۰
 
کد مطلب: 83557 |
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۲
کلمه‌ عجیبی که رهبر کره شمالی درباره ترامپ به کار برد!
 
 
استفاده کیم جونگ اون از یک واژه قدیمی انگلیسی برای اشاره به دونالد ترامپ، جنجال زیادی در میان انگلیسی‌زبان‌ها به پا کرده است.

به گزارش میانا، باشگاه خبرنگاران به نقل از رویترز، «کیم جونگ اون»، رهبر کره شمالی، با آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی خود تاکنون بسیاری از سیاستمداران جهان را به تکاپو انداخته است؛ اما این بار آنچه باعث خبرساز شدن او شده استفاده از یک واژه عجیب و قدیمی است که او آن را روز گذشته (جمعه) درمورد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به کار برد.

رهبر کره شمالی روز گذشته در واکنش به هشدارهای دونالد ترامپ علیه پیونگ یانگ در نخستین سخنرانی‌اش در سازمان ملل، برای اشاره به رئیس جمهور آمریکا از واژه «dotard» به معنای «خرفت» استفاده کرد. البته کیم جونگ اون این واژه انگلیسی را به زبان نیاورد اما خبرگزاری رسمی کره شمالی از این کلمه قدیمی و منسوخ برای ترجمه بخشی از اظهارات او درباره ترامپ استفاده کرد.

این واژه مبهم مربوط به اواخر دوره “انگلیسی میانه” یا حدود قرن ۱۴ میلادی است و در آن زمان برای اشاره به فرد سالخورده‌ای به کار می‌رفت که در اثر پیری به زوال عقل دچار شده است.

با وجود اینکه شکسپیر و تالکین، نویسندگان بزرگ انگلیسی، از این واژه در متون خود استفاده کرده‌اند، استفاده از این لغت در عصر امروز به ندرت اتفاق می‌افتد و به همین دلیل، بیانیه اخیر کیم جونگ اون و استفاده وی از این واژه، جنجال زیادی در توییتر به پا کرده است. گفته می‌شود از روز گذشته تاکنون بیش از ۱۰۰ هزار بار از هشتگ «dotard» در توییتر استفاده شده است.

همچنین مراجعه انگلیسی‌زبانان به گوگل و دیکشنری‌های آنلاین مانند «مریام-وبستر» نیز برای جستجوی معنای این کلمه از روز جمعه به شدت افزایش یافته است.

دیکشنری مریام-وبستر با ارسال یک توییت کلمه «dotard» را «یک فرد سالخورده و خرفت که دوره ضعف و ناتوانی و کاهش هوشیاری را طی می‌کند» معنا کرد. این توییت مریام-وبستر بیش از ۷۴۰۰ بار در توییتر بازنشر شده است.

جستجوها در «گوگل انگرام» — ابزاری که امکان جستجو در میان پرطرفدارترین کلمات به کار رفته را در یک دوره فراهم می‌کند – نشان می‌دهد استفاده از واژه «dotard» در قرن ۱۸ میلادی به اوج خود رسیده بود اما پس از آن به ندرت استفاده شده است.

برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی هم از فرصت استفاده کردند و به ساختن جک‌هایی در این خصوص پرداختند.

دونالد ترامپ در سخنرانی روز سه شنبه خود در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد: آمریکا صبر و توان زیادی دارد؛ اما اگر مجبور به دفاع از خود یا متحدانش شود، هیچ چاره ای جز نابودی کامل کره شمالی نخواهد داشت. همین مساله باعث شد رهبر کره شمالی در اولین واکنش خود به این سخنرانی، او را یک “پیرمرد خرفت” خطاب کند.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب