۰
 
کد مطلب: 74920 |
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ ساعت ۰۵:۵۵
هنوز حدود ۵۰ هزار نفر به بهانه کودتا در ترکیه بازداشت هستند
 
 
وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که هنوز نزدیک به 50 هزار نفر در ارتباط با کودتا در بازداشتگاه‌های این کشور به سر می‌برند.

به گزارش میانا، فارس به نقل از خبرگزاری آناتولی، «سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه اعلام کرد که درپی دستگیری‌های پسا-کودتای نافرجام، هنوز نزدیک به ۵۰ هزار نفر در بازداشت به سر می‌برند.

سویلو در یک گفت‌وگوی تلویزیونی مدعی شد تمام ۲۶۰،۱۱۳ نفری که بخاطر همکاری یا ارتباط با کودتای ۱۵ جولای بازداشت شدند، عضوی از سازمان تروریستی «فتح‌الله گولن» اپوزسیون آمریکانشین هستند.

وی همچنین افزود: «افرادی که هنوز تحت بازداشت هستند شامل ۷۳۲،۱۰ افسر پلیس، ۷۶۴۳ سرباز ارتش، ۱۶۸ ژنرال ارتش، ۲۵۷۵ قاضی و دادستان، ۱۷۷،۲۶ شهروند عادی و ۲۰۸ مسئول دولتی می‌شوند.»

وزیر کشور ترکیه ادامه داد که از تعداد کل بازداشتی‌ها نزدیک به ۲۴ هزار نفر بخاطر نبود مدارک کافی آزاد شده و حدود ۴۱ هزار نفر نیز به قید وثیقه، بصورت مشروط خارج از بازداشت به سر می‌برند.

در نیمه شب ۲۵ تیر ماه سال ۱۳۹۵ (۱۵ جولای ۲۰۱۶) بود که تعدادی از نظامیان ترکیه به رهبری «آکین اوزتورک» فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش این کشور با حمله به برخی ساختمان‌های دولتی و پایگاه‌های ارتش در شهرهای مهمی چون «آنکارا» و «استانبول» حمله کرده، در خیابان‌ها مستقر شده و اعلام کردند که کنترل کشور را به دست گرفته‌اند.

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه نیز با فرار از کاخ ریاست جمهوری، طی تماس ویدئویی با گوشی همراهش – که از شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان تورک» پخش شد – از مردم دعوت کرد تا به خیابان‌ها آمده و با کودتاچیان مقابله کنند. در این حادثه نزدیک به ۳۰۰ غیرنظامی کشته شدند اما مقاومت مردم باعث شد عمر این کودتا یک روز هم به طول نیانجامد و به شکست کشیده شد.

اردوغان، گولن را عامل کودتا می‌داند و بارها از آمریکا خواسته است که او را تحویل آنکارا بدهد. دولت ترکیه نیز گویا منتظر چنین فرصتی بود تا ادارات، سازمان‌های دولتی و رسانه‌ها را از مخالفان، عوامل گولن و سیاسیون کُرد پاکسازی کند.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب