۰
 
کد مطلب: 62592 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۳۸
محرومیت‌زدایی و اجرای پروژه های عمرانی با پرداخت زکات/ واجبی که توسعه روستای ورنکش شهرستان میانه را سبب شده است +تصاویر
 
 
شهرستان میانه به‌عنوان قطب تولید محصولاتی نظیر گندم و جو یکی از مراکز اصلی جمع‌آوری زکات در استان آذربایجان شرقی محسوب می‌شود به طوری که تاکنون روستاییان ورنکشی این شهرستان توانسته بسیاری از مشکلات عمرانی و محرومیت زدایی خود را از محل جمع آوری زکات رفع کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا،  با توجه به اینکه اسلام به صورت یک مکتب صرفا اخلاقى و یا فلسفى و اعتقادى ، ظهور نکرد، بلکه به عنوان یک آئین جامع که تمام نیازمندیهاى مادى و معنوى در آن پیش بینى شده ، پا به عرصه ظهور گذاشت، و نیز با توجه به اینکه اسلام ، از همان عصر پیامبر (ص)، با تاسیس حکومت همراه بود و همچنین با توجه به اینکه اسلام توجه خاصى به حمایت از محرومان و مبارزه با فاصله طبقاتى دار ، روشن مى شود که نقش بیت المال، و زکات که یکى از منابع درآمد بیت المال است، از مهمترین نقش ها است.

 

شک نیست که هر جامعه اى داراى افرادى از کار افتاده، بیما ، یتیمان بى سرپرست، معلولین، و امثال آنها میباشد که باید مورد حمایت قرار گیرند و نیز براى حفظ موجودیت خود در برابر هجوم دشمن ، نیاز به سربازان مجاهدى دارد که هزینه آنها از طرف حکومت پرداخته مى شود، همچنین کارمندان حکومت اسلامى ، دادرسان و قضات و نیز وسائل تبلیغاتى و مراکز دینى، هر کدام نیازمند به صرف هزینه اى است که بدون یک پشتوانه مالى منظم، و مطمئن، سامان نمى پذیرد.

 

به همین دلیل در اسلام مساله زکات که در حقیقت یک نوع مالیات بر – درآمد و تولید و مالیات بر ثروت راکد محسوب مى شود ، از اهمیت خاصى برخوردار است ، تا آنجا که در ردیف مهمترین عبادات قرار گرفته ، و در بسیارى از موارد با نماز همراه ذکر شده ، و حتى شرط قبولى نماز شمرده شده است.

 

 بدون شک پرداخت زکات زمینه توسعه پایدار روستایی را در کشور فراهم می کند و در همین راستا روستاییان ورنکشی در بخش ترکمانچای شهرستان میانه سالیان دراز است با پرداخت به موقع و خودجوش زکات خود موجب توسعه و آبادانی روستای خود و کمک به محرمین شده اند.

 

روستای ورنکش با تکیه بر زکات جمع آوری شده از خود اهالی توانسته اقدام به ساخت پروژه های عمرانی زیادی از جمله راه سازی، ساخت پل و احداث ساختمان برای محرومین، ساخت ساختمان آتش نشانی و سالن ورزشی و همچنین اهدای جهزیه به نوعروسان نیازمندان نمایند.

 

این روستاییان در شش ماهه نخست سال ۹۵ مبلغ ۷۰ میلیون تومان زکات جمع آوری کرده و در طی ۴ سال گذشته بیش از ۷۰۰ میلیون تومان از محل زکات صرف توسعه و عمرانی روستای خود کرده اند.

 

محرومیت‌زدایی و اجرای پروژه های عمرانی با پرداخت زکات/ واجبی که توسعه روستای ورنکش شهرستان میانه را سبب شده است +تصاویر

 

حجت الاسلام و المسلیمن مهدوی با بیان اینکه در شش ماهه نخست سال ۹۵ مبلغ ۳۹۵ میلیون تومان از سوی کشاورزان شهرستان به دبیرخانه زکات شهرستان پرداخت شده است، افزود: روستای ورنکش به عنوان روستای نمونه توانسته الگوی به منظور توسعه و آبادانی در منطقه از محل جمع آوری زکات بشمار آید.

 

مسئول زکات شهرستان میانه در رابطه با اهمیت پرداخت زکات، افزود: قرآن کریم پس از ایمان به خدا، به موضوع انفاق و بخشش و صدقه توجه می دهد که زکات از مهم ترین آنهاست.

 

وی با اشاره به این موضوع که نماز و زکات انسان را در برابر آسیب پذیری اخلاقی و ناهنجاری های رفتاری و حق کشی و قانون گریزی بیمه می کند، اظهار داشت: بدون شک عملکرد مطلوب در حوزه زکات موجب حل بسیاری از مشکلات اقتصادی جامعه است.

 

حجت الاسلام مهدوی با اشاره به اینکه در تمامی روستاهای شهرستان یک نفر به عنوان عامل زکات فعال است از فعالیت ۳۴۶ عامل زکات در روستاهای شهرستان خبر داد.

 

وی با بیان اینکه پرداخت زکات به عنوان فریضه الهی تکلیف شرعی است، گفت: هر مبلغ زکاتی که جمع آوری می شود صرف پروژه های عمرانی و برآوردن نیازهای محرومان همان روستا یا محل می شود.

 

وی با تاکید بر اینکه زکات محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو واجب است، گفت: زکات بقیه محصولات مستحبی است.

 

حجت الاسلام مهدوی، روستاهای قره طورق ، آق ورن ، اکرم آباد ، کنگاور، بالوجه، دوزنان، قویجاق، بیگ بلاغی، تلواربلاغی، کندوان، ورنکش ، طوق، ونجان، باشماق، دریندرق، سهل آباد و بلانلیق را از روستاهای نمونه پرداخت کننده زکات در سال جاری برشمرد.

 


کسب و کار روستاییان ورنکشی کشاورزی و باغداری بوده و محصول سیب و گردوی این روستا در منطقه و کشور زبان زد است، با این حال اهالی این روستا در حال حاضر ۱۰۰ اسله درخت سیب خود را به عنوان شجره طیبه به عنوان زکات مال خود پلاک کوبی و ثمره آن را به عاملین زکات تحویل داده اند.

 

شمس باغدار روستای ورنکش با اهدای ثمره یکی از درختان سیب خود به عنوان شجره طیبه، افزود: باغ من چندین سال است که محصولی خوبی می دهد و این نعمت به لطف پرداخت به موقع زکات می باشد.

 

وی افزود: امیداروم باغ سیب بنده آنقدر پر برکت باشد که در سالهای آتی بتوانم تعداد زیادی اسله درخت را در اختیار عاملین زکات قرار دهیم.

 

این باغدار ورنکشی همچنین تصریح کرد: بنده مطمعناً هستم که زکات جمع آوری شده و یا محصول سیب باغداران در راه محرومیت زدایی و کمک به محرومین صرف خواهد شد به همین جهت در پرداخت زکات و وجوهات شرعی پیش قدم هستیم.

 

محرومیت‌زدایی و اجرای پروژه های عمرانی با پرداخت زکات/ واجبی که توسعه روستای ورنکش شهرستان میانه را سبب شده است +تصاویر

 

سلطانی عضو شورای روستای ورنکش با بیان اینکه با تیکه بر زکات در طی سالیان گذشته اهالی روستا توانسته اند بسیاری از مشکلات خود را از میان برداشته و چشم امید به منابع دولتی نداشته باشند، افزود: ساخت راه بین روستایی ورنکش – ورزقان و احداث چندین پل و ساختمان آتش نشانی و سالن ورزشی و همچنین تامین جهزیه برای نوعروسان نیازمند تنها بخشی اقدامات صورت گرفته در حوزه زکات این روستا می باشد.

 

احمد پور رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان میانه نیز با بیان اینکه در شش ماهه نخست سال ۹۵ شاهد ساخت ۹ خانه محروم در بخش ترکمانچای میانه بودیم، افزود: از این تعداد ۸ مورد آن از طریق مشارکت مردمی و اعتبارات دولتی و ۱ مورد در روستای ورنکش بصورت ۱۰۰ درصدی از محل پرداخت زکات اهالی ساخت و مورد بهره برداری قرار گرفته است.

 

اصل کلمه زکات به معنای رشد و نموّی است که از برکت الهی در چیزهای دنیوی و اخروی حاصل می شود. کلمه زکات همچنین به سهم الهی که انسان مؤمن از مال خود خارج می کند و به فقرا می دهد، اطلاق می شود و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیرات و برکات دارد، یا موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می شود.

 

بنا بر فتوای مراجع عظام تقلید، زکات گندم، جو، خرما، کشمش ، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند واجب است. البته برخی از فقها علاوه بر۹ چیز معروف، در سرمایه کسب و کار و تجارت نیز بنا بر احتیاط، زکات را واجب دانسته و برخی هم مستحب می دانند.

 

پس، اگر کسی مالک یکی از این ۹ چیز باشد، با وجود شرایطی، باید مقدار معینی از مال خود را به عنوان زکات، به یکی از مصرف هایی که در رساله های عملیه (موارد مصرف زکات) اشاره شده است، برساند.

 

بدون شک اگر همه کسانی که در بخش کشاورزی و دامداری و دیگر بخشها مشغول به کار هستند، بر اساس برآوردهای شرعی، زکات و دیگر حقوق تعلق گرفته بر اموالشان را پرداخت نمایند بسیاری از نابسامانیهای اقتصادی جامعه سامان یافته و خانواده های بی بضاعتی که دچار فلاکت مالی هستند نجات می یابند و چه بناهای خیری که مورد نیاز جامعه است و می توان با سهم زکات آنها را احداث نمود.

 

 

انتهای پیام/

 

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب