۰
 
کد مطلب: 59035 |
 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۵۳
درگیری لفظی شدید مقامات آنکارا و تل آویو/ ترکیه: در مقابل حملات اسراییل به نوار غزه سکوت نمی‌کنیم
 
 
پس از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه، وزارت خارجه ترکیه بیانیه شدیداللحنی علیه تل آویو منتشر کرد.

به گزارش میانا، تسنیم به نقل از وبسایت نشریه صهیونیستی جروزالم پست، دو روز پس از آنکه پارلمان ترکیه موافقتنامه برقراری روابط حسنه با رژیم صهیونیستی را به تصویب رساند، روز گذشته (دوشنبه) آنکارا به دلیل حمله هوایی تل آویو به نوار غزه واکنش تندی به این رژیم نشان داد.  

بر این اساس، پس از حمله هوایی رژیم صهیونیستی به نوار غزه که به ادعای تل آویو در پاسخ به حمله موشکی نیروهای مقاومت صورت گرفت، مولود چاووش اوغلو — وزیر خارجه ترکیه – در بیانیه‌ای شدیداللحن با محکوم کردن اقدام رژیم صهیونیستی، این حملات را نامتناسب و غیرقابل قبول دانست.  

در ادامه بیانیه آنکارا آمده است: عادی سازی روابط ترکیه با اسراییل به این معنا نیست که ما در مقابل حملات آنها به مردم فلسطین سکوت خواهیم کرد. رویکرد پرخاشگرانه اسراییل باعث شکست روند صلح (با فلسطینی‌ها) می‌شود. 

ساعاتی پس از انتشار بیانیه دولت ترکیه، وزارت خارجه رژیم صهیونیستی نیز پاسخ تندی به اظهارات مقامات ترک داد. تل آویو با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: عادی‌سازی روابط اسراییل با ترکیه به این معنا نخواهد بود که تل آویو در مقابل ادعاهای بی‌اساس آنکارا سکوت خواهد کرد.  

در ادامه بیانیه تل آویو آمده است: ما براساس قوانین بین المللی و تعهد به دفاع از شهروندان خود، با موشک‌هایی که به سرزمینمان شلیک شود مقابله خواهیم کرد.  

جروزالم پست در ادامه می‌نویسد: علی رغم لحن تند تل آویو و آنکارا علیه یکدیگر، یک مقام اسراییلی اعلام کرد شرایط به وجود آمده در نوار غزه مانع از روند مصالحه دو طرف نخواهد شد. این مقام صهیونیست افزود: به دلیل شرایط فعلی خاورمیانه، ترکیه به ما نیاز دارد. دو طرف نیازمند معرفی سفیر هستند.  

بیانیه شدیداللحن ترکیه یک روز پس از آن منتشر شد که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی و رییس این رژیم انفجار تروریستی در غازینتپ را محکوم کردند و از مجامع بین المللی خواستند در مبارزه با تروریسم متحد شوند.  

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب