۶
 
کد مطلب: 19231 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۴۴
اخراج کارگران فولاد میانه و دو راه حل / کلید این مشکل دست کیست؟
 
 
نگاهی کوتاه به یک سال گذشته نشان می دهد شهرستان میانه از همان روزهای مزایده فولاد آذربایجان درگیر مشکلات کارگری است و با گذشت زمان این مشکلات بیشتر هم شده است. این مشکل دو راه حل دارد. راه حل هایی که البته کلید آنها دست یک نفر است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا، طرح فولادمیانه و کارخانه فولاد آذربایجان به عنوان یکی از هفت طرح فولادی کشور، ۱۴ سال پیش در زمینی به مساحت ۴۶ هکتار در سه کیلومتری جنوب شرق شهر میانه در سه فاز اول تولید نورد‌، احیا و ذوب افتتاح شد و پس از گذشت کمتر از سه سال توانست با تولید ۵۵۰ هزار و ۵۶۷ تن نورد سبک به ظرفیت اسمی برسد و در ۱۵ سال گذشته علی رغم فراز و نشیب های مختلفی به کار خود ادامه دهد اما به دلیل بروز برخی مشکلات مالی در حالی که کارخانه احیا ۴۵ درصد و مجتع ذوب ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشت، توسعه فازهای دوم و سوم این طرح برای رسیدن به هدف تولید ۸۰۰هزار تا یک میلیون تن فولاد خام به مدت شش سال متوقف شده و منوط به جذب سرمایه گذار بخش خصوصی از طریق واگذاری در قالب سیاست های اجرایی اصل ۴۴ قانون اساسی شد.

این واگذاری علی رغم اعتراض های مسئولان شهرستان، نمایندگان مجلس و ۵۷۳ کارگر خط تولید آن به جای واگذاری از طریق فرابورس، ۱۶ اردیبهشت ماه سال جاری از طریق مزایده انجام گرفت و گروه مالی ملت به همراه یک شخص حقیقی  ۱۰۰ درصد سهام شرکت فولاد آذربایجان و ۶۵ درصد سهام طرح فولاد میانه را  با قیمت ۳۸۵ میلیارد تومان در اختیار گرفت.

Image title

 

میانه درگیر بحران اخراج کارگران فولاد آذربایجان

اگرچه پرداختن به موضوع شرایط این واگذاری به دلیل مواردی از قبیل عجله بی مورد و روشن نشدن برخی جزئیات مزایده که نمونه ای از آنها توسط یکی از نمایندگان این شهرستان در گفتگویی مطرح شده است؛ در نوبه خود مهم است؛ اما آنچه که در این گزارش به آن پرداخته می شود وضعیت کاری نیروهای شاغل در این مجتمع صنعتی واگذار شده است.

بر اساس آیین نامه واگذاری های اصل ۴۴ خریدار موظف به حفظ نیروهای شاغل در مجموعه است اما مشکل از جایی آغاز می شود که تعداد زیادی از شاغلان در این مجتمع صنعتی به شکل قراردادی فعال بودند و در همان ماه های ابتدایی سپرده شدن امور فولا میانه به دست مالکان جدید اخراج شده اند زیرا خریداران سهام فولاد میانه معتقدند فقط در مورد حفظ اشتغال کارگران رسمی تعهد دارند.

بیکار شدن ۳۰۰ کارگر و ۱۰۰۰ راننده میانه ای به دلیل تعطیلی خط تولید توسط مالک جدید

تبدیل شدن قرارداد نیروهای پیمانی به قراردادی نیز از نظر کارگران فولاد میانه به معنی اخراج آنها در آینده نزدیک بود که گفته می شود همینگونه نیز شده است و تعدادی از کارکنان پیمانی بعد از تبدیل به قراردادی با عدم تمدید قرارداد مواجه شده اند.

۲۵۰ نفری نیز که پیش از واگذاری مراحل گزینش را طی کرده بودند همچنان بلاتکلیف مانده و در شرایط نامعلومی قرار دارند.

یکی دیگر از مسائلی هم که در این رابطه وجود دارد؛ وضعیت اشتغال حدود هزار نفر راننده ای است که پیش از واگذاری فولاد میانه برای آن کار می کرده اند اما در دوره مدیریت جدید و با توقف فعالیت خط تولید بیکار شده اند.

تجمع، اعتصاب و اعتراض

اگرچه همراهی امام جمعه، فرماندار و دو نماینده شهرستان میانه با کارگران خواستار فعالیت مجدد خط تولید و بازگشت به کار باعث دلگرمی آنها شده اما پیگیری های شورای تامین شهرستان برای رسیدن به توافقی با سهامداران جدید در مورد وضعیت این مجتمع تا این لحظه بدون نتیجه مانده است و هنوز شاهد تجمع کارگران اخراجی مقابل کارخانه و حتی بعضا اعتصاب های یک یا چند نفری هستیم.

دو نماینده میانه اگرچه در مورد این موضوع دیدارهایی با وزیر اقتصاد داشته و دستور رسیدگی به مشکلات توسط سازمان خصوصی سازی را گرفته اند اما هنوز تعامل با پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی که اتفاقا تبریزی هم هست؛ نتیجه اثربخشی نداشته است.

راه حل های دوگانه ای که پیگیری می شوند

دو راه حل برای رفع این مشکل وجود دارد. راه حل اول پذیرش شرایط بازگشت کارگران و راه اندازی مجدد خط تولید توسط سهامداران فعلی است. راه حلی که شورای تامین شهرستان آن را پیگیری کرده و حتی وعده یاری رساندن به مالکان در صورت پذیرش آن را داد اما با بدقولی طرف مقابل مواجه شد.

راه حل دیگری که گویا این روزها بیشتر از گذشته پیگیری می شود سلب مالکیت از گروه متشکل از بانک ملت و سهامدار حقیقی از طریق ابطال مزایده اردیبهشت ماه سال گذشته و واگذاری مجدد فولاد میانه از طریق فرابروش و یا مزایده با شرایط بهتر است. گفته می شود وزیر اقتصاد نیز برای اجرای این راه حل قانع شده است اما مطمئنا سازمان خصوصی سازی در مقابل این روش مقاومت نشان خواهد داد. البته روز گذشته گفته شد که سهامداران خصوصی نیز موافق اجرای این راه حل هستند.

کلید دست پوری حسینی است

به هر حال مشکل کارگران اخراج شده از فولاد میانه باید رفع گردد و اصرار کارگران برای فعالیت مجدد خط تولید و ادامه فعالیت عمرانی در طرح احیا و از سرگیری کارهای راه اندازی بخش ذوب نیز از همین نکته نشات می گیرد.

طرح فولاد میانه و کارخانه فولاد آذربایجان که یکی از بزرگترین ظرفیت های اقتصادی و صنعتی آذربایجان شرقی شناخته می شود این روزها به یک مساله تبدیل شده است و قطعا ورود استاندار آذربایجان شرقی و اعضای مجمع نمایندگان استان می تواند در حل مشکلات آن مفید باشد. انتظار مردم آذربایجان شرقی از پوری حسینی، رئیس سازمان خصوصی سازی که سابقه نمایندگی مجلس از این استان را درکارنامه دارد و در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ مسئول ستاد استانی روحانی بود این است که برای رفع این مشکل تلاش کرده و دین خود را به آذربایجان ادا کند.

نگارنده: رامین نظامی خواه

 
 
 
 
 1. جانم فدای رهبر گفت:

  هیچ فرقی نمی کند اگر به بخش خصوصی دیگری واگذار شود بعد از گذشت مدت زمان دیگری همین آش است و همین کاسه………

  چاره کار سوم  دیگری و آنهم  مدیریت قوی و با تدبیر و دلسوز با جمع کردن ریخت و پاشهای اضافی  

  فرمانداری مثل نجفی آذر میخواهد و حراستی قوی و تیم اقتصادی محکم مثل کارخانه تراکتورسازی تبریز

   

 2. ازاهالی فولاد گفت:

  با عرض سلام خدمت تمام کسانی که بدون غرض واز روی تکلیف پیگیر روند واگذاری شرکت فولاد هستند.بایستی خدمت همه همشهریان عرض شود که واگذاری فولاد در راستای اجرای اصل ۴۴ انجام شده وبایستی به نفع کارگران ومردم اجرا شود.که متاسفانه این گونه نبوده واعتراض کارگران نیز به این موضوع میباشد.در ضمن همه بدانند که فولاد آذربایجان زیان ده نیست بلکه بدهی بانکی دارد.بایستی مردم فهیم میانه موضوع زیان ده هی را از بدهکار بودن تشخیص دهند وبدانند که وضعیت فعلی فولاد میانه ناشی از ناکارآمدی مدیران عامل منتخب وزارتخانه صنعت ومعدن وسازمان ایمیدرو میباشد نه از محل کارکرد کارگران کارخانه.کارگران کارخانه در تمام این سالها با تلاش خود توانسته اند تا آخریت شاخه شمش موجود در انبار را نورد کنند ومدیران را مجبور به تهیه مواد اولیه برای تولید بکنند.در عوض مدیریت ضعیف وتا حدی عمدی موجب بدهی کارخانه وزیر سئوال رفتن تلاش ۵۷۰ نفر کارگر کارخانه شده است.امروز  ودر بحث واگذاری بارها مشکلات نحوه واگذاری به مسئولان اعلام گردیده ولی هنوز هم سازمان خصوصی سازی در مقابل مردم وکارگران مقاومت میکند وعلی رغم اشاره کارگران به مفاد صریح اصل ۴۴ در برابر پذیرش آن به نفع خریداران مقاومت میکند که در نوبه خود قابل تامل است.وامروز در نهایت در مقایل دلایل قانونی کارگران سر تعظیم فرود آورده اند وخریداران نیز با توجه به زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی وقانونی وبی توجهی به وضعیت معیشت کارگران وبروز رفتاری که حتی دشمن در حق دشمن نمی کند ذات چپاولگر خود را نشان دادند وبا ممانعت از پرداخت روشن ترین حق کارگران وقانون شکنی وسعی بر دور زدن قانون کشور؛ نشان دادند که برای سرمایه برداری آمده اند نه برای سرمایه گذاری؟؟در این بین عده ای از کارگران خود فروخته فولاد وعده ای از افراد بوقلمون صفت شهرمان با متهم کردن کارگران در برابر احقاق حق ؛ ذات پست خود را بروز دادند که در وقت مناسب اقدام به افشای حقایق آن نیز خواهیم نمود.در خاتمه از تلاش های فرماندار ؛امام جمعه؛نمایندگان مردم در مجلس؛سربازان گمنام امام زمان(عج)ومردم کف کوچه وبازار تشکر وقدر دانی مینمائیم.به امید تحقق شعار دولت وملت؛همدلی وهمزبانی با تشکر از زحمت کشان سایت وزین صدای میانا

 3. کارگر گفت:

  دیگه همه ما بریدیم به خدا 

 4. کارمند گفت:

  انهمه پول پارو میکردید .

   

  چرا تا حال یکیتون مبلغ دریافتی گذشته خود را ننوشته اید . 

  یادمه از فیش بعضی از کارمندان ادارات دیگر کمک به کمیته امداد و غیره کسر میشد بعضی از شماها میخندیدید و سخره میگرفتید

   

   " کفر نعمت از کفت بیرون کند"

  چند صباحی کارمندان دیگر را دریابید!

  • ازاهالی فولاد گفت:

   جناب آقای کارمند با سلام؛حرف شما اصلا درست نیست؛به فرض محال چند نفرازکارگران فولاد به حقوق سایرین خندیده باشند.آیا این خندیدن دلیلی برای محکوم کردن همه کارگران فولاد است.بهتر است بجای خالی کردن عقده به فکر آیندگان وجوانان شهرمان باشیموتفرقه دیگر بس استوفولاد مال کارگران فعلی کارخانه نیست مال همه مردم میانه است.کلش واسه ماس

نظر شما در مورد این مطلب