۲
 
کد مطلب: 80339 |
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ تیر ۱۳۹۶ ساعت ۰۱:۰۹
وعده توخالی احداث پارک منیاتوری تا وضعیت بحرانی آثار تاریخی شهر میانه/ سهم گردشگری دروازه آذربایجان از تبریز ۲۰۱۸ چقدر است؟
 
 
به نظر می رسد با تحقق برخی وعده مسئولین میانه این شهرستان می تواند یکی از شهرستانهای بزرگ با پتانسیلهای فراوان در سطح استان بشمار آید که می تواند سهم بزرگی در حوزه اقتصاد مقاومتی و گردشگری و جلب و جذب توریسم با سرمایه گذاری در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری ایفا کند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میانا، تبریز ۲۰۱۸؛ این عبارت را می توان در اکثر خیابان های تبریز مشاهده کرد. آیا می دانید تبریز ۲۰۱۸ چیست؟ سازمان کنفرانس اسلامی معروف به سازمان همکاری اسلامی طرحی را از سال ۲۰۱۵ با نام معرفی شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی کلید زد. در این طرح هر ساله شهری از کشورهای اسلامی به عنوان ” شهر نمونه گردشگری جهان اسلام ” معرفی می شود. در اولین معرفی شهر قدس فلسطین در سال ۲۰۱۵ و در دومین معرفی شهر قونیه ترکیه در سال ۲۰۱۶ به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام معرفی شدند. برای سال ۲۰۱۷ نیز شهر مدینه عربستان به این عنوان انتخاب و در نهایت شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ انتخاب شد.

این انتخاب در اجلاس کارشناسان ارشد نهمین کنفرانس وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌ اسلامی در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر انجام شد. قبل از این انتخاب دو شهر تبریز و یزد از ایران با توجه معیارهای انتخاب به عنوان نامزد معرفی شده بودند که تبریز توانست این عنوان را نصیب خود کند.

خوشبختانه تکاپوی شدید و مثبتی در تبریز به همین جهت بوجود آمده است. با تلاش شهرداری تبریز و با کمک تبلیغات رسانه ای و محیطی غالب مردم در جریان این انتخاب قرار گرفته اند. مردم تبریز با آغوش باز به استقبال تبریز ۲۰۱۸ رفته اند و انتظار می رود گردشگران تبریز ۲۰۱۸ از این موج مثبت اظهار شگفتی کنند.

  نباید چنین تصور شود که تبریز ۲۰۱۸، منحصر به تبریز است چرا که نتایج برگزاری آن می‌تواند افتخاری برای ایران اسلامی و در گرو پیشرفت  وآبادانی شهرستان های استان باشد.

شهرستان های استان نیز هر یک به نوبه خود به دنبال سهم خواهی از این فرصت هستند و در این راستا شهرستان میانه با ۵ بخش تابعه و ثبت بیش از ۳۰۰ اثر تاریخی که بیشترین میزان در سطح استان آذربایجان شرقی است، می تواند بیشترین جذب و قابلیت را در اجرای این پروژه ملی و بین المللی داشته باشد.

*وعده توخالی احداث پارک منیاتوری در ورودی شهر میانه

اسفند ماه ۹۴ جلیل خرده فروش شهردار میانه در مراسم درختکاری در پارک جنگلی میانه اظهار کرد: این طرح که در ورودی شهر و در حاشیه روستای سبزارباط قرار دارد، اماکن تاریخی و جاهای دیدنی شهرستان در قالب ماکت در این پارک گنجانده می شود.

جلیل خرده فروش هدف از اجرای این طرح را آشنایی مردم و به ویژه مسافران با شهرستان میانه و جاهای دینی آن اعلام کرد.

وی افزود: با توجه ویژه اعضای شورای اسلامی شهر اعتبار اولیه برای شروع این طرح در بودجه سال آتی پیش بینی شده و در صورت تسریع در روند واگذاری زمین مورد نیاز از سوی اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهد آغاز عملیات احداث این پارک در سال آینده خواهیم بود.

شهردار میانه اظهار کرد: طبق تفاهم بین شهرداری و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان تعداد دو هزار اصله نهال سنجد که در مقابل کم آبی و خشکسالی مقاوم است در قسمت های خشکیده پارک جنگلی کاشته شده و طرح واکاری پارک جنگلی با مشارکت شهرداری و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری میانه اجرا می شود.

وی کم آبی را مهم ترین مشکل این پارک برشمرد و گفت: شهرداری برای تأمین آب مورد نیاز پارک جنگلی پیگیر اجرای طرح انتقال پسآب تصفیه خانه فاضلاب شهری به این پارک هست و مراحل مطالعاتی و تحقیقاتی آن نیز انجام شده و در مرحله شناسایی پیمانکار و سرمایه گذار است.

بعد از گذشت دو سال از موضوع مذکور هیچ اقدامی از سوی شهرداری میانه در راستای احداث این پارک که می توانست سهم بسزایی در جذب گردشگران و ایجاد امکانات خدماتی و رفاهی داشته باشد، انجام نگرفته تا میانه همچنان بعد از سالیان طولانی در حسرت بسیاری از طرح های نو و خلاقانه و درشان این دیار بماند.

 

 سهم گردشگری شهرستان میانه از تبریز ۲۰۱۸ چقدر است؟

 

*میراث فرهنگی و تاریخی شهرستان میانه در آستانه تخریب

 

پل شهر چای که نمونه ای از صدها آثار و بناهای تاریخی موجود در شهرستان میانه بشمار می آید، در طول سالیان متوالی به دفعات مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است،  در سایه بی مهری مسئولان میراث فرهنگی در پیکره بی جان خود شاهد ترک ها و ریزش های متعددی است.

پلی زیبا در ۱۲ کیلومتری جنوب شهر میانه و در مسیر میانه به راه آهن بر روی رودخانه شهر چای قرار گرفته است و گفته می شود قدمت آن به دوران صفوی بر می گردد اما تاریخ ساخت پل به درستی روشن نیست.

پل شهر چای با طول ۲۶۰ متر، در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۳۴۸ با شماره ثبت ۸۷۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران و طولانی ترین پل آذربایجان شرقی به ثبت رسیده است. سبک و سیاق معماری و مصالح بکار رفته در آن دقیقا همان چیزی است در سی و سه پل اصفهان مشهود است با یک تفاوت که این پل شکل ساده تری به خود دارد و بر روی رود قرانقو (شهرچای) هم چون نگینی ارزشمند تداعی کننده ی تاریخ درخشان معماری شهرستان میانه است.

همچنان که تصاویر خود گویای وضعیت نابسمان این بنای تاریخی می باشد، شهردار میانه نیز بارها وعده تبدیل این بنای تاریخی را به یک مجموعه تفریحی و گردشگری را نیز مطرح کرده است که با گذشت چندین سال هنوز رنگ و بوی واقعیت به خود نگرفته است.

سکوت مسئولین و متولیان امر در رابطه وضعیت بحرانی  و در آستانه تخریب پل شهر چای به عنوان طولانی ترین پل استان آذربایجان شرقی و بی نتیجه ماندن و عدم تخصیص نیافتن بودجه هایی که برای مرمت آثار تاریخی شهرستان میانه باعث گردیده تا این بنای زیبا محل برای تخلیه زباله ها و در خطر نابودی قرارگیرد.

جبار زاده استاندار آذربایجان شرقی نیز طی واکنشی با اشاره به وضعیت بحرانی بناهای تاریخی استان از میزان اعتبارات اختصاص یافته به بخش مرمت آثار تاریخی استان انتقاد کرده است .

حال علاوه نبود زیرساخت های لازم گردشگری از جمله سرویس های بهداشتی و کمپینگ های اسکان مسافر در مکان های تاریخی شهرستان میانه، آثار تاریخی این منطقه نیز به دلیل سهل ‌انگاری در وضعیت اسف ‌باری دارد و بدون‌ شک ادامه چنین روندی آسیب‌ های زیادی را به این حوزه وارد می‌ کند.

 

*لزوم همت مسئولین و نمایندگان میانه برای مرمت و پیشرفت آثار تاریخی و گردشگری

اگر در راستای حفظ فرهنگ غنی و اصیل ایرانی و آذربایجان تکانی به خودمان ندهیم فردای روز هیچ عذر و بهانه‌ای پذیرفته نیست و نگاه امسال رهبر انقلاب به مسئله فرهنگ نیز دلیل محکمی بر انجام این امر است.

بازگشت به حفاظت از سایت‌های تاریخی همچون قلعه نجف قلی خان و میراث‌های باستانی همچون پل‌دختر و قلعه دختر، آداب و رسومات غنی محلی میانه و سایر آثار و گنجینه‌های فرهنگی و هنری، بنیه‌ی محکمی از در امان بودن از این غارت فرهنگی هستند.

سناریوی بی‌توجهی به آثار تاریخی در ایران همه‌گیر است و مختص میانه نیست، اما آنچه میانه را از سایر نقاط جدا می‌کند، موقعیت راهبردی آن با قرار گرفتن در مسیر تردد بین‌المللی می‌باشد. حال پسندیده‌تر این است که نمایندگان مردم میانه هرچه زودتر، هرکدام  به‌نوبه‌ی خود در مجلس شورای اسلامی تمام تلاش خود را برای  مرمت و پیشرفت آثار تاریخی و گردشگری میانه بکار گیرند.

شایسته است بدانیم آثار تاریخی به‌مثابه کارخانه‌هایی حاضر بکار و زود بازدهی هستند که بدون اندکی سرمایه‌گذاری و فوت وقت، علاوه برجذب نیروی کار و اشتغال‌زایی چند صد نفر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم، می‌توانند میانه را در لیست به‌عنوان مقاصد گردشگری جهانی قرار دهند.

 

سهم گردشگری شهرستان میانه از تبریز ۲۰۱۸ چقدر است؟

*میانه با آثار تاریخی کهن، می‌تواند عظمت آذربایجان را به رخ گردشگران بکشد

وجود کتیبه‌های آشوری و اورارتویی در بعضی مناطق آذربایجان و کشف آثار باستانی و مجسمه‌های سفالین در شهرستان میانه، قدمت تاریخی آن را به دوره‌های پیش از تشکیل دولت ماد می‌رساند. در پی حفاری‌هایی که در سال ۱۳۵۲ شمسی در یکی از قریه‌های اطراف میانه به نام آرموداق انجام گرفت یک مجسمه سفالین مربوط به دوره ساسانیان کشف شد.

در کتاب‌های تاریخی و سفرنامه‌های جهانگردان نام این شهرستان را «میانج» ثبت کرده‌اند. چون این شهرستان به نوشته برخی، پیش از میلاد مسیح در خط مرزی دو سرزمین ماد و پارت قرارگرفته بود و هم‌اکنون نیز در وسط مراغه و تبریز قرار دارد و مانند زاویه یک مثلث در میان آنها جای گرفته است و یا این‌که چون بین دو شهر زنجان و تبریز واقع گردیده این نام را انتخاب کرده‌اند.

بااین‌حال شهرستان میانه در قرن‌های هفتم و هشتم هجری علاوه بر میانج نام دیگری چون گرمرود داشته و در برخی از کتاب‌های آن زمان برای شناسایی آن از هر دو نام (گرمرود و میانه) استفاده‌شده است.

مسجد سنگی ترک (در روستای قدیمی ترک، در ۲۹ کیلومتری شمال شرق میانه)، قبر امامزاده محمد (در روستای کندوان، واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه)، قیز کورپوسی یا پل‌دختر (در ۲۰ کیلومتری شهر میانه بر روی رودخانه قزل‌اوزون)، قیز قالاسی یا قلعه دختر، قلعه نجف قلی خان، کاروانسرای جمال‌آباد (واقع در ۳۵ کیلومتری شهر میانه)، بقعه و مناره امامزاده اسماعیل ازجمله مهم‌ترین آثار و بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان میانه بشمار آیند.

میانه به‌عنوان دروازه و ویترین آذربایجان، با آثار تاریخی کهنش می‌تواند عظمت آذربایجان را در تبریز ۲۰۱۸ به رخ گردشگران بکشد و در همین راستا نیازمند توجه ویژه مسئولین شهرستانی و استانی می‌باشد. لذا آثار تاریخی هزار ساله میانه مسلماً  این ارزش را دارد که جهت شناخت نقش و جایگاه آنها در تاریخ این مرزوبوم به‌عنوان هویت و گنجینه گران‌قدر ما مورد کاوش علمی، مرمت، حفاظت و برگزاری همایش‌ها و راهکارهایی برای حفاظت از نابودی قرار گیرند.

 

انتهای پیام/

 
 
 
 
  1. ناشناس گفت:

    با سلام خدمت مدیریت سایت وزین اخبار میانا
    شما درست انگشت گذاشتید روی عقب ماندگی های شهستان بزرگ یا به عبارت دوستان کلانشهرستان میانه سند توسعه میانه که ۴ سال پیش توسط استاندار محترم جناب آقای جبارزاده با ۱۸ رای از ۲۰ حق رای تصویب شد حاوی عناوینی بود از جمله: ایجاد منطقه ویژه اقتصادی ، تاسیس نیروگاه سیکل ترکیبی ، احداث پارک ورودی آذربایجان به نام پارک مینیاتوری ، تاسیس رادیو محلی و چندین طرح زیرساختی دیگر که متاسفانه در این ۴ سال هیچکدام عملیاتی نشد اما تبریز ۲۰۱۸ که قرار است در کل آذربایجان نشان داده شود علاوه بر تبریز فقط در مرند و مراغه و بناب و اهر اجرایی می شود چرا ما ریش سفیدی نداریم که از مقام عالی شهرستان ( فرماندار ) بپرسد آیا میانه حق نفس کشیدن در آذربایجان شرقی نیست ؟چرا ۷ شهرستان استان ( اهر،مرند،شبستر،مراغه،بناب،بستان آباد در حال تصویب و ورود به منطقه ویژه اقتصادی اند ولی میانه در خواب خرگوشی است؟ شهروندان به نیکی می دانند که مسئولان میانه فقط مرد حرف اند ولی نمی دانم چرا مسئولان نمی دانند که باید به مردم ولایتمدار و شهر شهدای زینبیه خدمت کرد.

  2. ناشناس گفت:

    میانه صاحاب نداره بخدا شهر خلخال بروید ورودی هاش را ببینید تعجب میکنید

نظر شما در مورد این مطلب