۰
 
کد مطلب: 69102 |
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۴۲
ولید المعلم امروز در تهران/ رایزنی درباره آخرین تحولات سوریه
 
 
ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به منظور رایزنی و گفت‌وگو با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود تا ساعاتی دیگر وارد تهران می‌شود.

به گزارش میانا به نقل از فارس، ولید المعلم وزیر خارجه سوریه به منظور رایزنی و گفت‌وگو با محمدجواد ظریف همتای ایرانی خود تا ساعاتی دیگر وارد تهران می‌شود.

وی در این سفر یک روزه با ظریف و مقامات ایرانی دیدار و درباره آخرین تحولات سوریه گفت‌وگو خواهد کرد.

ارتش سوریه و گروه‌های مسلح با نظارت ترکیه و روسیه به توافق آتش‌بس دست یافتند و آتش‌بس سراسری از ساعت یک و ۳۰ بامداد روز جمعه در سوریه در حال اجراست. البته داعش و النصره از این آتش‌بس مستثنی شدند. قرار است یک ماه پس از اجرای این توافق، مذاکرات برای دستیابی به راه حل سیاسی بحران سوریه آغاز شود.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه پنجشنبه نهم دی ماه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آخرین تحولات سوریه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.‌

در این تماس، طرفین از برقراری آتش‌بس فراگیر در سوریه استقبال و بر ادامه مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی داعش و النصره و متحدین آنها تاکید کردند.

وزرای خارجه ایران و روسیه توافق کردند که در چارچوب همکاری سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای برگزاری گفت‌وگوهای دولت و معارضه سوریه در آستانه قزاقستان هماهنگی و رایزنی مستمر داشته باشند.

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز هفته گذشته در تماسی تلفنی با ظریف درباره سوریه و ابعاد انسانی بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

۳۰ آذر ماه و در پی تحولات اخیر در حلب نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو برگزار و در پایان بیانیه مشترکی در هشت بند به توافق سه طرف رسید.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب