۰
 
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی محیط زیست آذربایجان شرقی:

هوای تبریز در آستانه سالم شدن/شاخص آلودگی هوا به ۱۰۶ رسید

کد مطلب: 69893 |
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۰۰
هوای تبریز در آستانه سالم شدن/شاخص آلودگی هوا به ۱۰۶ رسید
 
 
رئیس مرکز اطلاع‌رسانی محیط زیست آذربایجان شرقی، با اشاره به اینکه با وزش باد و اقدامات کمیته اضطرار هوای تبریز در آستانه بازگشت به حالت سالم قرار دارد، گفت: صبح امروز شاخص آلودگی به ۱۰۶ پی اس آی رسید.

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، داوود قاسم‌زاده با بیان اینکه شاخص آلودگی هوای تبریز در روزهای گذشته تا ۱۸۳ پی اس آی رسیده بود اظهار داشت: با وزش باد و اقدامات کمیته اضطرار آلودگی هوا، آلودگی به شکل چشمگیری کاهش یافت و هوا‌شناسی هم پیش‌بینی کرده که این وزش باد ادامه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه امروز بیست و دومین روز هوای آلوده و ناسالم را پشت سر گذاشتیم، افزود: امیدواریم تا فردا با کاهش آلودگی تبریز به زیر ۱۰۰ پی اس آی وضعیت آلودگی هوای تبریز از ناسالمی و هشدار رد شده و روز به روز شاخص بهبود یابد.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکروم‌تر و ذرات کوچک‌تر از ۲٫۵ میکروم‌تر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

بر‌اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم، ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب