۰
 
کد مطلب: 59990 |
 
تاریخ انتشار : جمعه ۱۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۰۴
دستگاه قضایی ترکیه ۵۴۳ قاضی و دادستان دیگر را برکنار کرد
 
 
شورای عالی قضایی ترکیه در ادامه پاکسازی‌های مربوط به کودتای نظامی نافرجام ۱۵ جولای، تعداد دیگری از دادستانها و قضات این کشور را برکنار کرد.

به گزارش میانا، تسنیم به نقل از شبکه تلویزیونی ان تی وی، شورای عالی قضایی ترکیه در تازه ترین اقدام خود برای برخورد با مظنونان ارتباط با جنبش گولن، بیش از ۵۴۳ قاضی و دادستان را برکنار کرده است.

شورای عالی قضایی ترکیه از زمان وقوع کودتای نظامی نافرجام ۱۵ جولای تاکنون بیش از ۳۳۰۰ مقام قضایی را برکنار کرده است. مقامهای ترکیه در این مدت بیش از ۸۰ هزار نفر را از بخش های دولتی برکنار و تعلیق کرده اند و تعداد زیادی نیز تاکنون بازداشت شده اند.

دولت ترکیه امروز جمعه نیز اعلام کرد که مقامهای این کشور در تازه ترین تلاش ها برای پاکسازی کشور از عناصر جنبش گولن، حدود ۸ هزار نیروی امنیتی را برکنار کرده اند. از این تعداد ۷۶۶۹ نفر از نیروهای پلیس و ۳۲۳ نفر نیز از ژاندارمری بوده اند.

دولت ترکیه بارها فتح الله گولن را عامل اصلی وقوع کودتای ۱۵ جولای معرفی کرده است و خواستار استرداد وی از آمریکا شده است.گولن نیز این اتهامات را رد کرده و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه را طراح اصلی این کودتا معرفی کرده تا به بهانه آن، مخالفان و منتقدان دولت را سرکوب و پاکسازی نماید.

کشورهای غربی اقدامات دولت ترکیه در سرکوب مخالفان و منتقدان را محکوم کرده اند. رئیس‌جمهور ترکیه تاکید کرده است که روند بازداشتها در این کشور تا بازداشت همه گناهکاران ادامه خواهد یافت.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب