۰
 
کد مطلب: 77670 |
 
تاریخ انتشار : شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۰۳
معظل بی آبی در ۹۴ روستای شهرستان میانه/ روستاییانی که از یاد مسئولین فراموش شده اند
 
 
در تعدادی کثیری از روستاهای شهرستان میانه آب وجود ندارد و مردم چشم‌به‌راه تانکرهای سیار آب‌رسانی هستند که این موضوع باعث تشدید محرومیت و افزایش مهاجرت از روستاها به مناطق شهری شده است.

به گزارش پایگاه خبری –تحلیلی میانا، توجه به توسعه روستاها با توجه به جایگاه، اهمیت و نقش جامعه روستایی و مسائل و مشکلاتی که این جامعه با آن مواجه است و همچنین با توجه به شرایط کنونی کشور ضروری است.

چنانچه به اقتصاد کشاورزی، گردشگری، فرهنگ و هنر در روستاها توجه شود، بخش زیادی از مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد توجه به ظرفیت های موجود در روستاها نقش بسیار زیادی در توسعه و رونق اقتصادی کشور بویژه در بخش گردشگری و تولید خواهد داشت.

ضروری است، ظرفیت های هر روستا با توجه به موقعیت جغرافیای و محیطی شناسایی شود و بسترهای تولید و توسعه روستا موازی با ظرفیت های موجود مورد توجه قرار گیرد و روستا از حالت رکود خارج و فعال شود تا در آنجا تولید و توسعه به شکل بهتری انجام شود و بسیاری از نیازها در داخل تامین شود.

روستاها که در گذشته مرکز و منبع اصلی تولید بود امروز به دلایل مختلف از جمله بیکاری و کم آبی در حال تخلیه شدن است و روستاییان برای رسیدن به شغل مناسب راهی شهرها می شوند و در شهر نیز جز شغل کاذب خبری از شغل واقعی نیست.

با وجود بیش از ۴۲ سد و جاری شدن بیش از یک سوم آب های سطحی استان آذربایجان شرقی در شهرستان میانه و همچنین  قرار داشتن در فصل بهار، بسیاری از روستاهای میانه از داشتن آب آشامیدنی مناسب بی بهره هستند.

 

 

اهالی این روستا  در هر کوچه و محله‌ای ظرفی به دست دارند و صف انتظار تانکرهای آب بسر می‌برند.

فردین فرمند  نماینده مردم میانه با اشاره به اینکه روستاهای میانه از مزیت خاصی برخوردار است، اظهار می دارد: یک سوم آب استان در شهرستان وجود دارد  اما روستاهای منطقه با مشکلات زیادی روبرو هستند!

وی به وجود سدهای شهریار و آیدوغموش در منطقه اشاره می کند و می گوید: میلیاردها تومان پول برای ساخت این دو سد هزینه شده، اما به خاطر نبود سرمایه گذاری مناسب برای پایاب سدها از آن ها بطور صحیح استفاده نمی شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان می کند: طی بارندگی های اخیر آب زیادی پشت سدها جمع شده و شاهد سرریز شدن آن ها هستیم به طوری که وفور آب سبب شرجی شدن منطقه شده است.

وی می گوید: ۱۰۵ میلیارد تومان برای سرمایه گذاری و بهره گیری از این ظرفیت نیاز است که متاسفانه این مبلغ تأمین نشده و آب پشت سدها در حال تبخیر شدن است.

 

انتظار همراهی مسولان با روستاییان

روستاییان میانه به ناچار به کارگری در شهرها تن می دهند و این در حالی است که آنان می گویند زمین حاصلخیز داریم و فرزندانمان بی کار هستند چنانچه آب کشاورزی به دستشان برسد، کشاورزی خواهند کرد.

در همین رابطه یک نماینده میانه بااظهار گلایه از همراهی نکردن برخی مسوولان استان با روستاییان می گوید: متاسفانه آنان ارتباط نزدیکی با روستاییان برقرار نمی کنند و روستاییان مورد بی مهری زیادی واقع شده اند.

فرمند با اشاره به ضرورت شناسایی و سرمایه گذاری روی ظرفیت های منطقه یادآور می شود: چند بار با چند تن از وزرای دولت این موضوع را مطرح کردم که شهر میانه و روستاهای اطراف آن بر خلاف دیگر شهرها مولفه های مورد نیاز توسعه را داراست و ضروری است این منطقه موضوع مطالعه واقع شود و نسبت به جذب سرمایه گذار اقدام هایی صورت بگیرد.

 

راه هایی که یک ماه و نیم بسته بود

وی به وضعیت راه های شهرستان و روستاهای اطراف اشاره می کند و می گوید: از ۴۲۲ روستای منطقه، ۱۲۴ روستا راه مناسب ندارند و ۱۱۰ روستا مسیر مالرو دارند و از جاده مناسب بی بهره هستند.

نماینده مردم میانه در مجلس می گوید: سال هاست که به ۱۲۴ روستای میانه یک دستگاه راه سازی نرفته تا حداقل مسیری مناسب را به اصطلاح تیغ زنی کند.

وی به مشکلات روستاییان ناشی از بارش برف سنگینی که آخر سال گذشته در منطقه رخ داد اشاره می کند و می گوید: یک و ماه و نیم راه های روستایی منطقه بازگشایی نشد و این امر مشکلات فراوانی را برای روستاییان بوجود آورد.

فرمند تصریح می کند: چگونه توسعه شهرستان میانه را می توان انتظار داشت در حالی که روستاهای آن فراموش شده است.

 

دسترسی نداشتن به خدمات پزشکی به دلیل نبود راه

وی به وضعیت بهداشتی روستاهای منطقه اشاره می کند و می گوید: نبود راه های مناسب روستایی، ارایه خدمات درمانی به مردم را با مشکل مواجه کرده است.

نماینده مردم میانه می افزاید: وزیر بهداشت و رییس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان شرقی قول دادند که بالگردی برای حمل بیماران به منطقه اختصاص یابد اما تاکنون این وعده محقق نشده است.

وی تصریح می کند: دسترسی روستاییان به امکانات پزشکی و بهداشتی به سختی صورت می گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطرنشان می کند: اگر وضعیت جاده ها بهبود یابد مشکلات دسترسی روستاییان به خدمات بهداشت و درمانی تا حدودی مرتفع می شود.

 

 

انتهای پیام/

 

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب