۱
 
کد مطلب: 17083 |
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۶ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۱۶
تصاویر اجساد سوخته سرنشینان پژو در جاده تسوج‌ ـ سلماس/ تصاویر +‌۱۸
 
 
جان‌باختگان این حادثه خانواده سهراب مولایی (دو فرزند و همسرش) از کارمند اداره گاز شهرستان شبستر بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی میانا به نقل از شبستر نیوز، تصادف و آتش سوزی دردآور روز سه شنبه ۴ فروردین ماه جاده تسوج – سلماس حادثه ای نبودکه کسی بتواند بی خیال از کنار آن بگذرد. اما هلال احمر آذربایجان شرقی از یک عکاس حاضر در صحنه  عکس ها را می گیرد و سپس آنها را به خبرگزاری ها و سایتهای خبری و رسانه ها ارسال می کند و به اصرار و پافشاری هر چه تمام تر از آنها می خواهد که این تصاویر را که در تمام کشورها محدودیتی برای انتشار آنها وجود دارد حتما و سریعا منتشر کنند تا گزارش عملکردی برای هلال احمر تهیه شود!

در این تصاویر اجساد سوخته کشته شدگان و به ویژه دو کودک معصوم و سوخته این حادثه به شکل دردناکی در دستان امدادگران دیده می شود که در حال انتقال هستند. تصاویری که قطعا برای همه مخاطبان و بییندگان دردناک است. برای آن امدادگر سخت کوش و ایثارگر اما بسیار دردناک تر و سخت تر است و کسی منکر آن نیست ولی از همه اینها مصیبت بارتر دیدن این تصاویر برای خانواده های داغدار است. هلال احمر آذربایجان شرقی در یک اقدام غیرحرفه ای و صرفاً برای گزارش عملکرد نیروهای خود حاضر به انتشار تصاویری شده که قطعا سبب خواهد شد تا خانواده های این عزیزان تا ابد داغ سوختن جانباختگان حادثه را همراه خود داشته باشند. اقدامی که همانگونه که اشاره شد، در اکثر جوامع و رسانه های حرفه ای محدودیتی برای انتشار این تصاویر وجود دارد تا خاطر بازماندگان، بیماران قلبی و عصبی، مخاطبان و تک تک افراد جامعه انسانی از دیدن آن تصاویر مکدر نشود.

روابط عمومی هلال احمر در این قضیه تنها به فکر بهره گیری از حادثه ای است که یک طرف آن خانواده هایی است که در غم از دست دادن عزیزانشان سالها خون گریه خواهند کرد و در آن سو ، فرصت طلبی برخی را شاهدیم که یا به خاطر تعدادی کلیک بیشتر و یا ارائه گزارش عملکرد و اقدامات نیروهای امدادی حاضرند به خاطر دستمالی قیصریه را به آتش بکشند!

هیچ کس نمی تواند منکر درد و رنج و مشقتی که امدادگران هلال احمر در این رویداد کشیدند باشد . اما کسی در این میان از طوفان و آتشفشانی که در دل بازماندگان از دیدن این صحنه ها ایجاد می شود خبر ندارد. مثالها و مصداق های عینی بسیاری در عرصه رسانه سراغ داریم که به خاطر رعایت حال مخاطبان از انتشار آنها جلوگیری شده و حداقل تصاویر شطرنجی می شود. اما هلال احمر ما این اجازه را به خود می دهد تا برای تعریف و تبلیغ خویش، از این آب گل آلود ماهی بگیرد. شاید چنین توجیه کنند که جهت هوشیاری بیشتر مردم است اما کیست که نداند این فرافکنی، توجیهی بیش نیست؟

واقعا باید برای مسئولانی که فارغ از احساسات انسانی و فضای روانی جامعه به فکر پست ومسئولیت و تبلیغ خود و سازمانشان هستند افسوس و تاسف خورد.

لازم است دادستانی و همه دستگاه های نظارتی موضوع را پیگیری نموده و به خاطر این اقدام غیر حرفه ای یک سازمان، که اصولا باید ضامن و بانی ایجاد آرامش و امنیت فکری و ورحی وجسمی جامعه باشد بار دیگر آرامش را به جامعه به ویژه خانواد های داغدار و ساکنان شهرهای تسوج و شبستر و… برگردانند.

 نگارنده: محمد امین خوش نیت ( کارشناس ارشد ارتباطات) 

 

 
 
 
 
  1. امدادگر گفت:

    محض اطلاع این تصاویرتوسط عکاسی بنام ابراهیم ایلخانی گرفته شده وتوسط سایت گلشن نیوز شبستر مخابره شده و درسایت رسمی هلال احمر چنین تصاویری وجودندارد

نظر شما در مورد این مطلب