۱
 
کد مطلب: 17596 |
 
تاریخ انتشار : سه شنبه 11 فروردین 1394 ساعت 07:35
میانه شهری که جن ها در آن بسیار دیده شده است
 
 
شیخ بهایی در کتاب کشکول خود فرموده است : اهل دربند ،همچنین مردم میانه آذربایجان شرقی ،بسیار اجنه را مشاهده کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا،  از دیدگاه اسلام، موجودات در همین موجوداتی که ما با چشم می‌بینیم منحصر نمی‌باشد بلکه علاوه بر این موجودات عادی مانند انسان، حیوانات، گیاهان، کوه ها و … یک سری موجوداتی هستند مانند خدا، فرشتگان، عالم برزخ و جنها که به دلیل جسمانی نبودنشان ما توانایی دیدن‌شان را نداریم،  اما بر اساس آیه ۲۷ سوره اعراف آنها ما را می‌بینند و ما آنها را نمی بینیم، یعنی در عالم هستی موجوداتی زندگی می‌کنند که با چشم دیده نمی‌شوند. اما به لحاظ اینکه قرآن نیز به وجود چنین موجوداتی گواهی می‌دهد‌، نگاهی هر چند کوتاه در مورد یکی از این موجودات جنجال برانگیز در بین انسانها یعنی جنها خواهیم انداخت به امید آنکه پاره‌ای از مجهولات ما را در مورد این موجود معلوم نماید.

دلایل وجود جن

جن ها موجوداتی حقیقی و واقعی بوده و دارای جنس مذکر و مونثند. و دارای قدرت عجیبی می ‌باشند چنانچه در داستان حضرت سلیمان عفریتی از جن گفت قادر است تخت بلقیس را قبل از برخاستن از جایش، نزدش حاضر کند. اما با وجود این در حالات عادی دیده نمی ‌شوند و محکم ترین دلیل برای اثبات وجود آنان، آیات نورانی قرآن و روایات معصومین (ع) است که نمی‌ توان به آنها خدشه ‌ای وارد نمود و علاوه بر آنها برخی افراد نیز در شرایط مختلف آنها را دیده و حتی عده‌ ای آنها را احضار نموده‌ اند که این نیز دلیل بر وجود این موجودات است.

مشخصات دنیای جن ها

ایشان از آتش خلق شده و طبق آیه ۲۷ سوره حجر جنها قبل از انسان ها به دنیا آمده ‌اند و از آیات سوره جن مشخص است که جن ها موجوداتی مختار، با شعور و فهم و درکند و به این دلیل مانند انسانها مکلف اعمالند. بر این اساس برخی از آنها با شنیدن آیات الهی، به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله ایمان آوردند. آنها نیز مثل انسانها (می‌ میرند و گروهی جای گروهی را می‌گیرند و بین آنها تناسل هم جاری است و نر و مادگی در تمام اشیا از جنیان را شامل برقرار می ‌باشد.

در (روز قیامت نیز همانند انسان به آنها گفته می‌ شود آیا پیامبران نیامدند؟ آیا شما را از این روز بیم ندادند؟ هر دو آنه به شهادت آیه ۱۳۰ سوره انعام بر کفر خود گواهی می‌ دهند. در آیات سوره الرحمن که بیش از سی بار به صورت "فبای الا ربکما تکذبان" جن و انس را مخاطب قرار داده، این مطلب را روشنتر می‌ کند و در آن سوره که بارها بعد از ذکر نعمت ها و عذاب های دنیا و آخرت آیه فوق تکرار شده، بیانگر این است که دنیا و آخرت، برای هر دو (انس و جن) است.

با توجه به مطالب بالا مطلبی روشن می‌ گردد و آن این است که جهان جن ها، دارای انواع نعمتها و درد هاست. و دلیل آن نیز آیات سوره الرحمن "فبای الا ربکما تکذبان" است که خدای تعالی می‌ پرسند: کدام یک از نمت های پروردگار خویش را انکار می‌ کنید و دلیل بر وجود دردها اینکه، چون باید در دنیا، دارای شکنجه و عذاب و ناراحتی باشند تا وقتی آنها را از عذاب و شکنجه می ‌ترسانند، بفهمند منظور چیست.

آیا جن ها موجودات شروری هستند؟

برخی چنین تصور می‌ کنند که جن ها موجوداتی شرور و ترسناکند و در صدد آزار و اذیت دیگران هستند. اما باید گفت جن ها موجوداتی هستند که همچون انسانها دارای دو گروهند. گروهی صالح و مومنند و گروهی شرور و کافرند که ابلیس طبق آیه ۵۰ سوره کهف از جمله جن هایی است که شرور و کافر می ‌باشد که نافرمانی امر الهی نموده و رانده شده درگاه الهی می ‌باشد.

پیامبر جن ها

از آیه ۱۳۰ سوره انعام استفاده می ‌شود که جن ها پیامبرانی از خود دارند و علاوه بر آن از مراجعه به سوره جن و آیات دیگر مانند سوره احقاف آیات ۳۲ -۲۹ مشخص می ‌شود که پیامبر صلی الله علیه و آله نیز برای آنها پیامبر است. بلکه شاید پیامبران هم بر جن و هم بر انس مبعوث شدند. لازم به ذکر است که جن ها قبل از بعثت پیامبر صلی الله علیه و آله به آسمان می‌ رفتند ولی بعد از بعثت آن بزرگوار، وقتی که می ‌خواستند به آسمان بالا رفته و استراق سمع کنند، مورد اصابت تیرهای شهاب آتشبار قرار می گرفتند و فرشتگان نگهبان مانع آنها از استراق سمع می ‌شدند، نمی‌ توانستند بشنوند.

رهبری شیعیان اجنه

اما از میان جن ها موجوداتی نیز هستند که مومن و صالحند. چنانکه در سوره جن بیان شده است، گروهی از جن ها بر اساس آیه دوو سوره جن، آیات قرآن را شنیده و پس از شنیدن آن به آنها ایمان آوردند. علاوه بر آن از جن ها کسانی هستند که علاوه بر مسلمان بودن، به ولایت امام علی (ع) و ائمه معصومین (ع) ایمان دارند و شیعه آنان هستند.

یکی از آن جنهای مومن بنام "زعفر"، رهبر شیعیان اجنه بود که فوت او در زمان زندگانی آیت الله بروجردی اتفاق افتاد. و حتی پس از آنکه علما از فوت "زعفر" اطلاع یافتند، مجالس عزا و ختم برایش برپا کردند. پس از او، رهبری شیعیان اجنه را فرزند بزرگوارش، "سعغر" به عهده گرفته است. که هم اکنون نیز رهبری شیعیان جن را بر عهده دارد. او همچون پدرش محب و عاشق اهل بیت عصمت و طهارت (ع) می ‌باشد.

نتیجه انکار جن ها

با توجه به بیانات فوق که واقعیت جن ها را اثبات می ‌کنند، می‌ توان گفت گروهی که جن ها را انکار می‌ کنند، اگر انکار ایشان منجر به انکار آیات قرآن شود، این امر باعث کفر یا ارتداد آنان خواهد شد.

حقیقت امر اینست که جن وجود دارد و در همین عالم وکره خاکی ودر کنار ما زندگی می کنند. آنها داری قدرتی عجیب می باشند که انسان فاقد آن قدرت هاست و البته آنها در حالت عادی دیده نمی شوند. محکم تریت دلیل برای اثبات وجو جن ،آیات نورانی قرآن و روایات صحیح می باشد.

همچنین بعضی از مردم دنیا اجنه را مشاهده کرده اند، از جمله مردم در ایران ،مردم شهرها و روستاهای مختلف، این موجودات را دیده اند.

شیخ بهایی در کتاب کشکول خود فرموده است : اهل دربند ،همچنین مردم میانه آذربایجان شرقی ،بسیار اجنه را مشاهده کرده اند.

فخر رازی در تفسیر کبیر خود می گوید: جن را بسیاری از مردم دیده اند، رسول خدا نیز ایشان را دیده است و همچنین دیگران پس از وی اجنه را مشاهده کرده اند.

 

 

 

جلوگیری از کپی کردن مطالب

 
 
 
 
  1. هانیه گفت:

    ?????????? خیلی ترسناک

نظر شما در مورد این مطلب