۰
 
کد مطلب: 60098 |
 
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۳ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۶:۴۷
بهره‌برداری از اولین کارخانه تولید پنل های گچی کشور در شهرستان میانه/ مهندسی معکوس فناوری اروپایی به دست جوانان ایرانی
 
 
مهندسین جوان ایرانی توانستند برای اولین به تکنولوژی ساخت پنل های گچی که پیش از این تولید و دانش آن در انحصار کشورهای غربی و اروپایی بود دست پیدا کرده تا شاهده بهره برداری از کارخانه تولید این محصول برای اولین بار در شهرستان میانه باشیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، امروزه در کشورهای اروپایی و آمریکا یکی از جدیدترین روش های ساختمان سازی استفاده از دیوارهای پیش ساخته است این دیوارها می توانند جایگزین مناسبی برای آجر نما، آجر توپر رسی، سفال، پانل های فلزی، بلوک های گچی و باشند.

این دیوارها به دلیل وزن کم و با توجه به توپر بودن آنها استحکام بالایی دارند و و همچنین باعث کاهش وزن و هزینه های اضافی ساختمان سازی به گونه چشمگیری جلوگیری می‌کند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران همواره کشورهای خارجی که دست خود را از بازارهای داخلی کشور کوتاه می دیدند، در صدد پیدا کردن راهی برای نفوذ و بهره مندی از پتانسیل های بالای تجاری و اقتصادی ایران بوده اند.

یکی از عرصه های مهم در کشور ایران به لحاظ وسعت جغرافیایی و آمار جمعیت، صنعت ساختمان سازی است که در طی این سالها همواره با تیکه بر روش های سنتی و استفاده از مسالح ساختمانی غیر استاندارد، مصرف کنندگان را با مشکلات زیادی از جمله هزینه های بالا و قدرت استحکام و کیفیت نامطلوب مواجه ساخته است.

در این میان برخی شرکت های اروپایی و آمریکایی که به تکنولوژی ساخت برخی از مصالح نوین ساختمان سازی دست یافته اند، با ایجاد نمایندگی ها و کارخانه جات تولید این محصولات سعی داشته اند تا ضمن تولید و سود آوری برای خود، تکنولوژی ساخت این محصولات را در انحصار خود نگه دارند.

بهره برداری از اولین کارخانه تولید پنل های گچی در کشور با تکنولوژی بومی

 

مهدی ناصری کارخانه تولید پنل های گچی شهرستان میانه

جمهوری اسلامی ایران که یکی از کشورهای غنی به لحاظ وجود مواد معدنی از جمله گچ می باشد که متاسفانه در طی سالیان گذشته کمتر توجهی به این حوزه شده است.

سرمایه گذاران بخش خصوصی و دولتی در کشور ایران که می توانند در عرصه تولید گچ حرف اول را در منطقه و حتی جهان بزند، فعالیت خود صرفاً به تولید گچ های ساختمانی و یا چند محصول مرتبط با آن محدود کرده اند.

این قضیه در شهرستان میانه که در حال حاضر با ۵ کارخانه تولید گچ در این حوزه فعال است، اندکی متفاوت می باشد.

مهدی ناصری دبیر بازنشته آموزش و پرورش که فعالیت خود را طی سالیان گذشته در مباحث صنتعی متمرکز کرده است، حال توانسته با بهره گیری از مهندسین جوان و بومی شهرستان میانه به تکنولوژی ساخت پنل های گچی در کشور دست یابد.

این تولید کننده برتر که صاحب یکی از کارخانه های تولید گچ در شهرستان میانه می باشد، با سرمایه گذاری بیش از ۴۰ میلیارد تومان ظرف مدت ۳ سال واحد تولید پنل های گچی را در کنار مجموعه خود راه اندازی نموده و توانسته است برای ۲۵۰ نفر بصورت مستقیم اشتغالزایی داشته باشد.

مهدی ناصری در گفتگو با خبرنگار میانا با بیان اینکه برای تولید این پنل های گچی کار تحقیقاتی و مطالعاتی فراوانی انجام گرفته، افزود: کشورهای اروپایی برای نصب و راه اندازی ماشین آلات این کارخانه رقمی بالغ بر ۷۹ میلیون دلار پیشنهاد داده بودند که ما توانسته با مهندسی معکوس ضمن دست یابی به دانش و تکنولوژی ساخت این محصول، کار ساخت ماشین آلات را نیز بصورت بومی و به دست توانمند مهندسین داخلی به اتمام برسانیم.

این تولید کننده برتر با اشاره به این موضوع که محصول تولیدی این کارخانه با نام تجاری پرشین پنل به نام کشور عزیزمان ثبت شده است، اظهار داشت: در مرحله اول پنل های گچی تولیدی در ۵ نوع؛ ضد حرارت، ضد رطوبت، عایق صدا و مقام در برابر زلزله و همین طور ترکیب این اقلام و بصورت ساده تولید خواهد شد.

ناصری کاهش هزینه های ساختمانی تا ۱۰ برابر و سبک سازی به میزان کاهش ۳ برابر نسبت به شیوه های سنتی را از جمله مهم ترین مزایای استفاده از پنل های گچی به جای دیوار در ساختمان عنوان کرد.

افزایش تولید پنل های گچی تا ۱۸ میلیون متر مربع در سال

 

کارخانه تولید پنل های گچی پرشین پنل آذین سبک سازان شهرستان میانه

کارخانه تولید پنل های گچی در شهرستان میانه هم اکنون با میزان تولید سالیانه ۶ میلیون متر مربع در سال کار خود را آغاز کرده و به گفته مدیر اجرایی این مجموعه با توجه به توان دستگاه ها این میزان در فاز های بعدی به ۱۸ میلیون متر مربع در سال خواهد رسید.

رضایی همچنین با بیان این مطلب تولید تایل های سقفی و افزایش تنوع محصولات را از دیگر برنامه های این مجموعه بزرگ تولید و صنعتی عنوان کرد و افزود: کارهای مطالعاتی در زمینه استفاده از تکنولوژی نانو در محصولات نیز در اولیت برنامه های ما قرار دارد که در طی سال های آتی شاهد آن نیز خواهیم بود.

حال این مجموعه به عنوان کارخانه تولیدی دانش بنیان توانسته است تا ضمن احداث کارگاه ها و سالن های متعدد تولید، نقش بسزایی در ایجاد رونق اقتصادی و جلوگیری از خروج ارز از کشور ایفا کند.

مدیریت کارآمد و برنامه ریزی دقیق در راستای دست یابی به اهداف یکی از شاخصه های مدیران و مهندسین این واحد تولیدی است بدون شک در سالهای آتی شاهد نمود و بروز بیشتر آن و زمینه جذب جوان تحصیلکرده بیشتری را فراهم خواهد ساخت.

با تولید این محصول حال دیگر باید منتظر بود و دید که چکونه صنعت ساختمان سازی دچار تغییر و تحول خواهد شد و دیواری ها ضمخت و آجرهای سنگین با کیفیت پایین جای خود را به سازه ای سبک و در عین حال با مقاومت بالا خواهند داد.

می توان امید داشت که دیگر خوف و هراس فرو ریختن آوار در زلزله ها و بلایای طبیعی و میزان آسیب آن به حداقل رسیده و هزینه های کراف ساخت مسکن در کشور به گونه های چشمگیر کاهش خواهد یافت.

 

انتهای پیام/

 

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب