۰
 
کد مطلب: 81804 |
 
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۴:۴۹
قاضی اسپانیایی حکم بازداشت نتانیاهو را صادر کرد
 
 
یک دادگاه در اسپانیا حکم بازداشت نخست وزیر رژیم صهیونیستی را در ارتباط با حمله به کشتی ترکیه ای، صادر کرد.

به گزارش میانا، باشگاه خبرنگاران به نقل از روزنامه صهیونیستی هاآرتص، قاضی دادگاهی در اسپانیا احکامی را منتشر کرد که بر اساس آن نخست وزیر رژیم صهیونیستی و هفت نفر دیگر از مقام های کنونی و پیشین این رژیم به اتهام حمله به کشتی کوچک ماوی مرمره در سال ۲۰۱۰ مجرم شناخته شدند و اگر پای آنان به خاک اسپانیا برسد به محض ورود بازداشت خواهند شد.

دیگر افرادی که حکم بازداشت برایشان صادر شده عبارتند از: آویگدور لیبرمن، وزیر پیشین امور خارجه- موشه یعلون و ایهود باراک به ترتیب وزاری جنگ کنونی و پیشین- الی یشایی، وزیر پیشین کشور- دان مریدور، وزیر پیشین اطلاعات و بنی بگین ، دستیار نخست وزیر. این افراد به همراه نتانیاهو گروهی را با نام گروه ۷ تشکیل می دهند که کمیته ای ویژه از وزراست و وظیفه دارد در زمان مشخص تصمیم های کلیدی درباره مسائل امنیتی اتخاذ کند.

رئیس پیشین نیروی دریایی ارتش اسرائیل ، الیزر ماروم، فرمانده ارشد وقت که عملیات را راهبری می کرد نیز در معرض بازداشت قرار دارد. سخنگوی وزارت امور خارجه ، امانوئل ناشچون شنبه شب گفت: ما این اقدام (دستور قاضی) را تحریک آمیز می دانیم و تلاش می کنیم در همکاری با مسئولان اسپانیایی، فرمان قاضی را لغو کنیم.

امیدواریم هر چه زودتر به نتیجه برسد. دفتر نخست وزیری و وزارت دادگستری تا روز یک شنبه پاسخی به این حکم قاضی اسپانیایی ندادند.

در رویدادی که در سال ۲۰۱۰ اتفاق افتاد، گروهی از فعالان حقوق بشر و گروهی کوچک تر از فعالان بنیاد خیریه بشردوستانه با چندین فروند کشتی راهی شدند تا محاصره ی نوار غزه را بشکنند.

اسرائیل بیشتر کشتی ها را متوقف کرد و کنترل آنها را بدست گرفت اما هنگامی که کماندوهای نیروی دریایی اسرائیل، سوار ماوی مرمره شدند با فعالان بنیاد خیریه درگیر شده و چند نفر را کشته و یا زخمی کردند. در این حادثه ۱۰ تن از فعالان بنیاد خیریه بشردوستانه جان باختند.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب