۰
 
کد مطلب: 59876 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۴۱
ادعای فری بیکن: پرتاب ماهواره‌های ایرانی پوششی برای برنامه موشکی تهران است
 
 
واشینگتن فری بیکن در مطلبی ادعایی به مسئله پرتاب ماهواره‌های ایران به فضا پرداخت.

به گزارش میانا به نقل از باشگاه خبرنگاران، وب‌سایت واشینگتن فری بیکن در مطلبی نوشت: روز سه شنبه، مقامات ایران اعلام کردند این کشور قصد دارد ۳ ماهواره جدید را وارد مدار زمین کند. برخی از کارشناسان صنایع دفاعی، از این تصمیم ایران ابراز نگرانی می‌کنند. برخی مدعی شده اند ایران همچنان  در حال انجام تحقیقات درباره موشک‌های بالستیک دوربرد با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای است.

 

محسن بهرامی – رئیس سازمان فضایی ایران – اعلام کرد ایران تا پایان سال جاری میلادی ماهواره ای به نام "دوستی" را به فضا پرتاب خواهد کرد.

 

وی در یک نشست مطبوعاتی گفت: "ماهواره دوستی که به دست متخصصان دانشگاه صنعتی شریف طراحی شده است، نخستین ماهواره‌ای خواهد بود که در نیمه دوم سال جاری خورشیدی به فضا پرتاب خواهد شد."

 

حال، برخی از مقامات سابق آمریکا و کارشناسان مسائل دفاعی ادعا می‌کنند پرتاب این ماهواره، برنامه ایران را برای آزمایش موشک‌های قاره پیما — که قابلیت انهدام اهداف با سلاح هسته‌ای را در اختیار این کشور می‌گذارند — پنهان می‌کند.

 

این در حالی است که یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در این‌باره گفت: "ما نمی‌توانیم پیش از آن‌که اتفاقی افتاده باشد درباره آن گمانه‌زنی کنیم. اما نگرانی‌های ما و جامعه بین‌المللی درباره تلاش ایران برای توسعه موشک‌‎های بالستیک ادامه دارد. اگر موشک‌هایی آزمایش شوند که هرکدام از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض کند، ما آن موضوع را از طریق مراجع مربوط پیگیری خواهیم کرد. ما به همکاری با شرکای خود برای دفع تهدیدهای برنامه موشکی ایران ادامه خواهیم داد."

 

یکی از مقامات سابق وزارت دفاع آمریکا مدعی شد: "ایران همواره از پرتاب ماهواره‌ها به عنوان پوششی برای توسعه برنامه موشکی خود استفاده کرده است. علاوه بر این، وزیر دفاع ایران از ساخت پهپادهایی خبر داده است که می‌تواند بُرد این موشک‌ها را نیز افزایش دهد." وی همچنین ادعا کرد لغو تحریم‌های اقتصادی ایران و علاقه جدید این کشور به فناوری می‌تواند تهدید‌آمیز باشد.

 

وی در ادامه لفاظی‌های خود ادعا کرد: "ایران می‌تواند فناوری‌هایش را در قبال دریافت آزمایشگاه‌‌‌های هسته‌ای که دست بازرسان به آن نرسد، با کره شمالی معامله کند. به این ترتیب، بلندپروازی‌های باراک اوباما – رئیس جمهور آمریکا — و بی‌کفایتی جان کری – وزیر خارجه آمریکا – نتیجه ناگواری به همراه خواهد داشت."

 

در گزارشی که وزارت دفاع آمریکا در سال ۲۰۱۵ منتشر کرد، آمده است: "ایران زرادخانه بزرگی از موشک‌های قاره پیما دارد که توانایی هدف گیری نقاطی مانند اسرائیل و یا پایگاه‌های نظامی آمریکا در منطقه را دارد. ایران اعلام کرده است در سال جاری قصد دارد ماهواره جدیدی را پرتاب کند. موشک ماهواره‌بر استفاده شده در این ماموریت می‌تواند بُرد موشک‌های بالستیک قاره‌پیما را داشته باشد."

 

نگارنده این مطلب همچنین مدعی شده است: پرتاب ماهواره‌ها از آزمایش موشک‌ها برای بهبود عملکردشان خبر می‌دهد. به نظر می‌رسد تا زمانی که ایران موشک‌های ماهواره‌بر خود را اصلاح نکرده باشد، از موشک‌های "سفیر" و یا "سیمرغ" استفاده خواهد کرد. به همین دلیل، پرتاب مکرر ماهواره‌ها به وسیله یک موشک، می‌تواند اقدامی برای بهبود بخشیدن به عملکرد این موشک‌ها به عنوان یک مرحله در روند تولید آن‌ها باشد.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب