۰
 
کد مطلب: 33797 |
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۶
وقتی “اسکی سواران تاسوعا” الگوی عزاداری واقعی می شوند/ تداوم خط تحریف توسط استکبار ستایان
 
 
وب سایت هاشمی رفسنجانی با انتشار یک حاشیه نگاری از مراسم عزاداری محرم مدعی شده است که هاشمی بهترین درک را از محرم و پیام عاشورا منتقل می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا به نقل از  مرصاد، وبسایت هاشمی رفسنجانی در مطلبی با عنوان "حاشیه نگاری از مراسم عزاداری در مجمع تشخیص مصلحت نظام" که بعد از ساعتی به "اینجا کسی به دستان ظریف طعنه نمی زند" تغییر عنوان داد، به تمجید از رویکرد هاشمی هاشمی رفسنجانی به پیام عاشورا پرداخته است.

 

این مطلب که با هدف ترویج عزاداری های غیر سیاسی و در تداوم گریز از پیام مبارزه با ظلم و استکبار عاشورا از قول یکی از خبرنگاران مجمع تشخیص منتشر شده است در پاره ای از فراز های خود به برخی ملاقات های خصوصی هاشمی با دوستان قدیمیش به گونه ای اشاره می کند که گویی خبرنگار مذکور نفر سوم حاضر در این دیدار خصوصی بوده است.

 

گرچه به دلیل اینکه سایت هاشمی نام خبرنگار حاشیه نویس را ذکر نکرده و متن حاوی خاطره های قدیمی و خصوصی رفسنجانی است این فرضیه نیز بعید نیست که خود هاشمی رفسنجانی بعد از تبحر کافی در خاطره نویسی به حاشیه نویسی هم روی آورده باشد.

 

در قسمتی از این متن آمده است:

 

" خاطره ها دارد هاشمی از محرّم. از محرّم هایی که بوی مبارزه می داد. نه در حرف و شعار که در عمل. از محرم هایی که منبر رفتنش به سادگی امروز نبود…."

 

گرچه بدون تردید روزگاری منبر رفتن هاشمی و خدشه دار کردن آرمان های امام (ره) و استکبار ستایی وی به سادگی امروز برایش رویه نشده بود و استکبار ستیزانه سخن می گفت، اما کلید واژه "خاطره دارد هاشمی از محرم…" مکتوبات هاشمی از خاطرات محرمی و عاشورایی اش را به ذهن متبادر می کند. خاطراتی که بو می دهد اما نه بوی مبارزه…

 

هاشمی در مورد خاطرات خود از یکشنبه ۳۰ ﺗﯿﺮ ۱۳۷۰ – ۹ ﻣﺤﺮﻡ ۱۴۱۲ (ﺭﻭﺯ ﺗﺎﺳﻮﻋﺎ) می نویسد:

 

"ﯾﮏ ﻧﻔﺮ ﭼﯿﻨﯽ ﭘﯿﺶ ﺑﯿﻨﯽ ﮐﺮﺩﻩ ﺍﺳﺖ که ﺳﺎﻋﺖ ۸ ﺍﻣﺮﻭﺯ ﺯﻟﺰلهﺍﯼ ﺑﻪ ﻗﺪﺭﺕ ۶٫۸ ﺭﯾﺸﺘﺮ ﺩﺭ ﺗﻬﺮﺍﻥ ﺭﻭﯼ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺩﺍﺩ. ﺁﻣﺪﻥ ما ﺑﻪ ﻟﺘﯿﺎﻥ ﻫﻢ ﺑﯽ ﺍﺭﺗﺒﺎﻁ ﺑﺎ ﺍﯾﻦ ﻧﯿﺴﺖ. ﮔﺮﭼﻪ ﺧﻮﺩم ﺍﺻﻼ ﻗﺒﻮل ﻧﺪﺍﺭﻡ ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﺧﺎﻃﺮ ﺑﭽﻪ ها ﺁﻣﺪﻡ. ﺑﺎ ﻫﻠﯽ ﮐﻮﭘﺘﺮ ﺑﻪ ﺳﺪ ﻟﺘﯿﺎن ﺁﻣﺪﯾﻢ. ﻫﻮﺍﯼ ﺧﻮﺑﯽ ﺩﺍﺭﺩ. ﻋﺼﺮ ﻫﻤﺮﺍﻩ ﺑﭽﻪ ها ﺧﻮﺍﺳﺘﻢ ﺍﺳﮑﯽ رﻭﯼ ﺁﺏ ﯾﺎﺩﺑﮕﯿﺮﻡ. ﮐﻤﯽ ﺩﻧﺒﺎﻝ ﻗﺎﯾﻖ ﮐﺸﯿﺪﻩ ﺷﺪﻡ ؛ ﺑﺪﻧﻢ ﺁﻣﺎﺩگی ﺑﺮﺍﯼ ﭼﻨﯿﻦ ﻭﺭﺯﺷﯽ ﻧﺪﺍﺭﺩ. ﮔﺮﭼﻪ ﺁﺳﺎﻥ ﺍست".

 

همچنین هاشمی در مورد خاطرات خود از ﺩﻭﺷﻨﺒﻪ ۳۱ ﺗﯿﺮ ۱۳۷۰ – ۱۰ ﻣﺤﺮﻡ ۱۴۱۲ (ﺭﻭﺯ ﻋﺎﺷﻮﺭا) می نویسد:

 

"ﺍﻣﺮﻭﺯ ﻋﺎﺷﻮﺭﺍ ﺍﺳﺖ. ﺗﺎ ﺳﺎﻋﺖ ﻫﺸﺖ ﻭ ﻧﯿﻢ ﺻﺒﺢ ﺧﻮﺍﺑﯿﺪﻡ. ﺭﻭﺯ ﺭﺍ ﺑﻪ «ﺍﺳﺘﺮﺍﺣﺖ» ﻭ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﮐﺎﺭﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺑﺎ ﺧﻮﺩﻡ ﺑﻪ «ﻟﺘﯿﺎﻥ» ﺑﺮﺩﻩ ﺑﻮﺩﻡ ، ﮔﺬﺭﺍﻧﺪﻡ. ﻧﺰﺩﯾﮏ ﻏﺮﻭﺏ ﺑﻪ ﺧﺎﻧﻪ ﺑﺮﮔﺸﺘﻢ".

 

با این تفاسیر مشخص نیست که چرا سایت هاشمی در حاشیه نویسی خود، عزاداری در مجمع تشخیص را به دلیل نگاه هاشمی به محرم! الگویی برای عزاداری واقعی می خواند!!

 

این مطلب همچنین در قسمت دیگری آورده است:

 

" مداح جوانی بلندگو بدست می گیرد نه شعر روز می خواند و نه مدح کسی می گوید. تطبیق تاریخی نمی دهد. از کربلا به برجام نمی رسد. بلکه شعار تاریخی کربلا را در دست می گیرد. که اگر دین ندارید، لااقل آزاده باشید. گویی جانش کلافه است…….. پس مداحی مظلومیت اهل بیت(ع) باید اینگونه باشدتادلهایمان را جلا دهد وامروز صورت آیت الله را می بینم که به قطره اشکی مصفا می شود. پس آدرس عزاداری را درست آمده ایم".

 

کلافه شدن از هیات هایی که در آن توجه به شرایط سیاسی روز وجود دارد و فرار از شعار هیهات من الذله کربلا و عاشورا البته در طول دو سال گذشته و پس از دمیدن برخی از گرایش های سیاسی به کالبد سازش بارها دیده شده است و شبکه اطلاع رسانی مرصاد در گزارشی تحت عنوان "چرایی علاقمندی به عزاداری های غیرسیاسی/دلهره مشترک ساکتین حرمت شکنی عاشورای ۸۸ با تقلیل دهندگان پیام کربلا به مذاکره و اشک" به آن پرداخت.

 

شاید نگاهی به سخنان استاد شهید مطهری در خصوص فلسفه عزاداری سید الشهدا (ع) برای وب سایت گریزان هاشمی رفسنجانی از پیام کربلا و خط انحرافی تحریف فلسفه عاشورا که همان استکبار ستیزی و تطبیق درست با شرایط امروز است مفید باشد. شهید مطهری می گوید:

 

"اگر می‏خواهیم‏ به خودمان ارزش بدهیم ، اگر می‏خواهیم به عزاداری حسین بن علی ارزش‏ بدهیم ، باید فکر کنیم که اگر حسین بن علی امروز بود و خودش می‏گفت برای‏ من عزاداری کنید ، می‏گفت چه شعاری بدهید ؟ آیا می‏گفت بخوانید : " نوجوان اکبر من " یا می‏گفت بگوئید : " زینب مضطرم الوداع ، الوداع " ، چیزهایی که من ( امام حسین ) در عمرم هرگز به اینجور شعارها تن ندادم و یک کلمه از این حرفها نگفتم ؟ ! اگر حسین بن‏ علی بود می‏گفت اگر می‏خواهی برای من عزاداری کنی ، برای من سینه و زنجیر بزنی ، شعار امروز تو باید مبارزه با ظلم صهیونستی باشد . شمر امروز موشه دایان است . شمر هزار و سیصد سال پیش مرد ، شمر امروز را بشناس".

 

البته دلخوری سایت هاشمی رفسنجانی از تطبیق پیام عاشورا با شرایط امروز در شرایطی است که او تطبیق دلخواه خود از حوادث صدر اسلام با امروز را می پسندد… چرا که یکی از مطالب منتشر شده درست در کنار همین حاشیه نگاری (بخوانید حاشیه سازی) تطبیقی است که هاشمی از مذاکرات هسته ای با صلح حدیبیه داده است.

 

البته رئیس جمهور حسن روحانی نیز بارها سعی کرده است که پیام عاشورا را با شرایط امروز  تطبیق بدهد.. البته تطبیقی از جنس تبدیل شعار هیهات من الذله کربلا به شعار مذاکره!!

 

خود هاشمی رفسنجانی نیز به تازگی پیام عاشورا را اشک ریختن در برابر ظلم عنوان کرده بود نه مبارزه با ظلم….

انتهای پیام/پ

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب