۰
 
کد مطلب: 36407 |
 
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۳۵
تبدیل زباله های مدار زمین به سوخت با فضا پیمای زباله خوار
 
 
محققان دانشگاه سینگوا پکن راهکار جالبی برای رهایی از زباله های فضایی ارایه کردند. برای این منظور، محققان قصد دارند زباله های فضایی را به عنوان سوخت مصرف کنند.

به گزارش میانا به نقل از ایرنا ، براساس ایده محققان چینی، ابتدا باید زباله ها را گرم کرد تا یونیزه شوند. سپس با استفاده از یک میدان مغناطیسی زباله ها را جابه جا می کنند؛ برای انجام این کار از یک فضاپیما استفاده می شود که قادر است زباله هایی با ابعاد کوچکتر از ۱۰ سانتیمتر را با استفاده از یک تور جمع آوری کند.
این زباله ها درون یک آسیاب ساییده و پودر می شوند و دردرون سیستم نیروی پیشران ریخته می شود تا یون های مثبت و منفی از یکدیگر جدا شوند. سپس یون های مثبت از درون یک میدان الکتریکی قوی عبور می کنند که با تولید رانش، آن ها را از فضا پیما خارج می کند. با استفاده از این شیوه به طور مستمر نوعی نیروی رانشی ایجاد می شود که فضاپیمای زباله خوار می تواند از آن برای مانور دادن در مدار زمین و گردآوری زباله های بیشتر بهره بگیرد.
البته این راه حل نواقصی هم دارد. از جمله این که نیروی رانش تولید شده به جنس زباله ها‏، میزان یونیزه شدن آن ها و چگالی زباله های جمع آوری شده بستگی دارد. علاوه بر این با توجه به این که شیوه مورد بحث تنها نیروی رانشی تولید می کند، فضاپیمای زباله خوار به یک منبع انرژی دیگر که می تواند خورشیدی باشد یا هسته ای، نیاز دارد. 
بیش از ۵۰۰ هزار قطعه زباله فضایی در مدار زمین وجود دارد که همواره توسط این سازمان تحت نظر قرار دارند. این شرایط، یک وضعیت اضطراری است. این زباله ها با چنان سرعتی در مدار زمین حرکت می کنند که حتی یک قطعه کوچک از آن ها در صورت برخورد با یک ماهواره یا فضا پیما، موجب بروز خسارات بسیار جدی خواهد شد. 

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب