۰
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خبر داد

جمعیت ۸۴ میلیونی، تورم ۸.۹ و بیکاری ۷ درصدی در پایان برنامه ششم

کد مطلب: 41643 |
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۴۲
جمعیت ۸۴ میلیونی، تورم ۸.۹ و بیکاری ۷ درصدی در پایان برنامه ششم
 
 
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با درخواست از مجلس برای تصویب برنامه ششم به شکل فعلی و عدم تمدید یک ساله برنامه پنجم گفت: جمعیت ۸۴ میلیون نفری، تورم ۸.۹ درصدی،‌و بیکاری ۷ درصدی برای سال پایانی برنامه ششم توسعه هدف‌گذاری شده است.

به گزارش میانا به نقل از تسنیم، محمد باقر نوبخت در نشست خبری امروز در رابطه با ادغام وزارتخانه‌ها که در برنامه ششم توسعه مطرح شده بود گفت: یکی از رسانه‌ها پیش نویس برنامه ششم را منتشر کرد البته من آمدم توضیحاتی دادم که در آنجا بخش شورای برنامه ریزی یک پیشنهادی را مطرح کرده بود. این پیشنهاد باید اول در جلسه هیئت دولت بررسی و سپس برای تأیید نهایی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود. البته این موضوع مورد تأیید دولت نیست و در برنامه ششم در مورد چنین ادغام وزارتخانه‌ها تصمیم گیری نشده است.

* تک رقمی شدن تورم و بیکاری در پایان برنامه ششم

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با اشاره به اینکه مهمترین هدف برنامه ششم توسعه رشد اقتصادی سالانه ۸ درصدی است، اظهار داشت: با تک رقمی شدن نرخ بیکاری و رشد اشتغالزایی، تأمین رشد اقتصادی به حداقل میزان یک سوم از محل ارتقای بهره وری کل عوامل، بهبود توزیع درامد و دستیابی به ضریب جیبی ۰٫۳۴ و تحقق هدف تک رقمی شدن نرخ تورم از الزامات اجرایی شدن رشد اقتصادی ۸ درصدی در پایان برنامه ششم است.

نوبخت با بیان اینکه جمعیت فعلی کشور حدود ۷۹ میلیون نفر است گفت: در پایان برنامه این جمعیت به ۸۴ میلیون نفر خواهد رسید. نرخ باروری نیز از ۱٫۹ درصد در سال ۹۹ به ۲٫۱ درصد افزایش خواهد یافت.

وی تصریح کرد: تولید ناخالص داخلی در حال حاضر ۲۱۲ هزار میلیارد تومان است که در صددیم در پایان برنامه ششم این رقم را به ۳۱۴ هزار میلیارد تومان برسانیم. تشکیل سرمایه ثابت ناخالص نیز از ۵۲۸ هزار میلیارد تا پایان برنامه ششم به یک هزار و ۸ میلیارد تومان می‌رسد در کنار این موضوعات تولید سرانه کشور هم از ۲۵٫۹ درصد به ۳۵٫۸ درصد خواهد رسید.

سخنگوی دولت با بیان اینکه نرخ تورم امروز که ۱۲٫۸ درصد است تا پایان برنامه ششم به ۸٫۹ درصد خواهد رسید، اظهار داشت: نرخ بیکاری هم از ۱۰٫۴ درصد درسال ۹۴ تا پایان برنامه ششم به ۷ درصد می‌رسد. در کنار این امر شاخص سهولت کسب و کار از رتبه ۱۱۸ تا پایان برنامه به رتبه ۷۰ خواهد رسید.

نوبخت با اشاره به اینکه بر اساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی موظفیم وابستگی بودجه عمومی کشور به نفت را کاهش دهیم، افزود: به همین جهت منابع نفتی بودجه از ۶۴ هزار میلیارد تومان در سال ۹۴ به ۱۰۶ هزار میلیارد تومان خواهد رسید البته باید تأکید کنم این ارقام نشان می‌دهد سهم منابع نفتی در بودجه از ۳۱٫۵ درصد به ۲۲ درصد تقلیل خواهد یافت.

وی تصریح کرد: مالیات بر تولید ناخالص داخلی که امروز ۶٫۵ درصد است تا پایان برنامه ششم به ۱۱٫۵ درصد می‌رسد نسبت درآمد به هزینه نیز در برنامه ششم از ۶۸٫۴ به ۱۰۵٫۶ درصد در سال ۹۹ خواهد رسید. همچنین نسبت اعتبارات هزینه‌ای به کل مصارف  70.7 به ۱۰۰ می‌رسد.

*تسویه کامل بدهی دولت به نظام بانکی ۵ سال دیگر

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی  با اعلام این خبر که تا پایان سال ششم تمام بدهی دولت به نظام بانکی و بانک مرکزی پرداخت خواهد شد، اظهار داشت: تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به کل مصارف از ۱۵٫۴ در سال ۹۹ به ۲۷٫۹ درصد می‌رسد. تراز عملیاتی نیز که هم اکنون منفی است تا پایان برنامه مثبت می‌شود.

نوبخت با اشاره به اینکه سهم هر یک از بخش‌های اقتصادی کشور برای تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی تعیین شده است افزود: براساس پیش بینی‌ها بخش کشاورزی ۱٫۵ درصد، نفت ۹٫۳ درصد، معدن ۸٫۸ درصد، صنعت ۹٫۳ درصد، آب و برق و گاز ۸٫۳ درصد، ساختمان ۶٫۴ درصد و حمل و نقل ۸٫۳ درصد در تحقق رشد اقتصادی ۸ درصدی تا پایان برنامه ششم سهم دارند.

وی با بیان اینکه دولت در بخش منابع مالی سالانه در طول برنامه ششم باید ۵۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کند، گفت: پیش بینی کرد‌ه ایم برای بدست آوردن این رقم ۸۰ هزار میلیارد تومان از منابع بخش عمومی برای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، ۷۱ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی، ۸۹ هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه، ۱۷۸ هزار میلیارد تومان از تسهیلات بانکی، ۲۴ هزار میلیارد تومان از محل برآورد بخش خصوصی، ۱۱ هزار میلیارد تومامن از منابع شرکت‌های دولتی و ۲۷ هزار میلیارد تومان از منابع خارجی استفاده کنیم.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه در بخش تأمین مالی خارجی برای برنامه ششم ۱۲ میلیارد دلار افزایش میزان سرمایه گذاری مستقیم پیش بینی شده است، گفت: ۲۰ میلیارد دلار نیز از طریق فاینانس، ۱۸ میلیارد دلار از طریق سرمایه گذاری مشترک داخلی و خارجی تأمین مالی برای برنامه ششم انجام خواهد شد که در مجموع ۵۰ میلیارد دلار است.

نوبخت در رابطه با تمدید برنامه پنجم توسعه که از سوی برخی نمایندگان مجلس مطرح شده است نیز اظهار داشت: دولت برنامه ششم توسعه را براساس سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی تهیه کرده است. به اعتقاد بنده در شرایط پساتحریم باید تمام اقدامات لازم را برای اجرایی شدن برنامه ششم توسعه انجام دهیم در غیر این صورت اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی به تأخیر خواهد افتاد.

وی تصریح کرد: امروز شرایط جدیدی در کشور ایجاد شده است و استفاده از این فرصت‌ها بدون برنامه ریزی ممکن نیست. چطور می‌توانیم یک سال اجرایی شدن برنامه ششم را در این شرایط به تأخیر بیاندازیم.

* با تمدید برنامه پنجم، اجرای اقتصاد مقاومتی به اخیر می‌افتد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تأکید کرد: فراموش نکنید برنامه ششم باید با توجه به سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری تهیه می‌شد. ما نمی‌توانستیم بدون سیاست‌های ابلاغی رهبری آن را ابلاغ کنیم البته از فروردین ماه ۹۳ تا مرداد ماه سال ۹۳ پیش نویس کلی برنامه ششم توسعه تهیه شده بود و آن را برای تأیید به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع دادیم تصویب این برنامه یک سال در مجمع تشخیص مصلحت نظام طول کشید و در نهایت ۹ تیرماه به دست ما رسید.

نوبخت با اشاره به اینکه پیش بینی می‌کردیم در بهمن تا اسفندماه کار بررسی برنامه ششم به اتمام برسد افزود: به همین جهت اهداف دائمی را زودتر به مجلس ارائه کردیم و بعد از آن بودجه را به مجلس تحویل دادیم اما چون مجلس شبهه‌ای را مطرح کرد که دولت مایل نیست برنامه ششم را در این مجلس بررسی کند، ما نیز مصمم شدیم برنامه را به صورت فشرده به مجلس ارائه کنیم.

وی تصریح کرد: براساس زمان بندی‌ها مجلس بعد از انتخابات هم می‌تواند برنامه ششم را مورد بررسی قرار دهد البته طبق آیین نامه فقط ۳۰ روز برای بررسی برنامه فرصت تعیین شده است حتی نمایندگان می‌توانند در فروردین و اردیبهشت سال ۹۵ نیز برنامه ششم را بررسی و تأیید کنند. در مجموع مجلس به راحتی می‌تواند ۴۰ روزه برنامه را تصویب نماید.

*قبول دارم ایرادهای مجلس به برنامه ششم سیاسی نیست

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که برخی ایراداتی را به برنامه ششم می‌گیرند آیا این موضوع بیشتر جنبه سیاسی دارد یا خیر، اظهار داشت: انتقادات به برنامه ششم نمی‌تواند جنبه سیاسی داشته باشد البته نمایندگان در زمان بررسی برنامه می‌توانند به خوبی متوجه شوند که برنامه ششم محصول کار کارشناسی و برخورداری از عقل جمعی بوده است.

نوبخت با اشاره به اینکه اصولاً ۵ برنامه‌ای که بعد از انقلاب اسلامی به تصویب رسیده شامل دو بخش مواد و اسناد پشتیبان بوده است، گفت: هرسال نمایندگان فقط مواد را مورد بررسی قرار می‌دادند و در هیچ یک از برنامه‌های گذشته اسناد پشتیبان که تمامی جزئیات برنامه در آن اعلام شده به وسیله مجلس بررسی نمی‌شد و مجلس فقط مواد را مورد تصویب قرار می‌داد حال اگر انتقاداتی وارد است ما اسناد پشتیبان را به محض تشکیل کمیسیون‌های تخصصی در اختیار نمایندگان مجلس قرار خواهیم داد.

وی در رابطه با ادغام وزارتخانه‌ها که در برنامه ششم توسعه مطرح شده بود گفت: متأسفانه یکی از رسانه‌ها پیش نویس برنامه ششم را منتشر کرد البته من آمدم توضیحاتی دادم که در آنجا بخش شورای برنامه ریزی یک پیشنهادی را مطرح کرده بود این پیشنهاد باید اول در جلسه هیئت دولت بررسی و سپس برای تأیید نهایی به مجلس شورای اسلامی ارائه شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی با تأکید براینکه این حرف‌ها مورد تأیید دولت نیست، گفت: در برنامه ششم  ادغام وزارتخانه‌ها تصمیم گیری نشده است.  فقط یک موضوع به دلیل عدم اطلاع رسانی بزرگ جلوه داده شده است. البته تأکید می‌کنم دولت تا یک موضوعی قطعی نشود آن را اعلام نخواهد کرد.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب