۰
 
کاندیدای اصولگرای تبریز در گفت‌وگو با تسنیم:

نتیجه ملموسی از وعده ۱۰۰ روزه دولت برای حل مشکلات اقتصادی را ندیده ایم

کد مطلب: 43162 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۵۵
نتیجه ملموسی از وعده ۱۰۰ روزه دولت برای حل مشکلات اقتصادی را ندیده ایم
 
 
کاندیدای اصولگرایان در حوزه انتخاباتیه تبریز گفت: در انتخابات سال ۹۲، آقای روحانی وعده‌های زیادی اعم از حل صد روزه مشکلات اقتصادی را اعلام کردند ولی هنوز نتایج خاصی را پس از دو سال در جامعه شاهد نیستیم.

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، معصومه راشد، متولد ۱۳۴۱ تبریز، در یک خانواده علمی و مذهبی متولد شده است. دکترای علوم تربیتی را در خارج از کشور اخذ کرده و در حال حاضر،‌ پس از ۱۶ سال ریاست بر تربیت معلم شهید بهشتی تبریز (دانشگاه فرهنگیان فعلی)، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان است و ریاست مرکز علمی و آموزشی فرهنگیان را نیز در کارنامه دارد.

وی از سال ۱۳۸۷ برای ادامه تحصیل به خارج از کشور رفت و از سمت ریاست دانشگاه فرهنگیان استعفا داد و پس از فارغ التحصیلی و بازگشت به ایران به کارهای اجرائی وارد نشد و صرفاً مشغول کارهای علمی و تحقیقاتی کرد که ثمرات ارزشمندی از این تحقیقات به دست آورد.

راشد تجربه انتخاباتی خوبی هم دارد، وی در انتخابات مجلس هفتم تبریز، بیش از ۲۴ هزار رای کسب کرد که در آن زمان، نه در لیستی حضور داشت و نه در ائتلافی شرکت کرد.

از خانم راشد ابتدا در مورد مسائل فرهنگی و حوزه تخصصی خود می‌پرسیم و سپس به سراغ مسائل و دغدغه‌های وی در این انتخابات خواهیم رفت:

تسنیم: به عنوان سوال نخست، به موضوع شبیخون فرهنگی و جنگ نرم در کشور و به ویژه در آموزش و پرورش نظرتان را بفرمایید؟

راشد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، این شبیخون‌ها بوده ولی در آن زمان شدت و مقدار آن به این اندازه نبود، اما به هر حال تعداد تذکرات داده شده برای جلوگیری از صدمه‌های این شبیخون، روز به روز افزایش می‌یافت.

هجمه‌های فرهنگی و جنگ نرم، بعد از انتشار کتاب مایکل برانت، معاون سابق سیا به نام «نقشه‌ای برای جدایی مکاتب الهی» به شدت افزایش یافت که این عملیات نشانگر تصمیم‌های دشمنان برای وارد شدن به ایران از دو جنبه اخلاقی و فرهنگی است.

دشمن در نظر داشت از طریق فرهنگ و اخلاق وارد شده و بعد از مدتی ساختار کلی را عوض کند که متاسفانه دشمن توانسته است بعضی از این راهکارها را در ایران پیاده سازد. اما اصلی‌ترین جنبه‌ای که دشمن اعتقاد راسخ برای به دست آوردن آن در نظام جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند، حوزه فرهنگ است که خوشبختانه نفوذ زیادی در این عرصه نداشته است.

متاسفانه در حوزه فرهنگ و تربیت خیلی شتاب زده عمل کردیم و درصد بسیاری از نفوذ دشمن به علت کم توجهی و شتاب زدگی در این عرصه است، در زمینه تربیت باید بسیار با حوصله و تأمل پیشروی کنیم و تمامی جوانب و نتایج را مورد آزمایش و بررسی قرار داد. تربیت موضوعی است که سالها باید زمان گذاشت تا در نسل آینده نتایج آن را درو کنیم.

به نظر من در بحث تربیت باید بیش از پیش نگرش‌ها را تغییر داد، چراکه از بعضی رفتارهای پراکنده پیروی کردیم و نتوانستیم رفتارها را در یک نقطه متمرکز کنیم. در سایر حوزه‌ها نیز با روند شتاب زدگی عمل کرده‌ایم، چرا که بعضی از مشکلات به وجود آمده، تاوان همان شتاب زدگی‌هاست.

تسنیم: نقش دولت در حوزه فرهنگ و تربیت را چگونه ارزیابی می‌کنید و آیا توانسته ایم از فرهنگ انقلابی حمایت کنیم؟

راشد: دشمن با برپایی گروه‌هایی اعم از داعش و تکفیری‌ها، در نظر دارد تا در زمان لازم، مقابل گروه‌های اسلامی و شیعی این گروه‌ها را عَلَم کنند، چرا که در حال حاضر، دشمن برنامه‌های زیادی جهت از بین بردن اسلام و شیعه دارد و گاهی خود ما با کارهایمان به آن‌ها کمک می‌کنیم و بر روند پیشرفت آنان سرعت می‌بخشیم.

 

تسنیم: جایگاه زنان در جامعه اسلامی و نقش ساختار خانواده را در نظام اسلامی چگونه ارزیابی می کنید؟

راشد: نظام خانواده در جامعه اسلامی ارزش بسیار زیادی داشته و اگر نگاهی به وضعیت کشورهای غربی بکنیم، با توجه به آمار از سال ۱۹۶۹ تا ۱۹۹۱ تعداد جرائم افزایش ۶ برابری داشته و سرمنشاء این افزایش، سست شدن بنیان خانواده است که بعد از پی بردن به مسئله خانواده سال ۱۹۹۴ را سال خانواده نامگذاری کردند. در چندین همایش بین المللی از اصحاب تربیت و فرهنگ خواستند تا چاره‌ای برای کنترل این جرم و جنایات بیاندیشند. از این رو، همین مشکل در کشور و جامعه ما به وجود آمده ولی اهمیت زیادی به این موضوع داده نمی‌شود.

براساس تحقیقات به عمل آمده، ۶۰ درصد استحکام خانواده از سوی مادر خانواده و یا زن در خانواده صورت می‌گیرد و این مسئله از نظر و دید اسلام، استحکام خانواده را بالای ۹۰ درصد می‌داند، لذا نقش زن در جامعه خیلی مهم و باارزش است و خود بنده به این جمله معتقدم که «زن نیمی از جامعه است و نیم دیگر جامعه را زن تربیت می‌کند» اساسی‌ترین مشکل جهان غرب این است که زن را از خانواده جدا ساخته و به زنان اعتنایی نمی‌کند ولی در جهان اسلام، زن متن خانواده است که بدون وجود او، اساس خانواده درهم خواهد شکست.

به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی، ۶۳ درصد ورودی دانشگاه‌ها، زنان هستند و این، توجه نمودن نظام اسلامی به نقش و جایگاه زن است. این توجه تنها در حوزه علم بوده و باید به سایر زمینه‌ها نیز توجه نمود و از این رو باید بررسی کرد تا بدانیم که آیا زنان نیز جنبه و کشش کافی برای مدیریت در سایر زمینه‌ها را داشته یا خیر. با این حال باید در تمامی حوزه‌ها برنامه ریزی مدون داشته و با آینده نگری پیش روی کنیم.

تسنیم: سرشماری سال‌های اخیر، حکایت از رشد منفی جمعیت ایران دارد. این روند را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

راشد: در سال ۶۹، با پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دولت‌های غربی متوجه افزایش جمعیت ایران شدند و برنامه‌ای تدارک دیدند تا بتوانند روند افزایش را متوقف کرده و حتی کاهش دهند. این برنامه ریزی در سال‌های ۶۹ و ۷۰ مورد بحث و بررسی قرار گرفت و آن را به نحوی وارد سیاست ایران کردند، برنامه‌ای که فکر می‌کردند در ۱۵ سال آینده پاسخ خواهد داد، در ۳ و ۴ سال پاسخ داد و متاسفانه روند افزایش جمعیت متوقف شد و کم کم کاهش چشمگیری به خود گرفت.

این روند باعث شد که امروز رشد جمعیت به منفی رسیده و در حال انقراض است و این شعار را به دهان مردم انداختند که «فرزند کمتر، زندگی بهتر»؛ ولی در طرف مقابل، در کشور اسرائیل این روند برعکس بوده و شعار آنان برای افزایش جمعیت «زن یهودی به فضیلت نمی‌رسد مگر صاحب ۸ فرزند شود» و این مقایسه از افزایش چشمگیر مردم یهود و مردم کشور اسرائیل خبر می‌دهد.

اگر این روند کاهش در ایران کنترل نشود، پیش بینی‌ها به این گونه است که در صد سال آینده هیچ شیعه‌ای در ایران زندگی نخواهد کرد. در سازمان‌های بین المللی تنهاترین حوزه‌ای که کشورهای غربی از ایران به عنوان کشور برتر تقدیر می‌کند، حوزه کاهش جمعیت است و حضرت امام (ره) در فرمایشات خود فرموده بودند که هر وقت دشمن شما را تشویق کرد، متوجه باشید که کار نادرستی انجام داده‌اید و باید در مورد این تمجید و تشویق‌ها تأمل کرد.

درحالت کلی باید برای این موضوع، اندیشه‌ای اساسی کرد و رشد منفی جمعیت را کنترل کرد، اگر دهه ۶۰ که در حال تشکیل خانواده و تولید نسل هستند، صاحب ۴ فرزند شوند، در این صورت از حالت انقراض خارج خواهد شد ولی افزایش نخواهد یافت.

تسنیم: خانم راشد، بحث را انتخاباتی کنیم!علت و دغده ای که شما را برای حضور در عرصه انتخابات مجاب کرد، چیست؟

راشد: خود بنده تمایلی برای شرکت در انتخابات نداشتم و با پیشنهاد اطرافیان و همکاران وارد این عرصه شدم. بنده در سال ۱۳۸۲ در انتخابات مجلس هفتم از تبریز، بدون حضور در لیست خاص، شرکت کردم و بیش از ۲۴ هزار رأی کسب کردم که نفر شانزدهم در لیست نامزدهای انتخاباتی شدم. از مهم‌ترین دلایل حضور من در این عرصه، توجه ویژه به بحث و بنیان خانواده و توجه ویژه به مسائل اجتماعی است؛ اساسی‌ترین مشکل را از نظر اجتماعی در این حوزه می‌بینم. در دوره هفتم، شعار خودم، رشد و شکوفایی استعدادها بود، ولی در این دوره استعدادها شکوفا شده و موضوعی که مهم است، بحث مدیریت استعدادهاست.

تسنیم: به نظر شما نمایندگان در چه حوزه‌ای باید فعالیت کنند؟

راشد: به عقیده من، باید هرشخص با تکیه بر تخصص خود در زمینه خاصی زوم کرده و برای حل مشکلات آن حوزه تلاش کند و خود بنده باید در حوزه فرهنگ و به ویژه خانواده تلاش کنم تا مشکلات پیش روی آن‌ها را حل کنم. حضرت امام خمینی (ره) نیز در مورد زنان جامعه اسلامی فرمودند: اگر زنان نبودند انقلاب اسلامی به پیروزی نمی‌رسید. پس باید بر روی قشر زنان حساب ویژهای باز کرد و نگاه جدیدی تدوین کنیم و برنامه به خصوصی برای زنان در جامعه تدارک ببینیم. دخترانی که امروز با سرعت، پله‌های علمی را طی می‌کنند، در آینده نیاز به پاسخگویی دارند و باید برنامه ریزی کنیم تا آنان را در تمامی زمینه‌ها مانند کودک پرورش دهیم و نگذاریم با مشکل مواجه شوند.

تسنیم: حضرتعالی را بیشتر در جناح اصولگرایی می‌شناسند، در حالت کلی جناح بندی شما برای شرکت در انتخابات مجلس چگونه است؟

راشد: هیچ کس بدون چارچوب در این میدان قدم نگذاشته و هرکس برای انجام فعالیت‌های خود نیاز به چارچوبی معین برای خود دارد، اصول و روند بنده در انتخابات مجلس دهم، خط و اصول ولایت فقیه بوده و چون بنده، گروه اصولگرایان را نزدیک به چارچوب ولایت فقیه می‌بینم، اصولگرایان را برای مجلس انتخاب کردم.

تسنیم: وعده و وعیدهای روحانی در انتخابات سال ۹۲ و عملی شدن یا نشدن آن‌ها را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

راشد: بالاخره در انتخابات سال ۹۲ آقای روحانی وعده‌های زیادی اعم از حل صد روزه مشکلات اقتصادی را اعلام کردند و امیدوارم که بتوانند با فراز و نشیب‌های موجود در کشور به این وعده‌ها عمل کنند ولی هنوز نتایج خاصی را پس از دو سال در جامعه شاهد نیستیم.

تسنیم: بعضی از نمایندگان هزینه‌های کلانی در این زمینه خرج می‌کنند، جنابعالی برای مخارج انتخاباتی چه میزان هزینه می‌کنید؟

راشد: بنده در نظر دارم برای انتخابات خرج زیادی نکنم، به جز مقداری از هزینه‌ها که در لحظات آخر برای پوستر و بنر مصرف می‌شود. فکر کنم، بنده تنها نامزدی هستم که هنوز ستاد انتخاباتی ندارم و علاقه زیادی به هزینه کردن در این حوزه ندارم و بنا را براین گذاشتیم که اطلاع رسانی را از طریق چهره به چهره و سینه به سینه پیگیری کنیم، ضمن اینکه شورای عالی اصولگرایان هم برنامه‌هایی برای تبلیغات دارد.

تسنیم: نحوه ورود شما به لیست ۶ نفره اصولگرایان به چه صورت است؟

راشد: قبل از ثبت نام در انتخابات مجلس صحبت‌هایی شد که با توجه به سوابق بنده و عملکردم در حوزه‌های مختلف مدیریتی و… در نهایت موفق به ورود به لیست نهایی ائتلاف اصولگرایان تبریز شدم. این بسیار عالی است که در فاصله چند هفته مانده به انتخابات،‌ 5 نفر از ۶ نفر ائتلاف اصولگرایان معرفی شد و این روند بسیار جالبی و مثبتی است که حتی قبل از ثبت نام، انسجام ۵ نفره صورت گیرد که نفر ششم هم پس از رایزنی‌های فشرده، معرفی شد.

تسنیم: نظر شما در مورد صلاحیت‌ها و رد صلاحیت‌ها در این دوره از انتخابات مجلس چیست؟

راشد: به نظر بنده، صلاحیت و رد صلاحیت به کارهای تخصصی مربوط است و باید تمامی نامزدهای انتخاباتی به شورای نگهبان اعتماد کنند؛ حضرت امام خمینی (ره) در زمان انقلاب، شواری نگهبان را به عنوان یکی از اساسی‌ترین نهادهای کشور معرفی کردند و حمله به نهادهای همچون شورای نگهبان را به ضرر جامعه اسلامی عنوان کردند. لذا همه باید به این مجموعه تمکین کنند.

تسنیم: از جمله اقداماتی که در نظر دارید بعد از انتخاب شدن توسط مردم برای تبریز انجام دهید چیست؟

راشد: همانگونه که عرض کردم، توجه و تقویت موضوعات خانواده و بنیان خانواده از مهم‌ترین اهداف بنده است، در کنار این، بعضی از مسائل حاشیه نشینی باعث می‌شود از لحاظ امکانات با کمبود مواجه شوند و براساس مطالعه و تحقیق، بیشتر جرائم در این مناطق حاشیه‌ای اتفاق می‌افتد، بنابراین باید به این مسئله نیز توجه ویژه‌ای شود، ضمن اینکه برنامه‌های مدونی برای حوزه مسائل اجتماعی تهیه شده که می‌تواند در برخی موضوعات کشور، منطقه و شهر راهگشا باشد.

از سوی دیگر، علاوه بر موضوعات اجتماعی، با بررسی اغلب مشکلات شهرهای تبریز، اسکو و آذرشهر، در برنامه ما برای رفع و حل مشکلات آن‌ها برنامه ریزی شده است.

تسنیم:نظر حضرتعالی در مورد خصوصی‌سازی چیست؟ در حوزه تخصصی شما به ویژه اکنون و طریقه خصوصی سازی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

راشد: خصوصی سازی می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند، اما نه به هر نحوی، خصوصی سازی بدون نظارت ممکن است حتی به اقتصاد کشور ضربه بزند. برای سازمان‌های خصوصی، باید چارچوب‌هایی تعیین شود و نظارت‌های مستمر برای این سازمان‌ها صورت گیرد. در بحث تعلیم و تربیت که حوزه‌ای بسیار مهم و حساسی است، نظارت حرف اول را می زند. در امر کیفیت باید به این سازمان‌ها توجه و عنایت ویژه‌ای شود و اگر از بحث نظارت بر کیفیت غافل شویم، عواقب خوشایندی نخواهد داشت.

تسنیم: عملکرد کدامین مجلس در موضوع آموزش و پرورش قابل قبول‌تر است؟

راشد: عملکرد هریک از مجلس‌ها به گونه‌ای بوده، اما ما باید در بحث آموزش چهار عنوان را فراموش نکنیم:۱-قوت‌ها ۲-ضعف‌ها ۳-فرصت‌ها ۴-تهدیدها، و باید از تهدیدها طوری استفاده کنیم که به فرصت تبدیل شود و ضعف‌ها را به قوت‌ها تبدیل سازیم.

بحث کیفیت تدریس معلمان و خود معلمان بسیار مهم است، معلم باید نماد خودباوری باشد، نه نماد خودسوزی؛ باور معلم به گونه‌ای است که باورهای آینده را می‌سازد و باور یک معلم، باور یک کلاس یا یک مدرسه نیست، بلکه یک جامعه است. شایستگی هرجامعه را کیفیت و شایستگی معلمان آن جامعه مشخص می‌سازد و کیفیت یک نظام آموزشی بستگی به عقیده‌ها و باورهای معلمان است. در بحث کیفیت مدارس هم حرف اول را کیفیت و شایستگی معلم زده و این موضوع برای رتبه دهی به مدارس بسیار مهم است.

از سوی دیگر، باید به دغدغه‌ها و مشکلات معلمان و اساتید پرداخته شود، چراکه معلمی که با دغدغه ذهنی وارد کلاس می‌شود، همان نیرو و انرژی منفی را وارد کلاس و دانش آموز می‌کند و این در آینده مهندسان و دکترهای جمعه که شاگرد معلمان امروزی هستند بسیار مؤثر است، پس باید به دغدغه‌های معلمان و فرهنگیان را ساماندهی کرد تا این انرژی منفی وارد کلاس و ذهن دانش آموز نشود.

از طرفی، مهمترین قشری که نباید آن را فراموش کرد، قشر محروم جامعه است که توجه ویژه ای را می طلبد. ساماندهی حاشیه نشینی هم می تواند بخش عظیمی از مشکلات را در این حوزه حل کند. در مجلس باید قوانین محکمی را در حوزه اجتماعی در این موضوعات وضع شود که تداوم این وضعیت، شایسته مردم تبریز و آذربایجان نیست.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب