۰
 
کد مطلب: 81784 |
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۳:۴۸
بیانیه هیلی تازه‌ترین نمونه اظهارات تحریک‌آمیز و اقدامات غیرمسئولانه واشنگتن است
 
 
نماینده ایران در سازمان ملل اظهارات همتای آمریکایی‌اش را عاری از هرگونه حقیقت و ناسازگار با بند ۲۸ توافق هسته‌ای توصیف کرد.

به گزارش میانا به نقل از فارس، «غلامعلی خوشرو» نماینده ایران در سازمان ملل روز جمعه در بیانیه‌ای به اظهارات اخیر «نیکی هیلی» نماینده آمریکا در سازمان ملل علیه ایران، پاسخ داد.

آقای خوشرو در این بیانیه اظهارات هیلی را عاری از هرگونه حقیقت خوانده و آن را تازه‌ترین نمونه از اقدامات واشنگتن در راستای تضعیف برجام دانسته است.

وی با اشاره به سابقه مداخلات نظامی آمریکا در منطقه، به کاخ سفید توصیه کرده از تاریخ درس بگیرد و از اتخاذ «مواضع افراطی و کوته‌نظرانه‌» علیه ایران دست بردارد.

هیلی هفته گذشته در واکنش به اظهارات آقای روحانی که گفته بود ایران قادر است در صورت لغو برجام به سرعت فعالیت هسته‌ای عادی خود را از سر بگیرد، گفت باید با برنامه موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران برخورد کرد.

وی در آن بیانیه گفت: «نباید به ایران اجازه داد از توافق هسته‌ای برای گروگان گرفتنجهان استفاده کند. ایران، تحت هیچ شرایطی، هرگز اجازه دستیابی به تسلیحات اتمی را نخواهد یافت… توافق هسته‌ای را نباید “آنقدر بزرگ کرد که غیرقابل نابودی به نظر برسد”.»

نماینده آمریکا در بیانیه‌اش با بیان اینکه تحریم‌های جدید این کشور علیه ایران ارتباطی به موضوع هسته‌ای ندارد، مدعی شده است که این تحریم‌ها ناقض توافق هسته‌ای نیست.

ترجمه متن کامل بیانیه نماینده ایران در سازمان ملل، در ادامه آمده است:

بیانیه مطبوعاتی ۱۵ آگوست نماینده ایالات متحده در سازمان ملل در مورد ایران تهی از هرگونه حقیقتی است. اظهارات و اتهامات بی‌پایه‌ طرح‌شده [در این بیانیه] علیه ایران تازه‌ترین نمونه از مجموعه گفته‌های تحریک‌آمیز، تهدیدات آشکار و اقدامات غیرمسئولانه شماری از مقامات ارشد دولت ایالات متحده در جهت تخریب وجهه ایران و تضعیف برجام در مغایرت با تعهدات ایالات متحده ذیل بند ۲۸ توافق هسته‌ای است.

نماینده ایالات متحده باید به جای تحریف اظهارات اخیر رئیس‌جمهور [حسن] روحانی، به درس‌های تاریخ توجه کرده و به برخی مقامات دولت ایالات متحده توصیه کند که از تکرار اشتباهات گذشته خودداری کنند. رئیس‌جمهور روحانی در اظهارات روز ۱۵ آگوست خود تأکید کرد که «ایران به تعهدات خود پایبند است و هر تخلفی را از جانب دیگران به جد پیگیری خواهد کرد و به تناسب پاسخ خواهد داد. آن‌ها که تلاش می‌کنند مجدداً به زبان تحریم و تهدید بازگردند، زندانی اوهام گذشته خود هستند و با دشمن‌تراشی و هراس‌افکنی تنها خود را از مزایای صلح محروم می‌کنند.»

اشتباهات و مداخلات نظامی دو دهه گذشته ایالات متحده در خاورمیانه، منطقه را بی‌ثبات کرده و به افراط‌گرایی خشن، تروریسم و تنش دامن زده است. مواضع افراطی و کوته‌نظرانه‌ای که از سوی برخی مقامات ارشد ایالات متحده علیه ایران اتخاذ شده، می‌تواند به تشدید بی‌ثباتی در منطقه منجر شود. ایران به عنوان یک نیروی ثبات‌آور در منطقه به نحوی مسئولانه در حال ریشه‌کن‌ کردن داعش در سوریه و عراق است و همچنان مصمم به رسیدن به خاورمیانه‌ای آرام، باثبات و مرفه و عاری از افراط‌گرایی، تروریسم، مداخلات فرامنطقه‌ای و تسلیحات کشتار جمعی است. ایران برای ادامه همکاری با دولت‌های منطقه جهت دستیابی به اهداف مشترک و پاسخ به چالش‌های موجود در منطقه، آماده است.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب