۰
 
کد مطلب: 76461 |
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۴۱
لَنگ ماندن بیش از ۷۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان میانه در پیچ‌وخم مشکلات اقتصادی
 
 
بیشتر واحدهای تولیدی و صنعتی شهرک‌های صنعتی شهرستان میانه با مشکلات بزرگی روبه‌رو هستند که امید است دولت در این یک سال پایانی عمر خود فکری به حال تولیدکنندگان و صنعتگران کند.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی میانا، شهرستان میانه با بیش از ۱۸۵ هزار نفر جمعیت، چهارمین شهرستان پرجمعیت و یکی از مهم‌ترین شهرهای استان آذربایجان شرقی است که بیش از ۲۹۰ واحد تولیدی و صنعتی در شهرستان میانه وجود دارد.

 

 

متأسفانه بالای ۷۰ درصد این واحدها با مشکلات بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و برای ایجاد اشتغال و سودآوری، نیازمند توجه ویژه دولت هستند.

 

 

اشغال اراضی به بهانه احداث کارخانجات تولیدی با نام شهرک‌های صنعتی باعث گردیده تا نه تنها مشکل بیکاری شهرستان میانه که رتبه اول آمار بیکاری آذربایجان شرقی را دارد، درمان نشود، بلکه بر روند افزایش روزافزون آن دامن زده است.

 

 

بسیاری از زمین‌های خریداری‌شده شهرک‌های صنعتی میانه در طی سالیان دور به چند دست فروخته‌شده است که صرفاً در ابتدا به نیّت استفاده از تسهیلات بانکی مورد بهره‌برداری قرارگرفته است.

 

 

واحدهای صنعتی مستقر در شهرک‌های صنعتی در حال حاضر وضعیت مطلوبی ندارند و بر روی بسیاری از آنان نظارت و بررسی دقیقی از جمله بر میزان تولید و خروجی این واحدهای صنعتی و همین‌طور وضعیت قراردادهای کارگران و مشکلات پیش روی کارفرمایان انجام نپذیرفته است.

 

 

بیشتر تولیدکنندگان و صنعتگران شهرستان میانه از مشکلات هزینه‌های بسیار زیاد بیمه تأمین اجتماعی و سخت‌گیری بیش‌ازحد اداره امور مالیاتی این شهرستان گله‌مند هستند.

 

 

نبود سرمایه در گردش، حمایت نکردن دولت از تولیدکنندگان، رکود شدید در حوزه صنعت و اجرا نشدن قانون رفع موانع تولید، بدتر شدن وضعیت اقتصادی کشور و فشار بر روی صاحبان صنایع و کارگران، از مهم‌ترین مشکلات تولیدکنندگان و صنعتگران شهرستان میانه است.

 

 

بی‌شک با وضعیت موجود، توسعه مکان‌های صنعتی و اقتصادی امکان‌پذیر نبوده و در گذر زمان شاهد کاهش ظرفیت تولید و رکود در حوزه کسب‌وکار شهرستان میانه خواهیم بود که در سایه آن بسیاری از قشر کارگری جامعه متضرر خواهند شد.

 

 

در همین راستا، خبرنگار میانا در جهت بررسی مشکلات و موانع واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان میانه به سراغ تولیدکنندگان و صنعتگران این شهرستان رفت که متن گفت‌وگو به شرح ذیل است.

 

 

لَنگ ماندن بیش از ۷۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان میانه در پیچ‌وخم مشکلات اقتصادی

 

 

تولید در این شرایط به‌جز ضرر، ثمری ندارد

 

عبدی، یکی از تولیدکنندگان شهرستان میانه در گفت‌وگو با خبرنگار ما، با تشریح مشکلات واحد تولیدی خویش، اظهار داشت: همه مسئولان از بسیاری از ادارات مربوطه به واحد تولیدی ما مراجعه می‌کنند و در ظاهر فکر می‌کنند که واحد تولیدی ما هیچ مشکلی ندارد، اما هیچ‌کدام از آنان نمی‌دانند که یک تولیدکننده با چه دردسر و عذابی چرخ کارخانه را می‌چرخاند.

 

 

وی بابیان اینکه در کارخانه ما مستقیماً ۱۵ نفر اشتغال دارند و برای آن‌ها بیمه پرداخت می‌شود، افزود: ما هزینه زیادی صرف این کارخانه کردیم تا بتوانیم برای این تعداد افراد اشتغال‌زایی کنیم ولی با این شرایط اقتصادی و بی‌ثباتی بازار حاکم در کشور، تولید برای من جز ضرر ثمری ندارد.

 

 

این تولیدکننده، با اشاره به اینکه فقط به خاطر اشتغال ثابت ۱۵ نفر در کارخانه، این واحد تولیدی را پابرجا نگه داشتیم، گفت: متأسفانه دولت و مسئولان گمان می‌کنند که ما درآمد زیادی از این کارخانه‌ها داریم لذا وقتی یک سرمایه‌گذاری قصد سرمایه‌گذاری در شهرستان را دارد، از این کار پشیمان می‌شود چراکه برخورد برخی مسئولین مربوطه شهرستان با سرمایه‌گذاران بسیار ناپسند است.

 

 

عبدی، با درخواست از مسئولان نسبت به اصلاح قوانین بانکی، گفت: در زمان رکود بازار، همه بانک‌ها و اداراتی که ما تولیدکننده‌ها با آن‌ها سروکار داریم، دیرکرد خودشان را درصد به درصد از تولیدکننده‌ها دریافت می‌کنند، لذا با این کار، فشار زیادی بر ما وارد می‌شود و اینجاست که یک تولیدکننده ضرر می‌کند.

 

 

ادارات بیمه و مالیات شهرستان مشکلات فراوانی برای ما ایجاد کرده‌اند

 

ولی پور، دیگر تولیدکننده میانه‌ای، بابیان اینکه از بدو تأسیس کارگاه با مشکلات زیادی برخوردار هستیم، اظهار داشت:  مسئولان وقت و حاضر شهرستان میانه به ما قول‌های زیادی داده بودند که ازجمله از این قول‌ها، اختصاص یک زمین با متراژ بزرگ بود که هنوز بعد از ۴ سال نتوانستیم آن را تحویل بگیریم تا واحد تولیدی را به‌صورت مجزا تجهیز و راه‌اندازی کنیم و متأسفانه مسئولین شهرستان میانه به وعده‌های خود عمل نمی‌کنند.

 

 

وی با اشاره به مشکلات مالیاتی و هزینه‌ها بسیار زیاد بیمه تأمین اجتماعی، افزود: متأسفانه اداره‌های بیمه و مالیات شهرستان میانه در این وضعیت بد اقتصادی کشور، برای ما مشکلات زیادی سوای مشکلات اقتصادی تولید ایجاد کردند.

 

 

این تولیدکننده با اشاره به توصیه سالانه مسئولان در زمینه بسته‌های حمایتی تولیدی، تصریح کرد: ما به دنبال همه این بسته‌ها رفته و اقدامات لازم را انجام دادیم ولی متأسفانه در مرحله آخر به دلیل درصد بسیار بالای وام‌های بانکی، از دریافت تسهیلات خودداری کردیم، چراکه وام‌های با درصد نجومی، یکی از عوامل تأثیرگذار در ورشکستگی تولیدکنندگان است.

 

 

ضعف قوانین کاری باعث ترک کار توسط کارگران برای دریافت بیمه بیکاری، شده است

 

قنبری دیگر تولیدکننده میانه‌ای، در گفت‌وگو با خبرنگار میانا،  با انتقاد از عدم‌حمایت مسئولین شهرستان میانه از تولیدکنندگان و صنعتگران، گفت: تقریباً یک سال است که ما به کارگران آموزش می‌دهیم و ضعف قوانین کاری باعث شده تا کارگران پس از آموزش برای دریافت بیمه بیکاری ترک کار کنند.

 

 

وی با اشاره به اینکه حمایت مسئولان فقط در حد شعار بوده است، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از ۳۰ نفر در این واحد مشغول به‌کار هستند که اگر مسئولان امر از ما حمایت کنند می‌توانیم اشتغال را در این واحد دو برابر کرده و به بالای ۷۰ نفر برسانیم.

 

لَنگ ماندن بیش از ۷۰ درصد واحدهای تولیدی و صنعتی شهرستان میانه در پیچ‌وخم مشکلات اقتصادی

 

 

تاکنون هیچ تسهیلات بانکی به ما تعلق نگرفته است

 

مددی، یکی دیگر از تولیدکنندگان شهرستان میانه با اشاره به مشکلات تسهیلات بانکی در شهرستان میانه، اظهار داشت: در دو سال گذشته اعلام کرده‌اند که ۸ مورد انواع تسهیلات بانکی به ما تعلق می‌گیرد و علی‌رغم طی شدن تمام مراحل موردنیاز، متأسفانه در لحظه آخر هیچ‌کدام از این تسهیلات بانکی به ما تعلق نگرفته است.

 

 

وی با اشاره به مشکلات بیمه تأمین اجتماعی افزود: بیمه تأمین اجتماعی از ما درخواست واریز ۳۰ روزه بیمه کارگران را برخلاف اشتغال ۲۰ روزه برخی از پرسنل ما را دارد که علی‌رغم طرح این موضوع نزد مسئولین اداره بیمه تأمین اجتماعی و اداره کار شهرستان، متأسفانه جواب مشخصی داده نشده است.

 

 

این تولیدکننده اذعان داشت: ما تاکنون هیچ تسهیلاتی درزمینه سرمایه در گردش، وام تعویض دستگاه و مجهز کردن خط دریافت نکرده‌ایم و مسئولین در اول کار به ما می‌گویند که این تسهیلات تعلق می‌گیرد ولی می‌بینیم که هیچ‌کدام به ما تعلق نمی‌گیرد.

 

 

اشتغال ۴۵۰ نفر در سال ۹۵ در شهرستان میانه

 

فرماندار شهرستان میانه نیز در گفت‌وگو با خبرنگار میانا، با اشاره به تعداد واحدهای تولیدی در این شهرستان، اظهار داشت: در شهرستان میانه ۱۳۱ واحد تولیدی دارای پروانه بهره‌برداری از اداره صنعت و معدن و تجارت شهرستان وجود دارد که ۷۰ مورد از این واحدهای تولیدی فعال هستند.

 

 

وی افزود: ۳۰ واحد به‌صورت نیمه فعال و ۳۱ واحد به‌صورت راکد در حال فعالیت هستند که در ۵ سال گذشته به دلیل بروز برخی مشکلات، این واحدها به‌تدریج راکد شده‌اند.

 

 

حمید شکری بابیان اینکه در سال ۹۵ کارگروهی در شهرستان میانه جهت رفع موانع تولید، ایجادشده است، خاطرنشان کرد: مشکلات همه واحدها در این کمیته رفع موانع تولید بررسی‌شده که ۹۵ واحد تولیدی مشکلاتی داشتند و ۱۲۵ مصوبه در ارتباط با مشکلات این واحدهای تولیدی داشته‌ایم.

 

وی ادامه داد: عمده مشکل بیشتر واحدهای تولیدی در زمینه‌های پرداخت برق، گاز، بیمه و مالیات بوده است که با هماهنگی حل این موضوعات، مشکلات این واحدها را حل کردیم.

 

 

فرماندار میانه با اشاره به راه‌اندازی ۳ واحد تولیدی و صنعتی در شهرستان میانه در هفته دولت، گفت: واحد تولیدی آذین گچ میانه با اشتغال ۲۵۰ نفر و واحد تولیدی اسپری‌های ضدعفونی‌کننده و مواد شوینده در شهرک صنعتی آقکند با اشتغال ۳۰ نفر اشتغال ازجمله واحدهایی است که در کنار افتتاح ما فاز دوم فولاد میانه با اشتغال ۱۲۰ نفر راه‌اندازی شده است.

 

 

خبرنگار: محمد زینالی

انتهای پیام/

 

 

 

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب