۰
 
معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار میانه:

ضرورت ترغیب فرزندان به مطالعه از سوی والدین

کد مطلب: 69374 |
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۷
ضرورت ترغیب فرزندان به مطالعه از سوی والدین
 
 
عاون سیاسی و اجتماعی فرماندار ویژه شهرستان میانه با بیان اینکه نهاد خانواده عامل مهمی در افزایش سرانه مطالعه به شمار می رود، بر ضرورت ترغیب فرزندان به مطالعه از سوی والدین تاکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، محمدرضا مشایخی در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان میانه بر فضا سازی و بسترسازی مناسب برای مطالعه از سوی ادارات بزرگ با توجه به مخاطبین و مراجعه کنندگان آن از هر قشری تاکید کرده افزود: استفاده از ناوگان عمومی برای افزایش سرانه مطالعه و نهضت مطالعه مفید موثر واقع خواهد شد.

وی در ادامه بر پیوند امکانات موجود شهرستان با راهکارهای ارائه شده در خارج از مرکز و مراکز بخشها در جهت افزایش سرانه مطالعه تاکید کرده گفت: نبود منابع مالی و امکانات دلیل بر توقف برخی امور کتابخانه ها نیست بلکه ما باید از فضای ثابت کتابخانه ها خارج شده و در بیرون از این محیط نیز مطالعه و زمان آن را افزایش دهیم.

مشایخی با تقدیر از اصحاب رسانه و قلم شهرستان در بحث اطلاع رسانی و فرهنگ سازی خواستار همراهی بیشتر این قشر از جامعه برای استفاده از استعداد ها و ظرفیتهای خود در راستای کمک بیشتر به انجمن کتابخانه های عمومی و ترویج و نشر فرهنگ مطالعه در جامعه تاکید کرد: می توان با تبلیغات محیطی و فرهنگ سازی از طریق فضاهای مجازی، سایتها و نشریات محلی باعث تشویق در جهت افزایش سرانه مطالعه  در شهرستان  شد.

وی در ادامه  با اشاره به نامگذاری سال جدید از سوی مقام معظم رهبری بنام اقتصاد مقاومتی گفت: اقتصاد مقاومتی تنها شامل امور اقتصادی نیست بلکه امور اجتماعی و فرهنگی را شامل می شود که باید در این حوزه ها نیز شاهد اقدام و عمل جدی  باشیم.

معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار میانه با اشاره به اینکه باید در بحث کتاب و کتابخوانی، عدالت به صورت متوازن برقرار شود افزود: روستاهای با جمعیت بالا و تمام  شهرکهای اقماری میانه  از جمله اندیشه و ولیعصر  نیز باید لحاظ شده و با اتخاذ راهکار و تصمیمات مناسب به احداث کتابخانه و ترویج فرهنگ مطالعه در این مناطق کمک کرد.

وی در پایان افزود: باید با موقعیت شناسی و شناخت وضعیت مملکت در مقابل هجمه ها و تهدیدهای  مختلف دشمنان که جوانان ما را مورد هدف قرار داده اند افزود: سلامت روانی و اجتماعی جوانان جامعه در افزایش امید به زندگی آنها با درک بهتر موارد  و رفع دیگر نیازهای آنان است زیرا امید به زندگی باعث شور و نشاط اجتماعی و حتی افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

رییس کتابخانه های عمومی شهرستان میانه نیز در این جلسه با بیان اینکه سرانه مطالعه در ایران نسبت به سایر کشورها پایین است، خودشیفتگی فرهنگی، عدم احساس نیاز به کتاب، علاقمند بودن به فرهنگ شفاهی، کمبود کتابخانه ها، فضای مجازی و اینترنت ، سازگار نبودن کتابها با نیاز مخاطبین و بیکاری  از علل کاهش سرانه مطالعه به شمار می رود.

رضا ملکی مهمترین عوامل در راستای افزایش سرانه مطالعه را خانواده، آموزش و پرورش، دولت، کتابخانه ها و رسانه ها عنوان نموده گفت: برپایی ایستگاه مطالعه در تامین اجتماعی و خاتم الانبیای میانه در راستای افزایش سرانه مطالعه در شهرستان به اجرا رسیده و طرح تاکسی کتاب و راه اندازی وایرلس برای مطالعه اینترنتی در کتابخانه پیامبر رحمت از جمله امور آتی این انجمن در راستای افزایش سرانه مطالعه می باشد که از سوی انجمن به اجرا خواهد رسید.

گفتنی است انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان میانه در سال جاری تعداد ۱۸ جلسه با ۷۸ مصوبه برگزار نموده و تقریبا ۱۰۰ درصد مصوبات اجرایی شده است.

در این جلسه مقرر شد تمامی اعضای بسیج با ارائه کارت بسیج و پرداخت ۵ هزار ریال به عضویت کتابخانه در جهت افزایش عضو وایرلس در کتابخانه پیامبر رحمت در آیند.

همچنین انجام  مکاتبات لازم از طریق فرمانداری ویژه میانه با ادارات  راه آهن  شمالغرب ، ترمینال و شبکه بهداشت جهت تبلیغ کتاب، نصب تابلوی روان برای کتابخانه پیامبر رحمت و برگزاری مسابقات کتاب و کتابخوانی در مناسبتهای مختلف از دیگر مصوبات این جلسه بود.

 

 

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب