۰
 
کد مطلب: 59676 |
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۴:۴۶
دمشق و آنکارا در مسیر معامله پایاپای امنیتی/ موضوع کُردها و حلب محور معامله ترکیه و سوریه
 
 
سوریه و ترکیه در آستانه تفاهم امنیتی بی‌سابقه‌ای هستند که یک معامله پایاپای بر سر حلب و موضوع کُردها در سوریه خواهد بود.

به گزارش میانا، تسنیم به نقل از روزنامه السفیر، سوری ها و ترک ها در آستانه تفاهم امنیتی بی سابقه ای هستند که تفاهم سیاسی را به دنبال خواهد داشت و هرچند هنوز نشانه های آن به درستی روشن و واضح نیست، اما سرفصل آن معامله پایاپای است که بر اساس آن ترک ها از حلب دست کشیده و گذرگاههای شمالی را به روی برخی گروههای مسلح یا مهم ترین آنان مسدود می کنند.

در مقابل نیروهای ترک برای هدف قرار دادن طرح کُردها در سوریه آزادی عمل خواهند داشت که این نیز غیرمنتظره نیست.

به عبارت دیگر شهر حلب برای سوریه و بدنه طرح کُردها در سوریه برای ترک ها خواهد بود.

سخنان اردوغان علیه حزب کارگران کردستان

در همین ارتباط رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه بدون اشاره به نام بشار اسد و ارتش سوریه، در سخنرانی اخیر خود نوک پیکان را به سمت حزب کارگران کردستان نشانه رفته و گفت که هدف ما در سوریه ریشه کن کردن این حزب است.

تبادل دیدارها بین مسئولان امنیتی  ترک و سوری

نشانه های اصلی این معامله پایاپای در دیدارهای مسئولان امنیتی دو طرف نمود یافته است به این ترتیب که ترک ها ابتکار عمل نشان داده و با اطلاع دمشق، در جرابلس دست به اقدام نظامی زدند و یک هفته پیش از این عملیات سوریه را در جریان قرار دادند .

به هر حال برای تکمیل شدن این توافق یا معامله هنوز جزییات زیادی وجود دارد که باید در دیدارهای بیشتر مسئولان دو طرف مطرح شده و مورد بررسی قرار بگیرد و در واقع این معامله به یک تقویم کامل نیاز دارد.

نشست سه جانبه سوری، ترکی، عراقی در بغداد

پس از بغداد، نشست بعدی در دمشق و یا مسکو و چه بسا در استانبول برگزار می شود زیرا بنابر اعلام منابع آگاه عرب، بغداد پنجشنبه گذشته میزابن نشست امنیتی سه جانبه با حضور نمایندگان وزارت دفاع و سرویس اطلاعات نظامی عراق و سه تن از افسران بلندپایه سوری وابسته به سرویس امنیت نظامی و اطلاعات و یک هیئت امنیتی ترکیه به ریاست حقان ویدان رئیس سرویس اطلاعات ترکیه بود.

در این چارچوب افسران بلندپایه سوری در قالب یک هیئت دیپلماتیک سوری به ریاست ولید المعلم وزیر خارجه سوریه راهی بغداد شدند اما او در این گفت وگوها مشارکت نکرد تا این نشست فقط با حضور مسئولان امنیتی و نه دیپلماتیک برگزار شود.

خوشبینی حاضران نشست بغداد به هماهنگی های امنیتی

حاضران در این نشست در مورد گشودن صفحه جدیدی از همکاری مشترک و هماهنگی امنیتی به شکل آموزشی به ویژه در ارتباط با حزب کارگران کردستان و فعالیت آن در سوریه  ابراز  خوشبینی فراوانی کردند.

بر اساس اطلاعات منابع مزبور، سوریه در مورد چهار افسر ترک که در نبردهای حلب به اسارت گرفته شده اند، اسنادی را در اختیار طرف ترک قرار داده که نشان می دهد این افراد هنوز در قید حیات هستند، حال آنکه در اختیار داشتن هرگونه اطلاعات در مورد سه افسر ترک دیگر را که تماس با آنان قطع شده است، تکذیب کرد و در عین حال متعهد شد که اطلاعات بیشتری در مورد آنان به دست آورد.

دستور مراجع عالی امنیتی سوریه و  ترکیه بر لزوم همکاری حداکثری

این منابع آگاه عرب همچنین اعلام کردند که هیئت امنیتی سوری و نیز ترکی در این دیدار از بالاترین منابع عالی امنیتی دستور داشتند که حداکثر همکاری را به عمل آورند و همه مسائل را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

در این میان هیئت سوری به مرجع مافوق خود در دمشق اعلام کرد که کاملا این برداشت را دارد که ترک ها آماده توسعه همکاری با سوریه و دستیابی به یک معامله با آن در سریع ترین زمان ممکن هستند.

دمشق میزبان نشست چهارجانبه

در این میان دمشق یکشنبه آینده میزبان نشست چهارجانبه ای است که پس از نشست بغداد دومین نشست از این نوع به شمار می آید و هدف از آن اعطای نقش بیشتر به ایرانی ها در این گفت وگوها است. این نشست با حضور هیئت هایی از عراق، سوریه، ترکیه و ایران برگزار خواهد شد.

همچنین مسکو میزبان علی مملوک رئیس شورای امنیت ملی سوریه خواهد بود تا در مورد نتایج نشست ترکیه، سوریه، ایران و عراق بحث و گفت وگو کنند، به اضافه اینکه یک دیدار با حضور هیئت امنیتی ترکیه در روسیه برگزار شود.

توافق اولیه سوریه و ترکیه بر سر معامله پایاپای

بنابر اعلام منابع آگاه عربی، سوری ها و ترک ها به یک معامله اولیه دست یافته اند که به موجب آن دمشق همچنان گروههای کُرد مسلح در شمال سوریه را با هر رویکرد سیاسی،  گروههای تروریستی بداند حال آنکه دمشق  حزب کارگران کردستان را در جریان درگیری هفته گذشته با ارتش سوریه در حسکه یک گروه تروریستی معرفی کرد.

همچنین دمشق متعهد شده است که حمایت تسلیحاتی از دو گروه کُرد در عفرین یا همان گروههایی که با حزب کارگران کردستان همکاری دارند، متوقف کند.

در مقابل ترکیه هم قول داده است که حمایت تسلیحاتی از گروههای مسلح مخالف دمشق را در حلب متوقف کند و با روسیه در مورد فهرست گروههای تروریستی به تفاهم برسد.

به این ترتیب ترکیه به سه قطعنامه بین المللی پاسخ می دهد:

اول بستن گذرگاههای مرزی سوریه به روی تروریست ها

پاسخ به درخواست روسیه

بررسی راهکارههای نظارت بر گذرگاههای مرزی با قبول مشارکت افسران روسی و نظارت یگان های روس بر این گذرگاهها.

پایان زیاده خواهی های ترکیه در شمال سوریه

به این ترتیب ترکیه از زیاده خواهی های خود در حلب دست برمی دارد و حمایت از گروههای مسلحی را که به مثابه سر پیکان جنگ علیه ارتش سوریه به ویژه در شمال به شمار می آیند، متوقف می کند.

احتمال دارد که این معامله این سوال را به دنبال داشته باشد که آمریکا در آن چه نقشی دارد؟

آیا احتمال دارد که ترک ها بدون موافقت آمریکا با روسیه و ایران و نیز سوریه یا محور مقاومت به تفاهمات بیشتر برسند؟

این در حالی است که توان اردوغان برای اتخاذ چنین تصمیمی و این سرکشی در برابر واشنگتن جای تردید دارد.

همچنین میزان پایبندی ترک ها به اجرای این تعهدات جای تردید دارد زیرا این تعهدات را زمانی بر عهده گرفتند که احساس می کردند متحد آمریکایی به آنان خیانت کرده است و دغدغه های مربوط به تکاپوی کُردها نیز افزایش یافته بود.

به هر حال تعیین شاخص های واقعی تغییر موضع میدانی ترکیه در قبال سوریه به ویژه در شمال این کشور هنوز به زمان بیشتری نیاز دارد، اما شاخص اول اینکه آمریکایی ها از نزدیک شدن روابط ترکیه، ایران و روسیه ناراضی هستند از همین رو به نهادهای خود دستور دادند که ارائه اطلاعات نظامی و امنیتی به ترک ها در سوریه را متوقف کنند به اضافه اینکه هواپیماهای آنان در هیچ عملیات هوایی علیه کُردها و یا متحدان آنان در غرب فرات و منبج و حومه جرابلس شرکت نخواهند کرد و این بر خلاف تعهدات اولیه آمریکا است که در جریان سفر چند روز پیش جو بایدن معاون رئیس جمهور آمریکا به آنکارا نمود یافت و در آن لحن او علیه کردها بسیار تند بود.

به هر حال جنگ واقعی ترکیه و کُردها هنوز آغاز نشده است.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب