۰
 
کد مطلب: 24833 |
 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۳۷
آغاز استیضاح «فانی» در مجلس با حضور معاون اول رئیس‌جمهور/ کوچکی نژاد: استیضاح وزیر «سیاسی» نیست
 
 
استیضاح وزیر آموزش و پرورش دقایقی پیش در صحن علنی مجلس با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور آغاز شد.

به گزارش میانا به نقل از دانا، نشست بررسی طرح استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آمورش و پرورش از دقایقی قبل در صحن علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست ابوترابی‌فرد نایب رئیس اول مجلس با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور آغاز شد.

طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش هفته گذشته با ۴۹ امضا تقدیم هیأت رئیسه مجلس شد.

* قوانین مربوط به استیضاح در مجلس شورای اسلامی

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، در جلسه استیضاح، پس از بیانات استیضاح‌کنندگان، رئیس‌جمهور مى‏‌تواند به دفاع از وزیر یا وزیران مورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز مى‏‌توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضاح براى رئیس‌جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و براى یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

وزیر یا وزیران مورد استیضاح مى‏‌توانند حداکثر یک ساعت از وقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نمایندگان موافق قرار دهند.

بیانات استیضاح‌کنندگان و پاسخ آنها در یک یا چند جلسه باید به طور متوالى صورت گیرد و استیضاح‌کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگرى را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

پس از پاسخ وزیر یا وزیران مورد استیضاح و یا پاسخ رئیس‏‌جمهور از طرف هیئت وزیران مورد استیضاح، حداکثر ۲ نفر از نمایندگان استیضاح‌کننده حق دارند توضیحات تکمیلى بدهند، به شرطى که صحبت هر کدام از ربع ساعت تجاوز نکند. رئیس‌جمهور مى‏‌تواند حداکثر یک ساعت به دفاع از هیئت وزیران بپردازد و وزیر مورد استیضاح هم مى‏‌تواند حداکثر نیم ساعت مجدداً از خود دفاع کند.

در بخشی دیگر از آیین‌نامه آمده است که پس از انجام استیضاح، رئیس عدم اعتماد وزیر یا وزیران را به رأى مى‏‌گذارد و در صورتى که وزیر یا هیئت وزیران مورد استیضاح در مجلس حاضر نشوند، استیضاح‏‌کنندگان مطالب خود را بیان مى‏‌کنند و رئیس اعلام اخذ رأى عدم اعتماد مى‏‌کند.

 

اسحاق جهانگیری و نوبخت در صحن علنی مجلس حاضر شدند

 

معاون اول رئیس‌جمهور و سخنگوی دولت برای بررسی طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس حضور یافتند.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور و محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت برای بررسی طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش در نشست علنی صبح امروز (چهارشنبه) مجلس شورای اسلامی حضور یافتند.

 

مخالفت فراکسیون اصولگرایان رهروان با استیضاح وزیر آموزش و پرورش

 

سخنگوی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس گفت: اعضای شورای مرکزی فراکسیون رهروان ولایت در جلسه امروز خود بر حمایت از وزیر آموزش و پرورش و کمک به وی در جهت حل مشکلات تاکید داشتند.

صفر نعیمی‌رز نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی، با اشاره به جلسه امروز صبح شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس گفت: در این جلسه اعضا در مورد استیضاح وزیر آموزش و پرورش و همچنین نحوه عملکرد وزیر به بحث و تبادل نظر پرداختند که از آن نقدهای جدی را به عملکرد آقای فانی وارد دانستند.

وی افزود:  در نهایت نظر اعضا در این جلسه بر این شد که از وزیر آموزش و پرورش حمایت به عمل آید تا اقدامات لازم برای رفع مشکلات فرهنگیان صورت پذیرد.

 

اسامی سخنرانان موافق استیضاح وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی مجلس

 

هشت نماینده مجلس در موافقت با طرح استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی سخنرانی خواهند کرد.

محمد دهقان عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی بررسی طرح استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در پارلمان اسامی سخنرانان موافق استیضاح فانی را قرائت کرد.

بر این اساس، جبار کوچکی‌نژاد، نادر قاضی‌پور، عبدالوحید فیاضی، حامد قادرمرزی، عبدالحسین شیری، سیدمهدی موسوی‌نژاد، محسن علیمردانی و محمود شکری، نمایندگانی هستند که مجموعاً به مدت ۲ ساعت در موافقت با طرح استیضاح فانی در صحن علنی پارلمان سخنرانی خواهند کرد.

 

توضیحات ابوترابی فرد درباره درج غلط اسامی برخی از نمایندگان در طرح استیضاح فانی

 

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی توضیحاتی پیرامون درج اسامی غلط برخی از نمایندگان در طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش ارایه کرد.

نشست علنی صبح امروز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی از ساعت ۸:۱۰ صبح امروز برای بررسی استیضاح علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش آغاز شد.

در حین رسیدگی به استیضاح و استماع نظرات موافقان، حجت‌الاسلام سید محمدحسن ابوترابی فرد نایب اول مجلس شورای اسلامی که در غیاب علی لاریجانی ریاست بخشی از نشست علنی امروز خانه ملت را بر عهده داشت گفت: آقای ندیمی و ۴، ۵ نفر از همکاران در برگه‌ای اسامی‌شان به عنوان استیضاح کننده نوشته شده است و این در حالی است که آنها امضاهایشان را پس گرفته‌اند.

بر اساس این گزارش پس از توزیع طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش ایرج ندیمی و زارع‌زاده و برخی از نمایندگان نسبت به درج نامشان به عنوان موافقان طرح اعتراض کردند و تاکید داشتند که امضاهای خود را پس گرفته‌اند.

 

کوچکی نژاد: استیضاح وزیر «سیاسی» نیست

 

نماینده مردم رشت در مجلس با تاکید بر فقدان هر گونه شائبه سیاسی در استیضاح وزیر آموزش و پرورش گفت: معتقدم بیش از ۸۰ درصد فرهنگیان تقاضای استیضاح آقای فانی را دارند.

جبار کوچکی‌نژاد نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی صبح امروز چهارشنبه به عنوان اولین موافق استیضاح علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش در صحن علنی با تاکید بر اینکه این استیضاح در جهت حمایت از یک میلیون فرهنگی و ۱۳ میلیون دانش‌آموز است، گفت: هیچ گونه شائبه سیاسی و فراکسیونی در این استیضاح دخیل نیست.

وی از اعتقاد ۸۰ درصد فرهنگیان کشور به استیضاح وزیر آموزش و پرورش سخن گفت و تصریح کرد: امروز فرهنگیان دغدغه امکانات آموزشی، رفاهی، منزلت اجتماعی و مسائل اقتصادی دارند بنابراین برخلاف تلاش عده‌ای که سعی دارند موضوع استیضاح وزیر آموزش و پرورش را صرفا به بحث ارتقای حقوق تقلیل دهند، این موضوع تنها یکی از محورهای استیضاح است.

کوچکی‌نژاد آموزش و پرورش را مهم‌ترین دستگاه کشور برشمرد و گفت: سفره فرهنگیان بیش از ۱۴ درصد رشد نداشته است.

وی با یادآوری توصیه مقام معظم رهبری به فانی مبنی بر استفاده نکردن از افراد خسته و بی‌انگیزه در آموزش و پرورش، خطاب به وزیر بیان داشت: آیا شما به این توصیه گوش کردید؟ زمانی که شما وزارتخانه را تحویل گرفتید ۱۸ بازنشسته در آن سمت داشتند در حالی که امروز این میزان به ۹۵ نفر رسیده است.

کوچکی‌نژاد در ادامه گفت: آیا این ۹۵ نفر در آموزش و پرورش کار می‌کنند؟ خیر فقط ستاد انتخابات تشکیل دادند.

وی به پاداش ۴۰۰ میلیونی مدیران از صندوق فرهنگیان اشاره کرد و اظهار داشت: بعضی مدیران آموزش و پرورش از پولی که از صندوق فرهنگیان تامین کرده‌اند ماشین‌های آخرین مدل سوار می‌شوند و کسی که امروز این صندوق را مدیریت می‌کند یک زمان برادر خودش را رئیس صندوق کرده بود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: آقای فانی آیا شما به سند تحول بنیادین دست زدید؟

وی بحث بیمه فرهنگیان را یکی دیگر از انتقادات وارده به عملکرد فانی خواند و خطاب به فانی افزود: چند درصد انتصابات شما از میان متحصنان سال‌های قبل صورت گرفته است؛ شما بسیاری از تشکل‌های غیرقانونی را در راس کنترل انتصابات قرار دادید.

کوچکی‌نژاد با تاکید براینکه فانی نمی‌‌تواند حق و حقوق فرهنگیان را از دولت بگیرد، گفت: ارتقای رتبه‌بندی یعنی ارتقای شغلی نه توزیع پول؛ رتبه‌بندی یک فرایند است و این چیزی که شما اجرا می‌‌کنید، قانون خدمات کشوری است نه رتبه‌بندی.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در پایان گفت: بانک سرمایه که متعلق به فرهنگیان است یک نفر پرسنل فرهنگی ندارد.

 
 
 
 

نظر شما در مورد این مطلب