم در گزارشی به انتقاد از سران برخی کشور‌های عربی به دلیل خودداری از حضور در نشست سازمان همکاری اسلامی درباره قدس پرداخت.

به گزارش میانا به نقل از باشگاه خبرنگاران، رأی الیوم نوشت: عدم مشارکت سران برخی کشورهای عربی در کنفرانس همکاری اسلامی استانبول که به منظور اعتراض به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی برگزار شد، نقاب را از چهره‌ها کنار زد و مواضع واقعی را بر ملا کرد که این بزرگترین دستاورد این کنفرانس بود.

عبد الباری عطوان سردبیر روزنامه الکترونیکی رای الیوم که در لندن بروز رسانی می شود، در یادداشت امروز خود در این روزنامه نوشت: شرکت نکردن اکثر سران کشورهای عربی در کنفرانس استانبول به شدت زشت و ننگین بود، کنفرانسی که به منظور بررسی مواضع جانبدارانه مقامات آمریکا در خصوص اقدام اسرائیل به یهودی سازی قدس اشغالی و از بین بردن هویت اسلامی و عربی آن، برگزار شد.

چرا سلمان بن عبدالعزیز در نشست سازمان همکاری اسلامی درباره قدس شرکت نکرد؟

در این برهه تاریخی و حساس، انتظار می‌رفت همه اختلافات سیاسی کنار گذاشته شود و همه طرف‌ها در قبال این اقدام مسموم (آمریکا)، بیش از هر زمان دیگر احساس مسئولیت کنند؛ اما طبق معمول امیدمان را ناامید کردند و (سران کشورهای عربی) نه تنها در این کنفرانس شرکت نکردند، بلکه سطح نمایندگان حاضر در این کنفرانس را به کمتر از وزیر خارجه رساندند.

به صراحت می‌پرسیم چرا سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان در این کنفرانس شرکت نکرد؟ چرا عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر این کنفرانس را تحریم کرد و چرا محمد ششم پادشاه مغرب و رئیس کمیته قدس در آن شرکت نکرد؟ آیا سران کشورهای آفریقایی و آسیایی که در این کنفرانس شرکت کردند از ما عرب‌ها به قدس اشغالی اهتمام بیشتری دارند؟

درست است که انتظار داشتیم، شرکت کنندگان در این کنفرانس اقدامات عملی علیه آمریکا و رژیم اشغالگر اسرائیل اتخاذ کنند، اقداماتی همچون، فراخوانی سفرا به عنوان کمترین کار ممکن و اعمال تحریم‌های اقتصادی، مانند تحریم کالاهای آمریکایی و کاهش استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز برای قیمت گذاری نفت، تحریم معاملات و قراردادهای تجاری. اما متاسفانه چنین اتفاقی نیفتاد؛ اما چگونه ممکن است چنین اقداماتی اتخاذ کرد وقتی اکثر سران کشورهای عربی به عنوان نزدیک‌ترین طرف‌ها به این مسئله نه تنها ترجیح دادند در این کنفرانس شرکت نکنند بلکه اساسا به پوشش رسانه ای این کنفرانس نیز اقدام نکردند.

چرا سلمان بن عبدالعزیز در نشست سازمان همکاری اسلامی درباره قدس شرکت نکرد؟

رأی الیوم نوشت، ما همچنان امیدواریم، رجب طیب اردوغان به وعده‌های خود عمل کند و به عنوان الگویی برای ما، اقدام به بستن سفارت تل آویو در آنکارا کند و پادشاه اردن هم روابطش را با تل آویو قطع و توافقات صلح «وادی عربه» و پروتکل (صادرات) گاز اسرائیل به اردن را لغو کند.

اگر ایران به لطف اشتباهات و فاصله گرفتن های شما از آرمان اصلی این امت (فلسطین) و بی توجهی شما در دفاع از مقدسات، نفوذ خود را گسترش می‌دهد، چرا این کشور را سرزنش می‌کنید؟

چطور انتظار دارید مردم معترض خشمگین تصاویر شما را نسوزانند در حالی که شما علنا اقدام به عادی سازی روابط با رژیم نژادپرستانه اشغالگر اسرائیل می کنید و (این رژیم را) از لیست دشمنان خود به فهرست دوستان و متحدان خود منتقل می‌کنید و به برخی از فرهیختگان خود اجازه می‌دهید نسبت به مسئله فلسطین، قدس اشغالی، مسجد الأقصی و از بین بردن قداست آن، اعلام برائت و سکوت کنند.

عطوان در ادامه نوشت: هیچ شکی نداریم که شما بیانیه‌هایی صادر کردید که موید عربی بودن قدس است و تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را در به رسمیت شناختن شهر قدس به عنوان پایتخت اسرائیل محکوم می‌کنید. اما اقدام عملی نمی‌بینیم و اگر هم ببینیم در جهت عکس آن می‌بینیم؛ زیرا تلاش برای عصبانی نکردن دونالد ترامپ و امید بستن به اسرائیل به عنوان متحدی برای رویارویی با ایران یک دکترین جدید (در سیاست شما ) محسوب می‌شود.

چرا سلمان بن عبدالعزیز در نشست سازمان همکاری اسلامی درباره قدس شرکت نکرد؟

رأی الیوم در پایان نوشت، ما همواره به ملت‌های عربی و اسلامی چشم دوخته‌ایم و مجددا تاکید می‌کنیم، این فقط تصمیم زشت و ننگین دونالد ترامپ نیست که باعث تشدید افراطی گری و تروریسم در منطقه و کشورهای جهان می‌شود، بلکه موضع گیری‌های سست سران کشورهای اسلامی در قبال مسئله قدس اشغالی و یهودی سازی و توهین به آن نیز در جهت تقویت افراط گری و تروریسم خواهد بود.

در واقع سران کشورهای عربی، کنفرانس استانبول، رؤسا و شرکت کنندگان آن را تحریم نکردند، بلکه تنها خودشان را منزوی کردند. آنها پیش پای خود آتشی برافروختند و با این اقدام، این آتش نفرت از خودشان را، در میان مردم خود یا مردم کشورهای اسلامی شعله ور کردند. مبارکشان باد.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب