۰
 
کد مطلب: 73030 |
 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۱۹
آخرین وضعیت بارش‌ها در سراسر کشور/رشد بارش‌ها در شرق و کاهش بارش‌ها در شمال غرب ایران
 
 
بررسی آمار بارش ها تا شب گذشته نشان می دهد میزان بارش‌ها در استان‌های شمالی و استان‌های جنوبی با میانگین درازمدت ۴۸ ساله برابر شده، در شرق کشور با افزایش بارش‌ها و در شمال غرب کشور با کاهش بارش‌ها نسبت به سالهای گذشته مواجه‌ایم.

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، کل ریزشهای جوّی ایران از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر ۹۵) تا پایان روز گذشته (پنجم اسفند) بالغ بر ۱۴۲ میلی‌متر است. ثبت ۱۴۲ میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۱۴۳ میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش ۰٫۷ درصدی بارشها در سال جاری است.

همچنین میزان بارشهای ایران در مدت مشابه در ۴۸ سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط ۱۳۸ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارشهای سال جاری، از افزایش ۳ درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۶ ــ ۹۵ حکایت دارد.

حجم بارش‌ها از ابتدای مهرماه ۹۴ تا پایان روز دوم بهمن ماه سال گذشته ۲۳۴ میلیارد و ۲۰ میلیون مترمکعب بود اما در مدت مشابه سال جاری حجم بارش‌ها با کاهش یک میلیارد و ۶۲۰ میلیون مترمکعبی، به ۲۳۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب رسید.

در ایران ۶ حوضه اصلی آبریز داریم که شامل حوضه آبریز دریای خزر،‌ حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حوضه آبریز فلات مرکزی، حوضه آبریز مرزی شرق و حوضه آبریز قره‌قوم است.

در حوضه آبریز دریای خزر از ابتدای سال آبی جاری تا امروز ۲۱۱ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۲۲ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت میزانی برابر داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۲۳۵ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۶ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت میزانی برابر داشته است.

در حوضه آبریز دریاچه ارومیه از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۱۱۲ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۳۳ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی ۱۰ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز فلات مرکزی از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۹۵ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۲۵ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی ۹ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز مرزی شرق از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۳۹ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشدی ۱۵ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت کاهشی ۲۲ درصدی داشته است.

در حوضه آبریز قره‌قوم از ابتدای سال آبی جاری تا امروز در مجموع ۱۱۲ میلی‌متر بارش ثبت شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایشی ۶۰ درصدی و نسبت به متوسط درازمدت رشدی ۳۲ درصدی داشته است.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب