۹
 
در آستانه سفر رئیس جمهور به استان آذربایجان شرقی؛

فریاد بی صدای کارگران کارخانه فولاد میانه برای دریافت حقوق ۴ ماهه

کد مطلب: 22135 |
 
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۱۷
فریاد بی صدای کارگران کارخانه فولاد میانه برای دریافت حقوق ۴ ماهه
 
 
کارخانه فولاد آذربایجان به عنوان بزرگ‌ترین کارخانه فولاد شمال غرب کشور و تنها کارخانه تولید فولاد در آذربایجان شرقی در سال ۱۳۸۰ در زمینی به مساحت ۴۶ هکتار در سه کیلومتری جنوب شرق شهر میانه احداث شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، کارگران کارخانه  فولاد آذربایجان در پایان بهمن سال گذشته، دو ماه بعد از واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی اخراج شدند و تولید در این مجتمع صنعتی متوقف شد. این اخراج‌ها در شرایطی صورت گرفت که شورای تامین میانه پیش از واگذاری کارخانه فولاد آذربایجان به بخش خصوصی تصویب کرده بود کارفرمای جدید این واحد تولیدی حق ندارد هیچ کارگری را اخراج کند. این کارگران در دو ماه گذشته حقوقی دریافت نکرده‌اند و پاداش و عیدی آن‌ها نیز به تعویق افتاده است.

کارگران معترض کارخانه فولاد بعد از گذشت ۴ ماه و مشکلات بوجود آمده در بحث واگذاری این مجموعه صنعتی به بخش خصوصی بر این نکته تاکید داشته اند که مسئولین باید به هر نحو ممکن که شده، به داد آنها برسند.چهار ماه سکوت همراه با صبر کارگران کارخانه فولاد  و همچنین  تجمعات و اعتراضات به عدم دریافت دستمزد و عیدی  تا کنون هیچ نتیجه ای نداشته است.

زندگی ۵۷۰ نفر از کارکنان و کارگران کارخانه فولاد میانه در اردیبهشت سال ۹۴ در حالی جریان دارد که حقوق ماه های  سال ۹۳ به همراه عیدی و  ماه های اخیر و دیگر پاداش ها، هیچ گاه پرداخت نشده است و به گفته کارگران معترض، زندگی در چنین شرایطی به سختی می گذرد.

کارخانه فولاد آذربایجان میانه

این در حالی است که کارگران اخراجی فولاد آذربایجان با امضای طوماری خطاب به وزیر اقتصاد خواستار از سرگیری تولید در این کارخانه و پرداخت معوقات حقوقی خود شدند.

کارگران اخراجی فولاد آذربایجان در این طومار گفته‌اند عملکرد صاحبان جدید کارخانه بیانگر نیت واقعی آن‌ها مبنی بر سوءاستفاده از بیت‌المال و کسب امتیاز بیشتر از دولت است و مفاهیمی چون سرمایه‌گذاری، توسعه صنعت و اشتغال برای آنان ارزشی ندارد.

کارگران فولاد آذربایجان در بخشی از این نامه در تشریح شیوه خصوصی سازی این کارخانه آورده‌اند: کارگران و نمایندگان میانه در مجلس شورای اسلامی و مقام‌ها و مسئولان این شهرستان ایراد‌ها در نحوه واگذاری و علی‌الخصوص عدم اجرای کامل اصل ۴۴ را بار‌ها و به عناوین مختلف به اطلاع سازمان خصوصی‌سازی و مسئولین مرتبط رسانده‌اند، ولی افسوس که موثر نبود و مسئولین امر هر نوع ایراد، انتقاد و اعتراض به عدم اجرای مفاد اصل ۴۴ را به عنوان مخالفت با اصل واگذاری تلقی و تبلیغ کردند و در ‌‌نهایت بدون توجه به اصل امانت‌داری بیت‌المال و دغدغه‌های رهبری و رعایت حقوق کارگران و مردم، مجتمع فولاد میانه را به بخش خصوصی واگذار کردند.

در ادامه این طومار آمده است اکنون پس از گذشت چندین ماه از حضور خریداران در محیط امن و پر از آرامش و همکاری همه جانبه کارگران، چهره واقعی ‌آنان عیان گشته است و برنامه‌ریزی برای اخراج ۵۷۳ نفر از نیروی کار رسمی و پیمانی، عدم پرداخت به موقع حقوق و عیدی کلیه کارگران، حذف مزایای بن کارگری و ممانعت از ارائه تسهیلات صندوق ذخیره کارکنان، حذف وعده غذا، توقف کامل خط نورد میلگرد، توقف کامل اجرای طرح‌های احیاء، ذوب و ریخته‌گری، عدم پرداخت به موقع اقساط واگذاری، از دست رفتن بازار منطقه و پراکنده شدن مشتریان چندین ساله شرکت و صدمه دیدن آبرو و اعتبار شرکت نزد سایر تولیدکنندگان، بانک‌ها و مشتریان و… همگی از این جمله است.

کارخانه فولاد آذربایجان میانه

کارگران در عین حال گفته‌اند مگر سازمان خصوصی‌سازی مسئول اجرای صحیح اصل ۴۴ و دستورالعمل نظارت پس از واگذاری نیست؟ چرا این سازمان در قبال نقض تعهدات قرارداد واگذاری توسط خریداران سکوت کرده است؟ تاخیر سازمان خصوصی‌سازی در رسیدگی سریع به مشکلات موجود ضمن اینکه نشان‌دهنده بی‌توجهی به فرمایشات رهبری و عاملی در جهت بروز شکاف بین ملت و دولت به جای همدلی و همزبانی است بلکه عاملی است که مانع از دستیابی روزانه شرکت به بیش از ۲ میلیارد ریال سود شده است و صدمات روحی و مالی شدیدی بر کارگران و خانواده‌هایشان و فضای کسب و کار شهرستان میانه وارد کرده است.

کارگران فولاد آذربایجان در بخش دیگری از نامه ضمیمه این طومار از وزیر اقتصاد خواسته‌اند که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و قبل از تظلم‌خواهی در دادگاه‌های صالحه و اعتراض و تجمع، از حراج مجدد بیت‌المال در قالب اعطای مشوق مالی به خریداران جلوگیری کند.

بعد از این جریانات و حساسیت موضوع مدیران سازمان خصوصی سازی، مدیران ایمیدرو [سازمان دولتی فعال در بخش معدن] و خریداران کارخانه فولاد آذربایجان۲۵ فرودین ۹۴ در تهران جلسه‌ای مشترک برگزار کردند. در این جلسه درخواست بخش خصوصی مبنی بر اقاله قرارداد واگذاری که پیش‌ از سال جاری طرح شده بود بررسی و بعد از دستور اقاله و فسخ قرارداد از سوی وزیر اقتصاد و فسخ  صادر شد.

 ۶۰ درصد سهام کارخانه فولاد آذربایجان تحت عنوان خصوصی سازی به گروه مالی بانک ملت و یک شخص حقیقی واگذار شده است و مابقی سهام این کارخانه در اختیار ایمیدرو است. هر سه شریک به این نتیجه رسیده‌اند که نمی‌توانند این کارخانه را اداره کرده و به تعهدات خود عمل کنند و پیش از سال جاری به صورت مکتوب، خواستار فسخ و اقاله قرارداد واگذاری شده‌ بودند.

مددی یکی از دو نماینده مردم میانه در مجلس شورای اسلامی ضمن انعکاس مصوبات این جلسات در زمان مقرر گفت: وزیر اقتصاد نیز دستور اقاله قرارداد را صادر کرده است تا وضعیت مالکیت این کارخانه به حالت اولیه و کارگران به کار بازگردند.

لازم به ذکر است این کارخانه پیش از واگذاری به بخش خصوصی در مالکیت دولت و تحت مدیریت ایمیدرو بود.

مددی نماینده میانه در مجلس شورای اسلامی همینطور گفت: واگذاری فولاد آذربایجان از ابتدا غیر قانونی، غیر اصولی و غیر منطقی بود و بر اساس اعمال سلیقه انجام شده بود. در پی این واگذاری، موجی از اعتراضات کارگری منطقه را در بر گرفت که تبعات سیاسی و اجتماعی داشته و دارد.

کارخانه فولاد آذربایجان میانه

پور حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی کشور به علت سفر حج غایب این جلسه فوق بود، وی با بازگشت خود از این سفر معنوی و برگزاری جلسه ای در روز شنبه ۵ اردیبهشت ۹۴ به خریداران کارخانه فولاد میانه مهلت ۵ روزه داده تا نسبت به شروع بکار کارخانه با ۵۷۳ نفر اقدام نماید.

دراین جلسه مقرر شده بود تا در صورت ممانعت خریداران در بازگشت به کار کارگران این قرار داد به صورت یک طرفه لغو به موارد به شرح بالا در دست کار قرار گرفته و کارخانه به ایمدرو باز گردد.

حسینی نماینده مردم میانه در همین زمان طی اظهار نظری در خصوص مسائل مرتبط به  شرایط واگذاری کارخانه فولاد آذربایجان میانه و با اشاره برگزاری این جلسه، اظهار داشت:  شرایط فولاد نسبت به گذشته تغییر پیدا نکرده و هم چنان معتقدم بانک ملت به همراه تعاونی کارکنان فولاد بهترین گزینه برای اداره شرکت فولاد آذربایجان هستند و تا حصول نتیجه این قضیه را پیگیری خواهم نمود.

بعد از انتشار اخبار فوق موجی از خوشحالی و امیدواری در میان کارگران این مجموعه پدیدار شد به طوری که مددی نماینده مردم میانه با حضور در محل کارخانه فولاد با استقبال کارگران این مجموعه صنعتی و برگزاری مراسم جشن پیرامون این اخبار خوش رو به رو شد.

کارگران از یک سو اخباری مبنی بر فسخ قرار داد و همجنین بازگشت کارخانه به ایمدرو به گوششان می رسید و از سوی دیگر منتظر تعیین هیئت مدیر جدید برای اداره کارخانه بودند.

سفر روحانی به استان آذربایجان شرقی و مشکلات کارگران فولاد میانه

اما باز چند روزی طول نکشید که اخبار رسیده حاکی از این موضوع بود که سازمان خصوصی سازی درصدد حفظ کارخانه در اختیار خریداران و یا در شرایط بعدی واگذاری آن به بخش خصوصی دیگر است، که در این صورت عملا اجرای دستو وزیر اقتصاد مبنی بر اقاله این کارخانه و بازگشت آن به ایمدرو نادیده گرفته شد.

حال بایستی دید با گذشت چندین ماه سازمان خصوصی سازی که قبل از این با تنظیم قراردادی که منجر به بروز مشکلات بعدی این کارخانه شد، دستورات وزیر کشور را اجرا خواهد کرد و یا اینکه با ممانعت و ایستادگی در مقابل آن صرفاً نگاهی یک سویه و در چهارچوب قوانین سلیقه ای اقدام به فسخ این قرار داد خواهد نمود، صحبت هایی که شاید هم اکنون نیز گفتن آن بسیار دیر و به ضرر کارگران و تولید کارخانه، که از چندین ماه گذشته کاملاً متوقف شده، می باشد.

بدون شک سازمان خصوصی سازی  ملزم به پاسخگویی و شفاف سازی مفاد این واگذاری است و در صورت به نتیجه نرسیدن جلسات باید منتظر ماند و دید که برخی موضوعات پشت پرده که مسئولین شهرستان میانه بارها از آن سخن به میان آورده اند کی که در پیشگاه ملت به زبان خواهد آمد.

این بار نیز مسئولین ارشد شهرستان در روزهای گذشته و در آستانه سفیر رئیس جهمور به تبریز قول پرداخت مطالبات کارگران را داده اند که تا کنون منجر به نتیجه و عملی نشده است.

 

***************

گزارش : امید کوهی 

***************

 

 
 
 
 
 1. محسن گفت:

  واقعا که یک مشت مفت خور که چندین سال این کارخونه رو به تدریج از بین بردن دور هم  جمع شدند. صاحبان جدید سابقه ی روشنی در تولید داشتند اما استخدامهای زیاد از حد و کارگران بیکار  نفس هر مجموعه ای رو قطع می کنه این کارخونه اگه روزی دست امیدرو هم بیفته فایده ای نداره و دولت برای پرداخت حقوق کارگران می بایستی از بیت المال خرج کنه من واقعا نمی دونم چی بگم در مقابل این همه کاردزدی و مفت خوری!!!!!

  • Mاحمد گفت:

   اره عقده ای از چیزی خبر نداری زر نزن
   بانک ملت چه سابقه روشنی تو صنعت داره یا خ… که ۴ساله صاحب کارخانه شده

  • حسین گفت:

   دوست عزیز به هیچ وجه اینطوری که میگویید نیست کارگران مجموعه فولاد انسانهای شریف وکاربلدی هستند که در هیچ جای ایران 
   شاید نظیرشان نباشد درست است که کارخانه با عدم مدیریت بعضی از آقایان در ادوار گذشته به حال وروزبدی افتاده است که مسولان خصوصی سازی با لابی گری این مجموعه را به حراج گذاشتن تاجیب خودشان پر شود من از شما دوست عزیزیک گلایه دارم چرا در شرایط کنونی بجای حمایت از همشهری خود بر سر ما می کوبید چرا نمی گویید که هر چه زودتر کارخانه راه اندازی شود تا مشکل اساسی شهر برطرف شود ما چندین ماه است که حقوقی نگرفتیم باربریها تعطیل شده اند تریلی ها خوابید ه اند آثار  کار نکردن این مجموعه در بازار هم مشهود است بیایید همگی دعا کنیم تا این کارخانه هر چه زودتر مجددا راه اندازی شود تا حداقل پنج هزار نفری که از این کارخانه به صورت مستقیم  وغیر مستقیم برکتی به خانه هایشان ببرند ان شا الله

  • تنهای میانه گفت:

   آقا محسن چی شده ؟؟؟فکر کنم خود شما و یا از فامیلهایتان اونجا نتونستید استخدام بشید آره ؟؟؟

  • خانواده ی فولاد گفت:

   حالم به هم میخوره از اینکه با افراد کوته فکری چون شما همشهری هستم  همه ی امثال چون شمایی که از به این وضع افتادن فولاد خوشحالید حالم ازتون به هم میخوره هزاران بار متاسفم براتون

 2. همشهری گفت:

  خواهشمندیم اگر مشکلی یا مانعی هست هرچه سریعتر پایان پذیرد لجبازی ها را کنار گذاشته بخاطر خدا به داد این کارگران وخانواده هایشان برسید

 3. علیرضا گفت:

  شما بهتر است مفت گویی نکنید . چگونه کارگران این مجموعه را مفت خور مینامید در حالی که آنها در سالهای مورد اشاره شما رکورد تولید شرکت را چندین بار شکسته اند و همواره جزو برترین های کشور بوده اند. استخدام های بیش از حد هم آنقدر نبوده است که نفس کارخانه را بریده باشد و صاحبان جدید مورد نظر شما این افراد اضافی را به طرح احیاء انتقال داده بودند . از دور حرف زدن آسان است . صد البته باید هم از بیت المال هزینه کنند تا وضعیت شرکت را مناسب سازند چرا که خود دولت  قبل با واردات بی رویه محصولات چینی و حذف  تعرفه واردات باعث زیاندهی این شرکت شده است نه هزینه های پرسنلی که کمتر از یک درصد هزینه تولید را دارا میباشد. بهتر است شما بروید و ببینید چه میلیاردها پولی که دولت به امپراطوری فولاد اصفهان کمک کرده است و جوجه فولاد میانه در مقابل آن پشه ای بیش نیست. صاحبان جدید اصلا سابقه خوشی ندارند و نام آنها جزو بدهکاران بزرگ بانکی است.

 4. تنهای میانه گفت:

  متاسفم از اینکه میانه ای هستم . میدونید چرا ؟؟؟ چون همشهری مثل آقای محسن دارم. متاسفم . واقعا متاسفم . ای کاش این همشهریان محترمی که ۵۷۰ زحمت کش و نون بیار خانواده را مفت خور مینامند خودشون را یک لحظه جای این ۵۷۰ زحمت کش میگذاشتند .

  ۴ ماهه حقوق و مزایایی پرداخت نشده . ۴ ماهه هر روز اس ام اس ها و تماس های بانک ها بابت اقساط عقب افتاده . ۴ ماه شرمندگی و ترحم و تمسخر . کافی نیست ؟؟؟؟

  آقایان مسئول ، اقای سکان دار تدبیر و امید کافی نیست ؟؟؟؟ آیا شما مسئولین تا بحال به عنوان یک مرد شرمنده خانواده هاتون شده اید ؟؟؟ آیا تا بحال غرور مردونگیتون شکسته ؟؟؟ نه نشکسته . چون اگه شکسته شده بود و شرمندگی کشیده بودید حتما تا بحال فکری به این ۵۷۰ نفر میکردید .

  سازمان محترم خصوصی سازی با واگذاری اشتباه و غلط شرکت فولاد آذربایجان ضربه بدی را از پشت به این ۵۷۰ نفر و خانواده های آنان وارد کرد . و الان هم داستان ادامه دارد ….و معلوم نیست که در واگذاری دیگر باز مرتکب چه اشتباه دیگری خواهد شد و باز این ۵۷۰ نفر تا کی باید همچون الان مسخره هر کس و نامردی بشن .

  املا فی توجیه الرب …..

 5. میانه ای گفت:

  خواهش میکنیم این کار فولاد را تمام کنید ومردم را فدای جناح بازی نکنید

نظر شما در مورد این مطلب