۰
 
کد مطلب: 62073 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۲:۵۶
پادگان میانه یادآور خاطرات میزبانی از اسرای رژیم بعث عراق/ اسیرانی که همچون مهمان پذیرایی شدند
 
 
در سالهای جنگ و پس از آن کشور ما میزبان تعداد بسیاری از اسیران عراقی بود که به دستور حضرت امام (ره) با آنهامثل میهمان رفتار می‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، شهرستان میانه در طول هشت سال جنگ تحمیلی بارها مورد تجاوز جنگنده های دشمن قرار گرفت و با تقدیم ۳۸ شهید دانش آموز مدارس زینبیه و ثارالله و ۱۲۰۰ شهید دفاع مقدس علی رغم نقش مهم و تاثیر گذار در عملیات های بزرگ جنگی صدمات مالی و جانی بسیاری را از سوی رژیم بعث عراق متحمل شد.

 

علی ایحال با وجود رهبری امام خمینی (ره) که همواره رفعت اسلامی و مبانی دینی را یکی از اصلی ترین شاخصه های نظام اسلامی و انقلاب مشخص کرده بود، به همین جهت نوع رفتار نظامیان جمهوری اسلامی ایران نسبت به رفتار غیر انسانی و اخلاقی نیروهای بعثی با اسرای ایرانی در بند آنها کاملا متفاوت بود.

 

با شروع جنگ تحمیلی تیپ ۴ زرهی به مدت ۷ سال به کار مراقبت از مرزهای کشورمان پرداخت و بعد ها با دستور فرماندهی کل قوا در پادگان میانه استقرار یافت. محل تیپ ۳۶ زرهی پیاده – مکانیزه میانه در سالهای جنگ و بعد از آن محل نگهداری اسرای عراقی بود که نیروی رژیم بعث بارها و بارها این منطقه را با خاک و خون یکسان کرده بودند.

 

باور این موضوع که اسرای عراقی در شهرستانی که با تقدیم ۳۸ شهید دانش آموز مدارس زینبیه و ثارالله با بمباران وحشیانه جنگنده های عراقی و همچنین ۱۲۰۰ شهید در راه انقلاب و دفاع مقدس که همگی سندی بر مظلومیت و نقش تاثیر گذار شهرستان میانه به سبب تاریخ و فرهنگ غنی این منطقه از کشور در رشد و پرورش جوانانی غیور و ایثارگر که با شوق و شوری وصف ناشدنی در جبهه های حق علیه باطل حضور پیدا می کردند، در کمال آرامش و با حفظ کرامات انسانی بدون اینکه حتی یک بار از طرف نظامیان و مردم مورد غضب و کینه ورزی قرار بگیرند، به عنوان میمهان در جمع مردم این منطقه به اسیر جنگی در امنیت کامل به سر ببرند.

 

اردوگاه نگهداری از اسرای عراقی در شهرستان میانه

 

خاطراتی که بخش زیادی از آنها از زبان افسران اردوگاه میانه باقی مانده حکایت از رفتار انسانی و اسلامی رزمندگان ما با اسیران عراقی دارد. اردوگاههای اسیران عراقی در میانه به مانند پایگاه هایی بود که سربازان و افسران عراقی را متناسب با تعالیم اسلامی و فرهنگ پویای علوی تربیت می کرد. 

 

در سال ۱۳۶۷ تعداد ۵۰۰ نفر از اسرای عراقی تا سال ۱۳۶۹ در محل اردگاه میانه نگهداری شد و تعداد ۶۰۰ نفر نیز از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۷ در محل این اردوگاه بر خلاف رفتار غیر انسانی نظامیان رژیم بعث عراق در کمال احترام به عنوان میهمانی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بودند.

 

محمد نژاد نماینده سازمان حفاظت اطلاعات در اردوگاه با اشاره به این موضوع که اردوگاه های نگهداری از اسرای ما در مقایسه با رژیم بعث عرق به لحاظ  امنیت در شرایط مطلوبی نبود ولی با این حال اسرای عراقی در طول مدت بیش از ۹ سال که در این مکان نگهداری می شدند هیچ گونه اقدامی در راستای فرار و یا ایجاد آشوب و بی نظمی نداشتند که این خود نشان دهند این مسئله بود که به واقع به حقانیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران پی برده بودند.

 

جعفری مسئول عقیدتی پادگان وقت نیز با اشاره به این موضوع که تاثیر گذاری نیروهای ایرانی بر این اسرا بسیار بالا بود، افزود: معنویت و حقانیت نظام و انقلاب تا حدی بر روی اسرای عراقی اثر گذار بود که در سال ۶۸ و همزمان با درگذشت حضرت امام خمینی (ره) رهبر عظیم و شان انقلاب اسلامی این اسر در محل اردوگاه مجالس ترحیم و عزا به راه انداخته بودند.

 

وی با بیان اینکه بنده با چشمان خود نظاره گر اندوه و گریه و زاری این اسرا بخاطر درگذشت این عالم فقیه بودم، اظهار داشت: امام خمینی به عنوان الگو و پیشوایی برای تمامی مسلمانان جهان ثابت کرد با تربیت افراد شایسته و دین‌مدار و هدایت جامعه اسلامی به سمت تعالی و کمال، نقشی انکارناپذیری در سال‌های پیش از پیروزی انقلاب و پس از آن در هشت سال دفاع مقدس ایفا کند.

 

اردوگاه نگهداری از اسرای عراقی در شهرستان میانه

 

سال‌هایی که اگر به پشتوانه تربیت حضرت امام(ره) نبود، قطعاً با وجود حوادث و وقایعی که پیش روی درخت نوپای انقلاب قرار گرفتند، می‌توانست این حکومت اسلامی تازه متولد شده را به قهقرا ببرد.

 

گلمحمدی مسئول امور کاری اردوگاه اسرای عراقی در پادگان میانه نیز از خاطرات خود با این برادران دینی چنین می گوید: خاطرم هست که برای اولین برای برای اسرای عراقی یک تلویزیون تهیه کردیم و آنها با مشاهده بمباران کشور خود از سوی جنگنده های آمریکای بسیار ناراحت و نگران از وضعیت خانواده های خود دائما بی تابی می کردند.

 

وی، افزود: نظامیان حاضر در اردوگاه و شخص خودم با اطاعت از فرماین امام خمینی (ره) که این اسرا را میهمان خطاب کرده بودند در کمال آرامش نسبت به دلداری و همدردی با این اسرا می پرداختند.

 

در این میان آموزه‌های دینی، قرآن کریم و دستورات و سیره اهل بیت عصمت و طهارت(ع) نیز خود الگویی برای نسل جوانی بود که جنگ را تجربه می‌کردند. به قطع و یقین اگر جوانان ما از دستورات قرآن کریم بهره نگرفته بودند و با این دستورات آشنایی نداشتند، در مقابل ناملایمات جنگ طاقت نمی‌آوردند و بر همین اساس نمی‌توانستند با دشمن تا بن دندان مسلح مبارزه کنند.

 

رژیم بعثی عراق با اسرای ایرانی سخت و غیرانسانی رفتار می‌کرد، اما نیروهای ایرانی در برخورد با اسرای عراقی در اردوگاه‌ها رفتار انسانی داشتند و نتیجه آن هم این شد که بیش از هفتاد هزار اسیر عراقی در دوران دفاع مقدس، امروز در عراق مبلغ و طرفدار ما هستند.

 

بدون شک با مرور خاطرات بی پیان دوران هشت سال دفاع و بعد از آن، که نظامیان و امت سلحشور ایران در حفظ و اعتلای نظام مقدس اسلامی و حراست از مرزهای عزّت و شرف این مرز و بوم، به مثابه یکی از حساس‏ترین و بارزترین برهه ‏های حیات راستین این ملت بشمار می آید، همچون نگینی تابناک، تا همیشه زمان، بر تارکِ تاریخ حماسه،  ایثار و پایداری آزادگان جهان می ‏درخشد و در تاریخ افتخارآفرینی مبارزات حق‏ طلبانه ملت غیور و ولایتمدار ایران اسلامی فروزان خواهد ماند.

 

مقاومتی که شکل گرفته و برخاسته از روح وحدت و ایمان و هدایت‏های قائد عظیم الشأن انقلاب اسلامی، حضرت امام خمینی (ره) بود و باعث احیای یک مکتب سازنده و نهضت جهانگیر شد.

 

 

انتهای پیام/

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب